CD Projekt RED niedocenione? Ktoś przepłacił 38%!

CD Projekt RED to jedna z najbardziej szanowanych spółek w branży oraz najważniejszy gracz na rynku europejskim. Nic więc dziwnego, że wiele osób i spółek chce stać się częścią tego sukcesu. Jednak jeszcze nigdy w historii tej CD Projekt RED nie doszło do tak kuriozalnej sytuacji jak ta, która miała miejsce w piątek.

558 złotych i 60 groszy. Tyle zapłacił tajemniczy inwestor w piątek za transakcję pakietową, czyli transakcję przeprowadzoną poza systemem notowań ciągłych.

W transakcji doszło do zakupu 10 tys. akcji po cenie 558,6 zł za sztukę, czyli blisko 38 proc. drożej niż kurs sesyjny (ok 400 zł). Zdziwienie było jeszcze większe, kiedy we wtorek (także w transakcji pakietowej) sytuacja się powtórzyła. Taki sam pakiet akcji zmienił właściciela także po 558,6 zł za sztukę, jak donosi serwis Puls Biznesu.

Wykres ceny akcji CDR na przestrzeni miesiąca. czerwona linia oznacza poziom ceny zakupu akcji w tej dziwnej transakcji.

CD Projekt RED jest masywnie niedoceniony!? Raczej nie

Gdyby bazować tylko i wyłącznie na tych dwóch transakcjach, można by było pomyśleć, że CD Projekt RED jest masywnie niedocenione, a zakup pozycji po takiej cenie i tak przyniesie zysk. Jednak według ekspertów taka opinia to nic bardziej mylnego.

Jak mówi makler jednego z domów maklerskich: „Takie transakcje czasem się zdarzają, ale jakie są intencje stron, tego nigdy się nie dowiemy. Być może chodzi o kwestie podatkowe lub jakąś inną optymalizację”.

Dowodem, który bardzo mocno popiera słowa maklera jest to, że ktokolwiek dokonał tego zakupu, ewidentnie chciał kupić akcje CD Projekt RED jak najdrożej (40 procent więcej od ceny rynkowej to maksimum; ograniczenie zostało nałożone przez giełdę i obowiązuje poza godzinami sesji), bowiem przepłacił aż o 3,2 miliona złotych, wydając 11,2 miliona złotych.

Dodatkowo nie można rozważać próby dokonania wrogiego przejęcia przez podmiot zewnętrzny, gdyż kwota jaką przeznaczył podmiot była relatywnie mała i pozwoliła na zakup zaledwie 0,02% udziałów spółki.

Jest to niezwykle nikła ilość w porównaniu z potrzebną do osiągnięcia pakietu kontrolnego przekraczającego 12,65%, gdzie dodatkowo 33,39% należy do najważniejszych ludzi w spółce, którzy są związani z CD Projektem od zawsze.

Podsumowując, mamy tutaj do czynienia z działaniem, które ma na celu zwiększenie wydatków jakiegoś przedsiębiorstwa by uzyskać jakieś ulgi podatkowe. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się jeszcze paru takich transakcji. Mogą one nieznacznie wpłynąć na kurs akcji CD Projekt RED szczególnie, gdy akcje zamknęły ostatni tydzień ze spadkiem -6.17% i wynikiem 380 zł za sztukę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx