Kurs dolara wystrzelił. 5,02 zł za 1 USD

Psychologiczna bariera już za nami. Za jednego dolara zapłacimy dziś ponad 5 zł. Kurs dolara bije historyczne rekordy.

Przez ostatni tydzień amerykański dolar umocnił się o ponad 25 gr. To bardzo dużo i jak zauważa XTB, „dolara wsparły mocne odczyty danych z amerykańskiej gospodarki, zaskakująco wysoka sprzedaż domów jednorodzinnych oraz wzrost pewności konsumentów”.

Jeszcze nieco ponad rok temu za 1 dol. płaciliśmy w Polsce ok. 3,70 zł. Jeśli ktoś np. kupił stablecoiny i trzymał je na giełdzie kryptowalutowej, dziś ma wypracowany całkiem przyzwoity zysk – zwłaszcza że same kryptowaluty traciły i nadal tracą na wartości.

Kurs dolara: ponad 5 zł

Silny dolar może cieszyć Amerykanów, ponieważ rośnie ich siła nabywcza w przypadku zakupów zagranicznych. Nie brakuje ludzi, którzy nawet decydują się na zakup nieruchomości w Europie – właśnie dlatego, że za te same pieniądze mogą obecnie kupić znacznie lepsze (lub większe) domy czy mieszkania niż jeszcze rok temu.

Cathie Wood, założycielka i dyr. generalna Ark Investment Management uważa, że siła dolara była i nadal jest „niszcząca dla reszty świata”, jeśli chodzi o konkurencyjność i aktywność gospodarczą. Dodaje, że bank centralny powinien wycofać się z restrykcyjnej polityki pieniężnej. Jej zdaniem Fed musi wziąć pod uwagę to, co dzieje się np. w Europie i strefie euro. Dodajmy, że obecnie 1 dol. kosztuje 1,05 euro.

Cathie Wood zauważa, że większość towarów jest wyceniana w dolarach:

Wzmacniający się dolar to duży problem dla gospodarek europejskich, w tym polskiej. Oznacza bowiem m.in. rosnące ceny surowców i wielu towarów.

Silny dolar to także mniejsza aktywność inwestorów, którzy często wolą obecnie po prostu gotówkę. Rynek akcji notuje rekordowe straty, podobnie jak krypto. Nie brakuje tego rodzaju grafik i zdjęć, które mają być „komentarzem” do bieżącej sytuacji ekonomicznej:

Warto zwrócić też uwagę na to, że inne waluty również tracą na wartości. Szczególnie dotyczy to funta brytyjskiego.

Zobacz: Ile jest Bitcoinów

Uwaga, to nie jest żaden meme coin, shitcoin, albo nawet akcje jakiejś spółki. To po prostu funt brytyjski w porównaniu do dolara:

Amerykański dolar już pod koniec 2021 r. zbliżał się do granicy 5 zł. Teraz pozostaje czekać na dalsze ruchy Fed, ale też innych banków centralnych. Jeszcze dziś planowane jest wystąpienie publiczne m.in. Christine Lagarde, która zajmuje stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Komentarze