UE | Pożyczka na walkę z Covid-19 coraz bliżej

W kwietniu Bruksela postanowiła wdrożyć program tanich pożyczek dla krajów dotkniętych przez Covid-19. Ilość wniosków przerosła najśmielsze oczekiwania. Unia Europejska postanowiła pożyczyć aż 100 mld euro na sfinansowanie programu.

Na środowym spotkaniu ustalono daty emisji obligacji. Początek to końcówka września, a koniec przypada na czerwiec 2021 roku. Środki zostaną przekazane na pożyczki wspierające państwa członkowskie UE w walce z Covid–19, w ramach programu zwanego SURE. Aż 18 państw członkowskich chce skorzystać z pomocy. Do tej pory zgłoszono zapotrzebowanie na kwotę 94,5 mld euro.

UE największym emitentem

Już teraz Unia Europejska ma do spłaty 50 mld euro zadłużenia. Do tego dochodzi kolejne sto i tak oto stają się oni największym emitentem. Poprzednie 50 mld poszło na kryzys zadłużeniowy dla Irlandii i Portugalii.

Ratingi UE

EU zapowiedziało, iż papiery będą wypuszczane co dwa tygodnie. Agencje ratingowe takie jak Fitch i Moody’s i Standard & Poor’s oceniają emitenta jako AAA. Obligacje będą zabezpieczone programem dobrowolnych gwarancji rządów krajowych UE o wartości 25 mld euro.

Komisja Europejska nie komentuje sprawy

Sama Komisja Europejska nie wypowiedziała się w kwestii szczegółów programu. Jedynie rzeczniczka KE wspomniała, iż program nie jest jeszcze realizowany, ponieważ wszystkie zainteresowane państwa muszą podpisać się pod gwarancjami. Powiedziała jedynie, że „jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą one potencjalnie skorzystać z systemu SURE po jego uruchomieniu..nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego formalnego wniosku od żadnego z państw członkowskich o dostęp do instrumentu SURE”.

Pierwszy zestaw środków naprawczych

Plan został zatwierdzony przez rządy europejskie. Obok działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego ma on stanowić ochronę dla miejsc europejskich miejsc pracy. Bank oferuje tzw. fundusz stabilności, czyli możliwość wykorzystania specjalnych linii kredytowych dla państw Europy. Jak do tej pory nikt z niego nie skorzystał.

Obligacje

Same obligacje, zarówno po stronie UE jak i Europejskiego Funduszu Stabilności oprocentowane są na minus 0,13%. Jest to „bardzo zbliżone do rentowności francuskich obligacji rządowych o podobnym terminie wykupu. W dłuższych okresach UE może jednak obecnie pożyczać nieco taniej niż Francja.”

Program SURE jest finansowany w ramach obecnego budżetu UE, który wygaśnie wraz z końcem tego roku. Jak sądzicie, czy takie środki zapobiegawcze wystarczą? Do jakiego poziomu warto się zadłużać? Zapraszam do komentowania.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx