Polska | Największa jednorazowa emisja obligacji w historii

1 845

Ostatnio pada wiele historycznych rekordów na całym świecie. Polska nie pozostaje w tyle. PFR, czyli Polski Fundusz Rozwoju sprzedał obligacje za kwotę 18,5 miliarda złotych, a to gwarantuje, że jest to największa jednorazowa emisja obligacji w historii Polski.

Emisja ta jest związana jest z Tarczą Finansową za, której realizację odpowiada PFR. W założeniach tego programu jest emisja obligacji o łącznej wartości 100 miliardów złotych jak podaje PAP, a do tej pory łącznie wyemitowano obligacje o wartości 34,8 miliardów.

Komunikat prezesa PFR Pawła Borysa

Polski Fundusz Rozwoju z sukcesem uplasował dzisiaj kolejną emisję obligacji w ramach rządowego programu Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju firm i pracowników. Po pierwszej emisji 27 kwietnia o wartości 16,3 mld zł, to kolejny dowód, że PFR zyskał zaufanie inwestorów i że funkcjonowanie programu rządowego jest osadzone w silnych relacjach ekonomicznych. Dzisiejsza emisja to rekordowa wartość pojedynczej emisji obligacji w skali Polski. Potwierdza ona nasze przekonanie o zdolności do wypełnienia zadania postawionego nam przez rząd, aby skutecznie, szybko i z zachowaniem staranności o ekonomikę tego procesu sfinansować i rozdystrybuować środki dla przedsiębiorców w Polsce o wartości 100 mld złotych

Obligacje „covidowe” na 5 lat

Dodatkowo z samego komunikatu możemy wyczytać, że obligacje te są zabezpieczone gwarancją Skarbu Państwa, a same obligacje są oprocentowane w stosunku rocznym na 1,625 procent, a termin zapadalności ustalono na 31 marca 2025.

PFR aktualnie współpracuje z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi, które mają zapewniać kluczową rolę w dystrybucji środków jakie Polski Fundusz Rozwoju zgromadzi w ramach tej emisji. Mają one zostać w całości przekazane na realizację programu Tarczy Finansowej, czyli 100 mld wypłat dla mikro przedsiębiorców.

Na pewno żadna polska firma nie pogardzi nawet najmniejszą kwotą z tej subwencji, gdyż plan „rozmrażania” gospodarki wciąż nie daje nadziei wielu polskim przedsiębiorstwom, które już w dniu dzisiejszym ledwo utrzymują się na powierzchni.

Będziemy na bieżąco informować o kolejnych działaniach związanych z pomocą dla przedsiębiorców i pracowników.

Komentarze