234 miliardów $ straty | Barclays tnie prognozę PKB Indii do zera

974

Brytyjski bank inwestycyjny Barclays PLC stwierdził, że przedłużenie przez rząd Indii okresu zamrożenia ogólnokrajowej aktywności gospodarczej (lockdown), jeszcze bardziej pogorszy sytuację gospodarczą kraju w tym roku. Barclays obniżył swoją wcześniejszą prognozę odnośnie PKB Indii z 2,5% do zera.

Brytyjski bank inwestycyjny wydał oświadczenie kilka godzin po tym, jak premier Indii Narendra Modi przedłużył lockdown Indii do 3 maja.

Barclays twierdzi, że przedłużenie lockdownu przyniesie Indiom stratę ekonomiczną do 234,4 miliarda USD, w porównaniu do kwoty 120 miliardów USD, którą wcześniej przewidywał na okres trzytygodniowego spowolnienia aktywności. Jeżeli chodzi o 2021 rok – Barclays obniżył swoją prognozę wzrostu PKB dla Indii z 3,5% do 0,8%.

Coraz większa niepewność i zagrożenie

Analitycy banku stwierdzili, że gospodarka Indii ucierpi najbardziej w takich sektorach jak górnictwo, rolnictwo, produkcja i usługi. Już teraz największe straty notuje się w stanach: Maharasztra, Delhi, Tamilnadu i Pendżab, które są również najbardziej uprzemysłowionymi częściami kraju.

Maharashtra znajduje się ponadto na szczycie listy potwierdzonych przypadków Covid-19 w kraju z ponad 2000 pacjentów. Delhi i Tamil Nadu mają ponad 1000 przypadków. Całkowita liczba przypadków, w tym tych, które zaraportowano jako wyzdrowiałe i tych, którzy zmarli, przekroczyła już w Indiach 10 000.

Co robią Indie?

Nawet w stanach, które miałyby szybko wyjść z pandemii, takich jak Kerala, Karnataka i Haryana, niskie wydatki na konsumpcję w zakresie usług turystycznych i rekreacyjnych mogą doprowadzić do dość płytkiego wzrostu w trzecim kwartale.

Barclays określił ostatni bodziec fiskalny rządu i banku centralnego Indii jako „skromny” i nie uważa, że zrównoważy to negatywny wpływ lockdownu na gospodarkę w tym kraju. Dodano, że najpewniej pełny wpływ lockdownu będzie odczuwalny już w drugim kwartale.

Tempo ożywienia gospodarczego w Indiach będzie zależeć od wsparcia polityki rządu. Barclays uważa, że tylko poważna interwencja rządu w politykę może przyspieszyć ożywienie.

Prognozy Banku Światowego

Kilka dni temu Bank Światowy prognozował wzrost produktu krajowego brutto w Indiach na rok obrotowy 2020-21 na 1,5-2,8%. Według raportu ILO, kryzys Covid-19 może pchnąć prawie 400 milionów indyjskich pracowników w głąb ubóstwa.

źródło podanych informacji: tutaj

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze