Rynek kryptowalutowy to rynek kapitałowy – szef SEC Gary Gensler

4 278

Nie ma powodu, aby traktować kryptowaluty inaczej niż rynki kapitałowe – Gary Gensler, Szef SEC

Według przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary’ego Genslera rynek kryptograficzny nie powinien być traktowany inaczej niż rynki kapitałowe tylko dlatego, że wykorzystuje inną technologię.

Gensler opisał SEC jako „policjanta na blockchainie” w swojej ostatniej opinii opublikowanej w Wall Street Journal, zatytułowanej „SEC traktuje kryptowaluty jak rynek kapitałowy”.

„Nie ma powodu, aby traktować rynek kryptowalut inaczej niż pozostałe rynki kapitałowe tylko dlatego, że korzysta z innej technologii” – napisał Gensler.

Gensler porównał producentów samochodów, którzy zostali zmuszeni do zainstalowania pasów bezpieczeństwa i innych podstawowych funkcji bezpieczeństwa w 1966 roku z powodu krajowej ustawy o bezpieczeństwie ruchu i pojazdów silnikowych, z firmami kryptograficznymi.

„Niezależnie od tego, czy samochód jest napędzany benzyną, czy energią elektryczną, kierowcy i pasażerowie zasługują na ochronę. Podobnie nasze federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych, które prezydent Franklin D. Roosevelt podpisał podczas Wielkiego Kryzysu, zostały zaprojektowane w celu ochrony inwestorów” – powiedział.

A ostatni kataklizm kryptowalut jest kolejnym przykładem tego, dlaczego przepisy dotyczące papierów wartościowych są niezbędne do zapewnienia ochrony inwestorów.

„Przez dziesięciolecia spraw Sąd Najwyższy jasno stwierdził, że realia ekonomiczne produktu – a nie etykiety – decydują o tym, czy jest to papier wartościowy w świetle przepisów o papierach wartościowych” – zauważył Gensler.

„Czy możemy zrezygnować z pomysłu, że pożyczki kryptograficzne nie podlegają regulacji. Wręcz przeciwnie, zasady obowiązują od dziesięcioleci”.

Gensler zwrócił uwagę, że wiele platform nadal nie przestrzega zasad, a niektóre mają nawet podejście „złap mnie, jeśli potrafisz”.

„Istnieją koszty przestrzegania przepisów dotyczących papierów wartościowych, tak jak producenci samochodów ponoszą koszty dodawania pasów bezpieczeństwa” – powiedział.

Gensler wspomniał również o niedawnym przypadku platformy pożyczkowej BlockFi, która zdecydowała się rozstrzygnąć śledztwo SEC, zgadzając się zapłacić 100 milionów dolarów w lutym.

„To, że firma BlockFi pożyczyło krypto, nie było tutaj problemem. W rzeczywistości można zastąpić „krypto” dowolnym innym aktywem. Problem polegał na tym, co zrobiła z pożyczonymi aktywami, a czego nie zrobiła jako firma: nie zapewniła ujawnienia informacji inwestorom” – powiedział Gensler.

Przewodniczący SEC skorzystał z okazji, aby ponownie wezwać wszystkie firmy pożyczające kryptowaluty, aby zgłosiły się i rozpoczęły rozmowę z SEC.

„Doprowadzenie tych platform do zgodności z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych przyniesie korzyści inwestorom i rynkowi kryptowalut” – powiedział.

„W międzyczasie SEC będzie pełnić rolę gliniarza. Podobnie jak w przypadku pasów bezpieczeństwa w samochodach, musimy zapewnić, że ochrona inwestorów jest standardem na rynku kryptowalut”.

Reakcja rynku kryptograficznego

Inwestor-miliarder Mark Cuban był jedną z kluczowych postaci, które przywołały opinię Genslera i ogólne podejście SEC do nadzoru nad kryptowalutami.

Cuban w swoim tweecie w poniedziałek napisał:

„Wejdź do SEC i porozmawiaj z kim? Jak umówić się na spotkanie w SEC? W dzisiejszych czasach używasz Calendly? Skoro rozumiesz pożyczki/finanse kryptowalut, dlaczego nie opublikujesz po prostu jasnych wytycznych, które chciałbyś zobaczyć i otworzyć się na komentarze?”

W obliczu ogromnych kradzieży i wpadek na rynku kryptowalutowym w wyniku, których zniknęło kilkadziesiąt miliardów USD podejście SEC wydaje się więcej niż usprawiedliwione. Nie ma wątpliwości, że zostaną przeprowadzone regulacje, które rozprawią się z większością nieuczciwych praktyk. Z drugiej strony widać, że SEC chce zebrać więcej informacji z rynku i proponuje współpracę.

Zrównanie traktowania rynku kryptograficznego z rynkiem kapitałowym może mieć swoje konsekwencję w szerszej absorpcji tego rynku w bankach i biurach maklerskich. A to jest zdecydowanie korzystna sytuacja dla wszystkich.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-08-23/Cryptos-put-on-slight-gains-as-the-market-awaits-Friday-s-Jackson-Hole-meeting.html

Może Cię zainteresuje:

Komentarze