PILNE! Trump chce czasowo wstrzymać imigrację do USA

1 422

Prezydent Trump powiedział, że zamierza zamknąć granice przed tymi, którzy chcieliby wyemigrować, aby mieszkać i pracować w Stanach Zjednoczonych.

Taki ruch miałby ochronić amerykański rynek pracy przed zagraniczną konkurencją w chwili, gdy gospodarka USA zacznie odradzać się po problemach spowodowanych wybuchem pandemii.

Niewidzialny wróg

„W świetle ataku niewidzialnego wroga, a także potrzeby ochrony miejsc pracy naszych WIELKICH amerykańskich obywateli, podpiszę zarządzenie wykonawcze, aby tymczasowo zawiesić imigrację do Stanów Zjednoczonych! ” – napisał Trump:

W ostatnich tygodniach administracja Trumpa stwierdziła, że aktualne problemy Amerykanów z koronawirusem uzasadniają szybkie wdrożenie zakazu wjazdu do Stanów dla osób ubiegających się o azyl i imigrantów bez dokumentów. Pojawiły się również głosy, jakoby Trump miał wykorzystać pandemię jako pretekst do jeszcze większego zaostrzenia polityki imigracyjnej.

Dzisiejsze oświadczenie prezydenta może być również odebrane jako największa, jak dotychczas, próba odcięcia USA od reszty świata. Jak donosi New York Times, rozporządzenie zakazujące czasowo wydawania nowych zielonych kart i wiz pracowniczych może wejść w życie już za kilka dni.

Kolejne implikacje decyzji Trumpa

Na mocy takiego zarządzenia administracja Trumpa nie będzie dłużej zatwierdzać żadnych wniosków od cudzoziemców o zamieszkanie i pracę w Stanach Zjednoczonych na czas nieokreślony. To skutecznie zawiesi system imigracyjny w kraju w taki sposób, za jakim Donald Trump optował już od dawna.

Co z pracownikami, którzy od lat otrzymywali wizy w celu wykonywania specjalistycznych prac w Stanach Zjednoczonych? Osoby zaznajomione z planem prezydenta USA twierdzą, że one również miałyby zderzyć się z brakiem zgody na wjazd do Stanów. Niemniej jednak, jak pisze NYT, niektórzy pracownicy o wysoce istotnej roli i randze w niektórych branżach mogliby pozostać bezpieczni w tej kwestii.

Liczba wiz wydawanych obcokrajowcom, którzy chcą emigrować do Stanów Zjednoczonych, spadła o około 25% – do 462,422 z 617,752 w 2016 r. i to tylko w roku podatkowym 2019.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze