Koronawirus zza zamkniętych drzwi | Wskaźniki, które warto śledzić
To oczywiste, że w dobie pandemii koronawirusa większość z nas szuka informacji. Interesuje nas ilość zachorowań, zgonów, postępy w diagnozowaniu i leczeniu jak również to, jak wirus wpływa na gospodarkę i ekonomię w kraju i na świecie.
No właśnie. W obecnej sytuacji nie trudno o znalezienie źródła informacji. Problem może jednak leżeć w tym, gdzie tych informacji poszukujemy, w jaki sposób są podane i co chyba najważniejsze, czy jesteśmy w stanie prawidłowo je interpretować i wyciągać wnioski. Chociaż nikt nie zrobi tego za nas ważne jest, aby przy tym „koronawirusowym researchu” ruszyć trochę głową. Dlatego też gorąco zachęcamy Was do zastanowienia się, co wynika z danych przedstawianych przez różne serwisy (jesteśmy przekonani, że macie w tej kwestii „głowę na karku”).
Jak koronawirus oddziałuje na wybrane sektory gospodarki i branże?
Chociaż pandemia odciska piętno na nas wszystkich, wpływa na nas na różne sposoby. W miarę rozprzestrzeniania się wirusa na świecie, poszczególne kraje zamykają swoje granice. Wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Oczywiście weryfikacji powinny ulec również nasze plany odnośnie wakacji.
Uważna obserwacja tendencji w branży turystycznej pozwala nam zrozumieć, w jaki sposób koronawirus wpływa na naszą zglobalizowaną gospodarkę. Obejmuje to podróże lotnicze, hotele czy nawet wynajem samochodów. Monitorowanie ruchu do hoteli może dać wyobrażenie o skali wpływu pandemii, jak również wczesne sygnały informujące o powrocie do coraz bardziej normalnego stanu rzeczy.
Przyjrzyjmy się zatem przez chwilę danym statystycznym odnośnie zmian w tym zakresie (dane w % w poszczególnych sektorach turystyki na świecie):
- W sektorze połączeń lotniczych:
- W zakresie turystyki (usługi zakwaterowania; w tym hotele):
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na malejący współczynnik obawy o własne zdrowie:
Potrzeba informacji potrzebą sytuacji
To oczywiste, że w chwilach kryzysu i niepewności poszukujemy wiarygodnych źródeł informacji. Odczuwamy potrzebę pozostawania w kontakcie i informowania siebie nawzajem o tym, jak się mamy i co się z nami dzieje.
Niezależnie od tego, czy śledzimy doniesienia o skali nowych zachorowań czy też chcielibyśmy uzyskać informacje na temat najlepszych praktyk w celu uniknięcia infekcji, śledzenie ruchu do rządowych i komercyjnych serwisów informacyjnych może być wskaźnikiem nastrojów społecznych. Gwałtowny wzrost ruchu mógłby bowiem świadczyć o tym, że ludzie martwią się o dalszy bieg wydarzeń. Spadek ruchu z kolei mógłby sugerować uspokojenie sytuacji.
Zobaczmy, jak to wygląda na ten moment (dane w % w skali ostatnich 28 dni):
Treści i ruch w światowych serwisach informacyjnych odnośnie COVID-19
who.int
Podstawową rolą WHO jest kierowanie międzynarodowym zdrowiem w systemie Narodów Zjednoczonych i kierowanie partnerami w globalnych reakcjach zdrowotnych. WHO zapewnia bieżące aktualizacje na temat choroby koronawirusowej (COVID-19).
Na stronie WHO, obok najbardziej aktualnych doniesień o skali pandemii na świecie, znajdziecie informacje „z pierwszej ręki” odnośnie koniecznych zasad higieny. Bardzo ciekawa jest również sekcja, w której WHO obala niektóre mity na temat koronawirusa.
Dodajmy, że w przeciągu ostatnich 28 dni serwis who.int odwiedziło ponad 232 000 osób.
ecdc.europa.eu
ECDC ściśle monitoruje epidemię, dostarczając oceny ryzyka, wytyczne w zakresie zdrowia publicznego oraz porady dotyczące działań w zakresie reagowania skierowane do państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej
Serwis ecdc.europa odwiedziło w przeciągu ostatniego miesiącu ponad 10 000 osób.
cdc.gov
CDC to krajowa agencja ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Jej misją jest ratowanie i ochrona życia ludzi przed zagrożeniami bezpieczeństwa. W ostatnim czasie stałą kolumną ich serwisu internetowego jest, rzecz jasna, COVID-19. W ciągu ostatnich 28 dni serwis odwiedziło blisko 308 000 użytkowników.
worldometers.info
Statystyki na żywo i aktualności dotyczące koronawirusa monitorujące liczbę potwierdzonych przypadków, wyleczonych pacjentów COVID-19 i liczbę ofiar śmiertelnych według kraju. Na stronie znajduje się również licznik z nowymi przypadkami, danymi historycznymi i innymi, ważnymi informacjami.
Ilość odwiedzin w ciągu ostatnich 28 dni – blisko 575 000.
Rozrywka w czasie pandemii
Jako że wielu ludzi poddaje się kwarantannie lub pracuje w domu, spodziewamy się pojawienia się zmian we wzorcach konsumpcji rozrywki. Naturalnie, usługi streamingu video czy zaangażowanie w media społecznościowe notują ostatnio stały wzrost.
Co ciekawe, dystansowanie społeczne potrafi zmienić nawyki zakupowe i konsumpcyjne. Dzięki dostępności do usług dostawy pod drzwi domu, ich śledzenie pozwala ocenić, w jakiej skali i w jakich wymiarach (branżach usług) ludzie unikają wychodzenia z domu:
Koronawirus Flesz od Bithub
W poszukiwaniu codziennej dawki informacji na temat rozwoju i skutków pandemii w kraju i na świecie nie zapominajcie o Bithub. Koronawirus Flesz to brief na temat aktualnych doniesień w sprawie pandemii koronawirusa. Opracowanie jest aktualizowane cyklicznie – każdego dnia wieczorem, prezentujemy nowe, ważne informacje na temat pandemii z kraju i ze świata. Podajemy skrótowe informacje odnośnie wpływu koronawirusa na zdrowie i życie ludności, gospodarkę, finanse, świat polityki.
Znalazłeś/ -aś ciekawą informację na ten temat? Podziel się nią z nami przesyłając link na [email protected]. Z góry dziękujemy!