Morawiecki | Nowe ograniczenia w zakresie przemieszczania się

1 443

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych środkach prewencji w zakresie bezpieczeństwa zdrowia obywateli i zmniejszenia skali dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Do 11 kwietnia za nieuzasadnione opuszczenie domu grozi mandat w wysokości 5000 złotych.

Zostańcie w domu

Wczorajsza konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła nowe decyzje w sprawie pandemii koronawirusa w naszym kraju. Wprowadzono odgórny zakaz nieuzasadnionego łamania domowej kwarantanny obywateli. Za złamanie tych ograniczeń grozi mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. Oceny zasadności przebywania obywateli poza miejscem zamieszkania będzie dokonywała policja.

Bądźmy odpowiedzialni. Jeżeli nie musicie wychodzić – zostańcie w domach!

Wyjście z domów tylko w uzasadnionych przypadkach

Obostrzenia obowiązują od wczoraj, 24 marca 2020 do 11 kwietnia 2020 roku. Rozporządzenie ujawnia, jakie okoliczności wyjścia z domu uznawane są za uzasadnione:

  • Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa. Ważne! Przemieszczać się (np. na spacer w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza) będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Ograniczenia w zakresie korzystania z komunikacji miejskiej

Chociaż środki transportu publicznego działają nadal, wprowadzono obostrzenia również w tym zakresie. Zgodnie z treścią decyzji, w autobusie czy tramwaju tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Oznacza to, że jeżeli np. w pojeździe jest 70 siedzeń, tylko połowa z nich może pozostawać zajęta w tym samym czasie.

Co dalej?

Co więcej, rozporządzenie podtrzymuje oficjalny zakaz organizowania wszelkich zgromadzeń, imprez, spotkań ze znajomymi czy nawet najbliższymi. W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią rząd chce zapanować nad stale zwiększającą się ilością zachorowań i zgonów w naszym kraju.

Więcej na temat pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie możecie znaleźć w naszym Koronawirus Flesz:

Komentarze