Nowe obostrzenia w sprawie pandemii koronawirusa

Za nami konferencja prasowa z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz z Ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Wiemy z niej, że planowane na poniedziałek 13 kwietnia zakończenie ograniczeń zostało już oficjalnie odwołane. Ogłoszono nowe zasady odnośnie obostrzeń oraz przedłużono dotychczasowe. Wiadomo też, że przesunięte zostały matury.

Co się dzieje?

Dzisiaj od godziny 13:24 trwała konferencja związana z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną. Wskazywała ona na to, że stan epidemii w Polsce się pogarsza, a służby reagują dodatkowymi obostrzeniami. Wiemy już, że matury zostały przesunięte na czas nieokreślony. A od najbliższego czwartku każdy będzie musiał zasłaniać twarz. Dodatkowo, o tydzień został przedłużony nakaz zamknięcia kin, galerii handlowych czy zakładów gastronomicznych. Pełna lista obostrzeń znajduje się poniżej.

Do 19 kwietnia obowiązują poniższe obostrzenia

  • ograniczenia w przemieszczaniu się, w tym zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego
  • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad
  • zakaz korzystania z rowerów miejskich
  • ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).
  • Zamknięte są galerie handlowe, a działalność sklepów budowlanych pozostanie ograniczona

Do 26 kwietnia zostały przedłużone poniższe obostrzenia

  • zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków, uczelni
  • zamknięcie międzynarodowego ruchu lotniczego
  • zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego

Co jeszcze warto wiedzieć?

Od 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy. Na pytanie, jak to powinno wyglądać, odpowiedział Minister Zdrowia: „Tak jak w innych krajach istotą jest zasłaniania ust i nosa. Mogą to być różne środki, które sami przygotujemy”. Oznacza to, że wszelkie sposoby jaki pozwalają na skuteczne zakrycie usta i nosa są dozwolone i nie potrzeba dokonywać zakupu specjalistycznych maseczek. Do tego Premier zachęca rodaków, by pozostali w domach mówiąc:

„Zbliżają się święta. Mamy gorącą prośbę, żebyśmy zostali w gronie wąskiej rodziny. Dla mnie to pierwsze takie święta, kiedy nie zobaczę się z rodziną. To ważne, abyśmy zostali w domach”.

Co najważniejsze, żadne z dotychczasowych obostrzeń nie zostało uchylone, ani rozluźnione. Do zapoznania się dokładniej z obowiązkiem zakrywania twarzy, zapraszam na stronę Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze