R3 Wykracza z Blockchain Poza Bankowość

Bankowość dla blockchain to nie wszystko

R3 rozpoczęło działalność jako konsorcjum banków chcących korzystać z dobrodziejstw technologii blockchain, lecz aktualnie postanowiło rozszerzyć spektrum swojej działalności. Teraz ta amerykańska firma, której liczbę pracowników można już liczyć w setkach, proponuje wyjście platformy Corda poza świat finansów. Wedle wizji jej twórców, system może być używany do łączenia ze sobą instytucji z wielu branż, a nie tylko bankowej. Podstawowa idea użycia blockchain jest wspólna dla każdego z sektorów. Jeśli firmy dzielą się danymi i zasobami, mogą zatrzymać procesy duplikowania i zwiększyć zaufanie stron poprzez partycypację w rejestrze rozproszonym. W przykładzie przedstawionym przez R3 CTO Richard Gendal Brown, linie lotnicze, biura podróży i hotele na całym świecie mogą osiągnąć porozumienie co do zarezerwowania miejsc i pokoi, wiedząc, że udostępniane dane są dla wszystkich przez cały czas takie same. Kontynuując tę koncepcję, platforma R3 prowadzona przez Mike’a Hearn’a, będzie zasilać przyszłą „automatyczną gospodarkę”, gdzie boty pomagają uruchomić łańcuchy dostaw.

„Kiedy cofnęliśmy się i spojrzeliśmy na to, co zbudowaliśmy, zobaczyliśmy coś, co było o wiele szersze w zastosowaniu, niż myśleliśmy”. Dodał szef technologii konsorcjum.

Podczas gdy Brown powiedział, że Corda przyciąga zainteresowanie z różnych branż („ludzie w ubezpieczeniach, ludzie w służbie zdrowia, ludzie w rządzie, energia – możemy wyliczać”). Nowe pozycjonowanie platformy następuje w momencie, gdy wydaje się, że kurz po ekscytacji roku 2016 zdążył już opaść.

W oczekiwaniu na przełom

Tymczasem rywale, tacy jak konsorcjum Hyperledger, z pomocą IBM, pieczołowicie przeszukują każdy sektor i linię biznesową w poszukiwaniu rynku zbytu dla swoich rozwiązań. Dla R3 jest to decydujący czas, ponieważ startup finalizuje pierwszą komercyjną dystrybucję platformy Corda. Solucja oparta o otwarty kod źródłowy powinna być gotowa na koniec drugiego kwartału roku 2018. Ten płatny produkt będzie szeroko dostępny dla wszystkich zainteresowanych firm, a nie tylko tych należących do konsorcjum.

Otwarty, lecz prywatny

Zespół R3 Corda był zainspirowany celami Ehereum, polegającymi na tym, że wszyscy uczestnicy pracowali przy tej samej logice biznesowej, pozbywając się silosów i tarć między różnymi aplikacjami. Konsorcjum zmierza w stronę bardziej integracyjnego modelu, z większym naciskiem na duży biznes, a nie małe projekty. Brown opisuje raczej tę wizję jako „otwartą wspólną sieć – ale wciąż prywatną, zabezpieczoną i uprawnioną”. Warto pamiętać, iż pomimo idei otwartego kodu źródłowego, publiczne zastosowania rejestrów rozproszonych nie spełniają wymagań segmentu biznesowego. Aby rozwiązać ten problem, zarządzający projektem Cordy dążą do zminimalizowania ilości danych, które muszą być udostępniane innym uczestnikom sieci. Jednocześnie z zachowaniem maksymalnego możliwego i skalowalnego poziomu bezpieczeństwo. Pomimo faktu istnienia konsensusu, możemy tutaj także mówić o pewnego rodzaju kompromisie stron. Corda nie będzie pokazywać danych per se, lecz wyśle ​​dowody informacji, aby przekonać pozostałe strony o fakcie lub zestawie faktów. Niezależnie od branży, w której będzie operować dana implementacja (bankowość, dostawy czy ubezpieczenia).

R3 – nominacja do blockchainowej innowacji roku

Corda, rozproszona księga główna, wspierana przez duży krąg banków i instytucji finansowych, znacznie zwiększyła swój zasięg w ciągu ostatniego roku. Holding zajmujący się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw podpisał umowy z ponad 200 firmami. Rozpoczynając od 75 członków w marcu roku 2017. Dynamika rozwoju jest bardzo imponująca, ponieważ szybko dochodzi do pierwszych komercyjnych wdrożeń technologii blockchain. W marcu roku 2018, wraz z partnerem HQLAx, R3 zakończyło swoją pierwszą transakcję pożyczkową na żywych papierach wartościowych na Cordzie.

Transfer odbył się pomiędzy Credit Suisse i ING. W ubiegłym roku pozyskał dodatkowe 107 milionów dolarów kapitału z ponad 40 instytucji, w tym Bank of America Merrill Lynch, HSBC i Temasek. Instytucja nawiązała również współpracę z 10 głównymi kancelariami prawnymi, aby kształcić prawników na całym świecie w zakresie blockchain. Platforma Corda, która rejestruje, wykonuje i zarządza umowami finansowymi firm z sektora. Spodziewa się, że w tym roku uruchomi aplikacje na rynku walutowym, finansowania handlu pożyczek pod zastaw i kredytów konsorcjalnych. Konsorcjum R3 zatrudnia na całym świecie 125 pracowników. Zwycięzcy konkursu Financial News Trading and Technology Awards zostaną ogłoszeni 15 maja w Muzeum V&A w Londynie.

Co oferuje blockchain?

Podczas gdy blockchain pozostaje czymś, co może przynieść korzyści firmom, szczególnie w odniesieniu do łańcuchów dostaw. Wdrożenie danego rozwiązania dla przedsiębiorstw pozostaje ciągle bardzo trudne na szeroką skalę. Ostatni raport CNBC wskazuje, że tylko osiem procent projektów typu blockchain open-source jest nadal aktywnych i otrzymuje regularne kontrybucje. Powodem tego jest stosunkowo niedojrzała technologia, która pozostaje względnie kosztowna i złożona. Co więcej, bardzo często kapitał zebrany w czasie ICO nie jest solidnie gospodarowany przez niedoświadczone zespoły.

Ponadto wiele firm nie posiada umiejętności niezbędnych do pomyślnej ich realizacji, zarówno od strony technicznej, jak i biznesowej. Oznacza to, że wiele firm zwraca się do swoich partnerów infrastrukturalnych i vendorów w celu otrzymania pomocy przy implementacji rozwiązań opartych o technologię rejestrów rozproszonych. Niejednokrotnie widzimy, iż firmy z ogromnym zapleczem finansowym korzystają z usług firm jak R3 i innych startupów w obrębie blockchain. Jednym z ciekawszych solucji przedstawionych przez R3 w ostatnim czasie jest możliwość zainstalowania Cordy na Amazon Web Services – AWS cloud. Corda pozwala użytkownikom AWS tworzyć CorDapps lub wdrażać przykładowe CorDapps bezpośrednio z R3 AWS Marketplace. R3 niedawno wprowadził wersję 3.0 Cordy, dodając funkcjonalność do stabilnego interfejsu programowania aplikacji rdzeniowych (API). Oczekuje się, że taka „stabilność API” w rdzeniu sieci Corda da użytkownikom pewność operowania i budowania kontraktów na platformie. Jednak twórcy R3 będą kontynuować eksperymenty i proces ulepszania kodu, ponieważ ciągle największym wyzwaniem jest interoperacyjność pomiędzy różnymi sieciami blockchain oraz skalowalność na poziomie enterprise.

Tomasz Kurowski, kwiecień 2018.

Źródła i referencja

  1. https://www.coindesk.com/icing-cake-r3-launches-version-1-0-corda-distributed-ledger/ Corda wchodzi do produkcji
  2. https://www.r3.com/news/r3s-corda-becomes-one-of-the-first-dlt-platforms-available-on-aws-marketplace/ Platforma dostępna na Amazon Web Services
  3. https://www.globalcustodian.com/deutsche-boerse-hqlax-build-blockchain-platform-securities-lending/ Współpraca Cordy i giełdy w Niemczech
  4. http://www.digitaljournal.com/business/blockchains-deliver-advantages-for-enterprises/article/518825 Platform blockchain enterprise
  5. https://www.fnlondon.com/articles/blockchain-initiative-of-the-year-2018-the-nominees-20180325 Nominacje blockchainowej innowacji roku
  6. https://www.corda.net Źródło obrazu
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.