234 miliardów $ straty | Barclays tnie prognozę PKB Indii do zera

1 063

Brytyjski bank inwestycyjny Barclays PLC stwierdził, że przedłużenie przez rząd Indii okresu zamrożenia ogólnokrajowej aktywności gospodarczej (lockdown), jeszcze bardziej pogorszy sytuację gospodarczą kraju w tym roku. Barclays obniżył swoją wcześniejszą prognozę odnośnie PKB Indii z 2,5% do zera.

Brytyjski bank inwestycyjny wydał oświadczenie kilka godzin po tym, jak premier Indii Narendra Modi przedłużył lockdown Indii do 3 maja.

Barclays twierdzi, że przedłużenie lockdownu przyniesie Indiom stratę ekonomiczną do 234,4 miliarda USD, w porównaniu do kwoty 120 miliardów USD, którą wcześniej przewidywał na okres trzytygodniowego spowolnienia aktywności. Jeżeli chodzi o 2021 rok – Barclays obniżył swoją prognozę wzrostu PKB dla Indii z 3,5% do 0,8%.

Coraz większa niepewność i zagrożenie

Analitycy banku stwierdzili, że gospodarka Indii ucierpi najbardziej w takich sektorach jak górnictwo, rolnictwo, produkcja i usługi. Już teraz największe straty notuje się w stanach: Maharasztra, Delhi, Tamilnadu i Pendżab, które są również najbardziej uprzemysłowionymi częściami kraju.

Maharashtra znajduje się ponadto na szczycie listy potwierdzonych przypadków Covid-19 w kraju z ponad 2000 pacjentów. Delhi i Tamil Nadu mają ponad 1000 przypadków. Całkowita liczba przypadków, w tym tych, które zaraportowano jako wyzdrowiałe i tych, którzy zmarli, przekroczyła już w Indiach 10 000.

Co robią Indie?

Nawet w stanach, które miałyby szybko wyjść z pandemii, takich jak Kerala, Karnataka i Haryana, niskie wydatki na konsumpcję w zakresie usług turystycznych i rekreacyjnych mogą doprowadzić do dość płytkiego wzrostu w trzecim kwartale.

Barclays określił ostatni bodziec fiskalny rządu i banku centralnego Indii jako „skromny” i nie uważa, że zrównoważy to negatywny wpływ lockdownu na gospodarkę w tym kraju. Dodano, że najpewniej pełny wpływ lockdownu będzie odczuwalny już w drugim kwartale.

Tempo ożywienia gospodarczego w Indiach będzie zależeć od wsparcia polityki rządu. Barclays uważa, że tylko poważna interwencja rządu w politykę może przyspieszyć ożywienie.

Prognozy Banku Światowego

Kilka dni temu Bank Światowy prognozował wzrost produktu krajowego brutto w Indiach na rok obrotowy 2020-21 na 1,5-2,8%. Według raportu ILO, kryzys Covid-19 może pchnąć prawie 400 milionów indyjskich pracowników w głąb ubóstwa.

źródło podanych informacji: tutaj

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze