CBDC w strefie euro nie będzie do użytku komercyjnego

3 980

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), powiedziała na konferencji we Frankfurcie, że cyfrowe euro ma chronić ludzi przed gromadzeniem danych w celach komercyjnych. Przekonywała, że CBDC (central bank digital currency), czyli cyfrowa waluta banku centralnego w strefie euro – w skrócie cyfrowe euro – jeśli zostanie przyjęte, to będzie priorytetowo traktować prywatność.

Cyfrowe euro nie będzie wykorzystywane do celów komercyjnychChristine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego

Dodajmy, że CBDC amerykańskiego banku centralnego również ma priorytetowo traktować prywatność – o tym z kolei zapewniał prezes Fed, Jerome Powell.

CBDC w Europie: plany

EBC informuje, a nawet daje „gwarancję, że płatności z wykorzystaniem CBDC nie będą wykorzystywane do celów komercyjnych”. Lagarde dodała, że takie możliwości nie leżą w biznesie banków centralnych.

Zobacz: Helium Mobile

Prezes EBC zapewniała, że bank przeprowadził ankietę w 2021 r. i jej uczestnicy bardzo podkreślali, że prywatność ma się znaleźć na szczycie listy priorytetów w przypadku powstania CBDC. Tego oczekują konsumenci od waluty cyfrowej.

Lagarde dodała, że cyfrowe euro jest zasadniczo „banknotem o nieco mniejszej anonimowości”, ale obiecała, że w przeciwieństwie do firm sprzedających dane zbierane za pośrednictwem płatności, CBDC będzie chronić obywateli.

Bank centralny prowadzi już prace nad prototypem CBDC i ma przedstawić wyniki projektu w marcu 2023 r. Jeśli chodzi o Fed, amerykański bank na razie nie zdecydował się na oficjalne kontynuowanie prac nad cyfrowym dolarem.

Lagarde skrytykowała kryptowaluty

Jednocześnie Lagarde wykorzystała uwagę mediów i skrytykowała kryptowaluty. Stwierdziła, że nie podoba jej się ten „nowy okres wolnej bankowości ze względu na kryptowaluty”.

PlanB trafnie porównał komentarz Lagarde do sytuacji, jakby szefowa firmy telekomunikacyjnej mówiła, że nie lubi tego nowego okresu wolnej telekomunikacji z powodu wprowadzenia technologii VoIP. „Oczywiście, że nie będą lubić nowych technologii, które czynią ich kartele przestarzałymi” – komentował.

Sprawdź: Kurs dolara

W świecie decentralizacji banki nie są w stanie zachować kontroli, dlatego uparcie podkreślają znaczenie swoich projektów, a przy tym krytykują aktywa cyfrowe takie jak Bitcoin.

Komentarze