Elon Musk: Czas rozbić Amazon!

Elon Musk – założyciel Tesli, SpaceX, PayPal, Neuralink i The Boring Company twierdzi, że nadszedł czas na rozbicie giganta e-commerce – Amazon.

W tweecie opublikowanym w czwartek Musk komentuje sprawę cenzury, którą przeprowadził Amazon w związku Covid-19. Były reporter „New York Timesa” Alex Berenson otrzymał ostrzeżenie od Kindle, wydawcy należącego do Amazona. Pojawiło się w nim stwierdzenie, że jego książka „Unreported Truths About COVID-19 and Lockdowns: Part 1: Introduction and Death Counts and Estimates”, nie spełnia standardów firmy. „Nie zaoferujemy Twojej książki na sprzedaż.” – odpowiedział Kindle.

Berenson skomentował to w następujących słowach:

„[…] Nie mogę w to uwierzyć. Ocenzurowali to…Praca opiera się całkowicie na opublikowanych danych rządowych i artykułach naukowych. […] Amazon tego nie puści”.

Elon Musk komentuje

Musk nazwał tę decyzję „szaloną” i oświadczył, że dni Amazona jako giganta obejmującego wiele pionów biznesu powinny dobiec końca:

Według stanu na dzień 31 marca 2020 r. Amazon jest trzecią co do wielkości firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając tylko Microsoft i Apple. Amazon jest nie tylko królem handlu elektronicznego. Jego rozległe imperium dominuje w wielu branżach, od rozrywki po żywność i wydawanie mediów.

Częściowa lista ekosystemu Amazon obejmuje: Alexa Internet, Amazon Echo, Amazon Kindle, Amazon Pay, Amazon Robotics, Annapuma Labs, Audible, Body Labs, Box Office Mogo…

Amazon jest także domem dla AWS (Amazon Web Services), który oferuje wiele produktów i usług w chmurze obliczeniowej i działa jako narzędzie, które zasila strony internetowe na całym świecie. Liczba aktywnych użytkowników AWS przekroczyła milion w 2016 r., a w 2019 r. wygenerowała wynik sprzedażowy w wysokości 35 mld USD.

Amazon dominuje na wielu polach. Chodzi o produkcję, dystrybucję i dostawy żywności, produkcję i dystrybucję telewizyjną, usługi internetowe, wydawanie książek i mediów. Gigant, którego właścicielem jest Jeff Bezos, jest także właścicielem Washington Post. Co ciekawe, Amazon nie jest obecnie uznawany przez Federalną Komisję Handlu za monopolistę.

Amazon zadłuża się taniej niż Polska!

Całkiem niedawno komentowaliśmy dla Was sprawę, w której Amazon zanotował najniższe koszty pożyczek, jakie kiedykolwiek sprzedano na rynku amerykańskich obligacji korporacyjnych.

Źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze