Spada bezrobocie w USA. Co dalej z miejscami pracy?

Sierpniowe dane pokazała, że znów spada bezrobocie w USA. Obecnie wynosi ono 8,4%. Czy ten trend się utrzyma? Prognozowanie dalszego scenariusza przypomina wróżenie z fusów, gdyż wszystko zależy od polityki i emocji ludzkich, a te bywają zmienne.

Analitycy znów spudłowali…

W lipcu stopa bezrobocia wynosiła 10.2% i według przyjętego konsensus miała ona spaść w sierpniu do 9.8%. Wynik na poziomie 8.4% jest zatem dużo niższym niż wynikałoby to z serwowanych nam prognoz i jest mu bliżej do największych optymistów, którzy dalej przepowiadali utrzymanie się bardzo dobrych wyników, które obserwowaliśmy w poprzednich miesiącach. O ile można powiedzieć, że dane zaskoczyły, to jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

1,37 miliona miejsc pracy więcej, ale…

Pomimo tego, że w statystykach przybyło niemal 1,4 miliona nowych etatów bliższy ogląd sytuacji nie napawa aż takim optymizmem. Liczba ta obejmuje bowiem 238000 pracowników tymczasowych zatrudnionych przez rząd do przeprowadzenia spisu powszechnego (2020 Census). Drugim niebezpiecznym sygnałem, w tej bardzo dobrej w ujęciu ogólnym liczbie, jest brak spektakularnych zatrudnień oraz znaczące cięcia w niektórych gałęziach przemysłu.

spada bezrobocie w USAŹródło: bls.gov
Po niemal pionowym skoku bezrobocia obserwujemy niemal równie szybki jego spadek.

Najbardziej kulawo w usługach

Pomimo dalszych wzrostów i odzyskania w przeciągu ostatnich czterech miesięcy aż 3,6 miliona miejsc pracy w sektorze związanym z żywieniem (bary, restauracje itp.) nadal do stanu z lutego tego roku brakuje nam 2,5 miliona miejsc pracy. Liczba ta jest niepokojąca gdyż w związku ze zbliżającą się jesienią, zimą i wieszczoną „drugą falą” pod znakiem zapytania stają dalsze silne wzrosty w tym obszarze. Obecnie restauratorzy mogli ratować się serwowaniem posiłków na zewnątrz, w tzw. ogródkach, a przy pogarszającej się pogodzie furtka ta zostanie zatrzaśnięta z hukiem.

Usługi profesjonalne też z haczykiem

W tzw. sektorze professional and business services obejmującym ekspertów, inżynierów, prawników i doradców, odnotowano wzrost na poziomie 197000, ale aż 106000 etatów z tej liczby przypadło na czasowe etaty związane z szeroko pojętym wsparciem klienta.

Co przyniesie przyszłość?

O tym co dalej i czy za miesiąc znów będzie można napisać, że spada bezrobocie w USA zdecyduje COVID i w drugiej kolejności wybory w USA. W kwestii pandemii jest coraz więcej sygnałów, że nie będzie powtórki i panicznego zamykania całych krajów. Pozytywne informacje napływają również z frontu szczepionki na wirusa i o dziwo bryluje tutaj rozwiązanie rosyjskie, którego pierwsze pozytywne analizy przytacza The Lancet. Jeśli prace będą dalej posuwały się w takim tempie to szybko dołączą kolejne kraje i dołożenie do tego następnego kompromisowego pakietu wspomagającego w USA może sprawić, że jesień nie będzie rysować się w czarnych barwach.

Krzysztof Kuska

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx