Technologia blockchain zmieni branżę muzyczną na dobre

Projekty w technologii blockchain zmienią branże muzyczną i sprawią, że będzie bardziej przejrzysta i uczciwa

Od umożliwienia fanom posiadania współwłasności treści muzycznych swoich ulubionych artystów po zapewnianie uczciwych zarobków muzykom, projekty wykorzystują blockchain do zmiany branży muzycznej.

Muzyka to trudna sprawa. Branża boryka się z masą problemów, od monopoli po ograniczony potencjał zarobkowy dla wschodzących artystów. Chociaż Web2 przyniósł wiele pozytywnych zmian, branża muzyczna ma jeszcze przed sobą długą drogę. Z tego powodu projekty próbują wykorzystać technologię blockchain do dostarczania nowych rozwiązań dla rynku muzycznego.

W ciągu ostatnich 10 lat branża zmieniła się drastycznie ze względu na rozwój internetu i mediów społecznościowych. Artyści mają nowe media, w których mogą dzielić się swoimi utworami, a fani mają wiele nowych sposobów na nawiązanie kontaktu z ulubionymi muzykami i wspieranie ich.

Jednak, podobnie jak większość rzeczy w sferze Web2, nieliczni są właścicielami aktywów w branży, a duże korporacje zyskują więcej niż użytkownicy i artyści. Chociaż wciąż są na wczesnym etapie, niektóre projekty blockchain próbują zmienić branżę od wewnątrz.

Zapewnienie uczciwej zapłaty muzykom

Tune.FM – platforma obsługiwana przez Hedera Hashgraph, twierdzi, że jest w stanie zapewnić muzykom 90% przychodów ze strumieniowego przesyłania muzyki, co stanowi około 10 razy więcej niż zarobki strumieniowe w usługach głównego nurtu. Artyści mogą zdobywać tokeny cyfrowe za każdym razem, gdy ich muzyka jest przesyłana strumieniowo na platformie.

W komunikacie Andrew Antar, współzałożyciel Tune.FM, zwrócił uwagę, że wielu niezależnych muzyków ucierpiało w następstwie pandemii COVID-19.

„Ponieważ Spotify nie płaciło im uczciwie, wiele osób miało problemy. Stanowimy antidotum dla milionów twórców, którzy nie są uczciwie opłacani przez duże serwisy streamingowe” – powiedział Antar.

Umożliwienie fanom współwłasności piosenek

Wspierany przez Andreessena Horowitza rynek muzyczny Royal pozwala fanom współdzielić własność utworów swoich ulubionych artystów za pomocą niewymiennych tokenów. Po emisji NFT dla wybitnego rapera Nasa, platforma niedawno wydała tokeny dla amerykańskiego DJ-a i autora piosenek Diplo.

Na blogu ogłaszającym tokeny dedykowane Diplo współzałożyciel Royal, Justin Blau – znany również jako 3lau – napisał, że platforma ma na celu „umożliwić artystom zachowanie kontroli nad ich pracą”, jednocześnie zapewniając im paliwo dla ich kariery. Blau wierzy również, że będąc współwłaścicielami muzyki, fani „nawiązują głębsze relacje” i pomagają im być niezależnymi, jeśli chodzi o kreatywność.

Wspieranie współpracy muzycznej poprzez NFT

Projekt o nazwie Squad of Knights pozwala właścicielom NFT tworzyć sześcioosobowe drużyny, w których każda osoba ma przypisane własne role w procesie produkcji muzyki. W przeciwieństwie do współpracy z tradycyjnymi wytwórniami muzycznymi, platforma pozwala członkom społeczności posiadać 100% produkowanej przez nich muzyki.

Założyciel i wielokrotnie nagradzany producent muzyczny Ramon Ibanga, znany również jako Illmind, powiedział:

„Znalezienie ludzi do współpracy jest trudne. Znalezienie odpowiednich osób do współpracy jest jeszcze trudniejsze”.

Zauważył, że projekt ma na celu zgromadzenie producentów, inżynierów, artystów muzycznych i menedżerów, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w Metaverse.

Dostarczanie zdecentralizowanego dźwięku do metaverse

Oparta na Solanie platforma Audius do strumieniowego przesyłania danych udostępnia zestaw zdecentralizowanych plików audio do Metaverse. Platforma współpracuje z metawersami, takimi jak Portale, aby udostępniać muzykę swoim użytkownikom. Ze względu na swoją zdecentralizowaną naturę, Audius pozwala każdemu pobierać treści z platformy i wykorzystywać je podczas budowania własnych projektów.

W wywiadzie dla Cointelegraph, Roneil Rumburg, współzałożyciel i dyrektor generalny Audius, powiedział, że platforma jest „zdecentralizowanym repozytorium treści z jasno określonymi prawami, dzięki czemu zewnętrzni deweloperzy mogą bez żadnych problemów czerpać z katalogu platformy”.

Zmiany wywołane technologią blockchain w branży muzycznej będą bardzo widoczne i odczuwalne. Może nawet bardziej niż DeFi. Muzyki słucha każdy a w wielu miejscach promowani są wybrani twórcy aby wypracować zwrot i zarobek dla agencji muzycznych. Często nie ma to żadnego przełożenia na preferencje słuchaczy. Web3, NFT i metaverese dokonają w tym zakresie rewolucyjnych zmian.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze