Do 1500 zł dla każdego najemcy od 1 lipca

8 031

Kwota 400 milionów złotych. Na tyle szacuje się koszt rządowego programu dopłat do czynszów. Na pierwszy lipca zaplanowano uruchomienie transferów dla najemców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej w związku z pandemią.

Szczegóły programu

Dla osób dotkniętych finansowo kryzysem rząd przewiduje dopłaty na pokrycie do 75 % kosztów czynszu. Oznacza to kwoty dopłat sięgające do 1500 zł miesięcznie. Start programu zaplanowany jest na 1 lipca, jednak projekt ten zakłada dopłaty wstecz dla miesięcy ubiegłych od 1 kwietnia.

Projekt będzie realizowany poprzez samorządy lokalne. Wnioski o otrzymanie dodatku trzeba będzie złożyć do urzędu miasta lub ośrodka pomocy społecznej.

Kryteria jakie należy spełnić

Warunki przyznania dodatku będą następujące:

„Posiadanie tytułu prawnego do lokalu: najem, podnajem, spółdzielcze prawo.

Dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym do 175 proc. najniższej emerytury – w 2020 r. jest to 2.100 zł brutto, a w wieloosobowym 125 proc. – 1.500 zł brutto (gdy dochód jest wyższy, nadwyżka obniża dodatek o tę kwotę).

Normatywny metraż: dla samotnej osoby do 35 mkw., dla dwóch 40, trzech – 45, czterech – 55, pięciu – 65 mkw.”

To nie koniec

Rząd deklaruje również pomoc osobom korzystającym z programu „Mieszkanie na start”. Osoby zamieszkujące mieszkania komunalne o niskim standardzie dostaną dofinansowanie, które umożliwi im przeniesienie się do mieszkania o wyższym poziomie.

Granty na budowę mieszkań

Obecna wartość grantu na budowę mieszkań komunalnych wynosi do 30 %, na remont do 40 %. Jak powiedziała minister Emilewicz „my podnosimy go do 50 % i nie różnicujemy”.

Zapraszam do lektury dwóch ostatnich newsów dotyczących sytuacji na rynku nieruchomości w Australii oraz Nowym Yorku.

Co sądzicie o tym projekcie? Zachęcam do dyskusji na temat 1500+ w komentarzach.

źródło: Ministerstwo Rozwoju
źródło obrazka: https://link.do/txZiA

Komentarze