1000$ dla każdego Amerykanina | Biały Dom walczy ze skutkami COVID-19

Biały Dom ogłosił plany walki z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa uwzględniające 1000$ dla każdego Amerykanina. Kilka godzin później Dow Jones odzyskał 1000 punktów.

1000$ dla każdego Amerykanina

Administracja Trumpa planuje odwrócić negatywne trendy rynkowe z ostatnich kilku tygodni poprzez zaproponowany pakiet stymulacyjny w wysokości 1 biliona dolarów. Rozwiązanie zawiera wiele składowych, w tym indywidualne wypłaty w wysokości 1000 USD na każdego Amerykanina.

Pomysł rządu Stanów Zjednoczonych, który rozdaje czeki obywatelom nie jest bynajmniej nowy. Głosił go już były kandydat na prezydenta USA i zwolennik Bitcoina, Andrew Yang.

Yang jest zwolennikiem „universal basic income” – poglądu, że Amerykanie powinni otrzymywać co miesiąc 1000 dolarów od rządu.

„Musimy zrobić to teraz”

Pomysł wraca właśnie teraz, w związku z wybuchem pandemii koronawirusa, który pustoszy gospodarkę. Administracja Trumpa nie określiła wprost, czy przekazywanie gotówki będzie procesem długoterminowym lub trwałym. W tej chwili cel jest pilny: pomoc wszystkim Amerykanom.

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział wczoraj:

„Chcemy natychmiast wysłać czeki do Amerykanów”.

Według powyższych doniesień rząd planuje uruchomienie programu w ciągu dwóch tygodni.

Donald Trump dodał:

„Myślę, że powinniśmy zrobimy coś, co przyniesie im pieniądze tak szybko, jak to możliwe. To może nie być do końca właściwa metoda, ponieważ niektórzy ludzie nie powinni otrzymywać czeków na 1000 $. Ale do końca dnia będziemy mieć całkiem niezły pomysł, jak będziemy to robić”.

Globalna pandemia rzuca nowe światło na bezrobocie, które wydaje się poruszać w zawrotnym tempie, a zwolnienia zapowiadane są w wielu branżach, od handlu detalicznego po turystykę i hotelarstwo. Według raportu CNN ponad połowa amerykańskich miejsc pracy jest zagrożona z powodu koronawirusa, a analitycy przewidują, że szanse na globalną recesję zwiększają się do 100% w zastraszającym tempie.

Komentarze