CD Projekt wciąż najdroższy na europejskim rynku gier

CD Projekt to spółka, która przewija się przez usta wszystkich dziennikarzy średnio raz na tydzień. Zwykle spowodowane jest to działaniami na lokalnym rynku i osiąganiem kolejnych rekordów na giełdzie oraz w przestrzeni publicznej. Jednak tym razem sytuacja nie odnosi się do krótkiego sukcesu, a prawdopodobnie do stałej zmiany na rynku europejskim.

19 maja 2020 spółka CD Projekt SA (CDR) stała się najdroższym podmiotem zajmującym się gamingiem w Europie i tym samym zdetronizowała Ubisoft (UBI), który przez lata zajmował tą pozycję. Jednak w tamtym momencie, było to tymczasowe zwycięstwo, jako że francuski gigant powrócił na pozycję czołową pod koniec dnia, ale różnica w kapitalizacji między spółkami wynosiła ok 0,5 mld złotych. 19 był ostatnim dniem, kiedy Ubisoft zakończył notowania jako europejski lider, gdyż już od 20 do dziś spółka CD Projekt SA jest najdroższym przedsiębiorstwem gamingowym w Europie.

0,9 miliarda różnicy to dopiero początek

Na koniec 20.05.2020 twórcy Wiedźmina 3 i Cyberpunk 2077 byli warci 36,5 miliardów złotych, a ówcześni europejscy liderzy tylko 35,6 miliarda złotych, co daje różnicę około 0,9 miliarda pod koniec pierwszego dnia, gdy CDR stało się najdroższym podmiotem w Europie. Od tamtego momentu różnica pomiędzy wartością spółek zaczęła się coraz bardziej pogłębiać i w dniu dzisiejszym CDR jest warte 38,8 miliardów złotych, a akcje spółki są warte ponad 400 zł. Z drugiej strony UBI osiągnęło poziom 37,1 miliarda złotych przy kursie akcji ok 310 zł (69,66 euro), co powoduje pogłębienie się przewagi CD Projektu do 1,7 miliarda złotych.

Porównanie akcji CDR i UBI

Oczywiście różnice wynikają nie tylko z wartości pojedynczej akcji, ale także z tego, że spółki są notowane w różnych walutach. Oznacza to, że mała zmiana w paringu PLN/EUR doprowadza do nagłych skoków i spadków w kapitalizacji jednej spółki względem drugiej.

Nie zmienia to jednak faktu, że CD Projekt jest jedną z najbardziej zaskakujących spółek, która w swojej branży jest uwielbiana przez praktycznie każdego, a wiara inwestorów w sukces ich najnowszego projektu „Cyberpunk 2077” jest nieprzerwanie wielka.

Możemy się spodziewać, że będziemy jeszcze wiele razy słyszeć o CD Projekcie i o ich kolejnych sukcesach, a po aktualnym podbiciu Europy możemy się tylko domyślać, jakich gigantów w przyszłości będzie goniło CDR.

Komentarze