Fed utrzymuje stopy procentowe bliskie zeru

Rezerwa Federalna (Fed) utrzymała stopy procentowe na stałym poziomie w ogłoszonej w środę decyzji, która towarzyszyła chłodnym prognozom dotyczącym gospodarki nękanej koronawirusem.

Fed utrzymuje stopy bliskie zeru

W ramach szeroko oczekiwanego ruchu bank centralny utrzymał referencyjną stopę procentową pożyczek overnight na poziomie bliskim zera, kiedy to obniżył ją do tego poziomu 15 marca. Oprócz utrzymania niskich stóp, Federalny Komitet Otwartego Rynku (ang. FOMC), który ustala politykę pieniężną, wyraził swoje zobowiązanie do utrzymania zakupów obligacji oraz szeregu programów pożyczkowych i płynnościowych, również związanych z reakcją wirusa.

Jerome Powell – prezes Fed, ogłosił na konferencji prasowej:

Jesteśmy zdeterminowani, aby korzystać z pełnej gamy narzędzi, aby wspierać naszą gospodarkę w tym trudnym środowisku. Po gwałtownych spadkach aktywność gospodarcza i zatrudnienie nieznacznie wzrosły w ostatnich miesiącach, ale pozostają znacznie poniżej poziomów z początku roku. Słabszy popyt i znacznie niższe ceny ropy naftowej hamują inflację cen konsumpcyjnych. Ogólne warunki finansowe poprawiły się w ostatnich miesiącach, częściowo odzwierciedlając środki polityczne wspierające gospodarkę i przepływ kredytów do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Reakcja rynków

Rynki niezbyt zareagowały na te wiadomości, przy czym akcje w większości utrzymywały wcześniejsze zyski, a rentowności obligacji skarbowych były mieszane.

fed

Kurs SP500 od TradingView

Ian Shepherdson, główny ekonomista w Pantheon Macroeconomics, komentuje:

Krótko mówiąc, jest to operacja wstrzymująca, oczekująca na rozwój zarówno samego wirusa, jak i polityki fiskalnej.

Oficjalnie FOMC utrzymywał docelową stopę procentową w przedziale 0% – 0,25%, gdzie ostatnio znajdowała się w okresie Wielkiej Recesji lat 30 XX wieku. W oświadczeniu stwierdzono, że kurs pozostanie na tym poziomie, dopóki urzędnicy nie będą „pewni, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i jest na dobrej drodze do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i celów stabilności cen”.

Całej sytuacji na pewno nie pomagają napięcia polityczne pomiędzy USA i Chinami oraz wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Finansowy Krytyk

Komentarze