Praktyczne zastosowania kryptowalut
W dzisiejszych czasach wielu sceptyków twierdzi, że Bitcoin to bańka, która wkrótce pęknie. Są tacy, którzy mówią, że nie ma czegoś takiego jak praktyczne zastosowanie kryptowalut. Wiele osób wykazuje nieufność i dowodzi braku gotowości do ich realnego wykorzystania. Ten tekst powstał w celu choć fragmentarycznego zilustrowania, jak bardzo błędne są to założenia. Kryptowaluty mają większą wartość praktyczną, niż to się niektórym wydaje. Zobaczmy, jak i gdzie naprawdę można korzystać z cyfrowych monet.
Wykorzystanie kryptowalut w obsłudze płatności detalicznych
Pierwszą możliwością użycia kryptowalut, która przychodzi do głowy, gdy zaczynamy rozmawiać o ich adopcji, jest używanie w sklepach i płatnościach za usługi. Wiele monet działa jako środek płatniczy i są one obecnie akceptowane przez duże sklepy internetowe. Zaczęło się od rynku e-commerce Overstock i elektronicznego sklepu Newegg. Zaczęli oni akceptować BTC w 2014 roku. Inne firmy, w tym Microsoft, Amazon i Cheap-Air, dołączyły do tego pociągu nieco później. Liczba walut cyfrowych akceptowanych przez te firmy stale rośnie.
Bardziej nietypowy przypadek adopcji można zaobserwować w tym, co KFC Canada zrobiło, kiedy wprowadzili kubełek, za który można było zapłacić tylko Bitcoinem. Kubełek za bitcoiny kosztował równowartość 20 dolarów kanadyjskich. Niestety była to oferta ograniczona, dostępna tylko przez krótki okres czasu.
Jeśli chcesz ostrzyc włosy za bitcoiny, powinieneś pojechać do Anglii. Salon fryzjerski w Ewell, Epsom (17 mil od Londynu) oferuje stylowe fryzury w zamian za cyfrowe monety. Akceptują BTC, XRP, ETH, DASH i kilka innych. Opinia na temat tego miejsca została mocno nadszarpnięta na Reddicie, ponieważ właściciel zakładu fryzjerskiego opublikował zdjęcie w r/Cryptocurrency dotyczące akceptowania kryptowalut. Każdego tygodnia ma klienta gotowego zapłacić cyfrową gotówką i twierdzi, że zarobił około 3000-4000 GBP w kryptowalutach w ciągu ostatniego roku!
Adopcja instytucjonalna
Ostatnio dużo mówi się o wykorzystaniu kryptowalut przez duże instytucje finansowe. Najbardziej popularnym tematem jest platforma Bakkt NYSE, która miała zostać uruchomiona na początku 2019 r. Giełda zaoferuje Bitcoin jako narzędzie finansowe dla inwestorów instytucjonalnych. Bakkt jest uważany przez wielu specjalistów z branży za jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku. Ma potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na cenę bitcoina i przyczynić się do jego szerszego przyjęcia na znaczącą skalę. Oprócz Bakkt, NASDAQ i Fidelity również wprowadzają własne rozwiązania oparte o blockchain.
Oprócz tego kryptowaluty zostały już wdrożone przez niektóre banki. Reisebank, Santander i kilka innych korzysta z platformy Ripple do realizacji płatności transgranicznych. Używają XRP jako monety pośredniej wymiany dla FIAT, ponieważ transakcje są szybsze i tańsze niż w tradycyjnych systemach, takich jak SWIFT. Dyrektor generalny Ripple jest przekonany o sukcesie firmy i wyraża optymistyczne opinie, że do końca 2019 r. więcej instytucji finansowych będzie korzystać z produktów Ripple.
Nie wszystkie kraje są, póki co, chętne do zalegalizowania krypto. Nie będziemy mówić o monetach petro w Wenezueli, ponieważ wszyscy o tym słyszeli. Ale dobra wiadomość pochodzi ze stanu Ohio. Stało się ono pierwszym stanem USA, który zaakceptował Bitcoin do płatności podatkowych. Państwo uruchomiło specjalną stronę internetową ohiocrypto.com, w której firmy mogą płacić podatki za pomocą bitcoina. Obecnie strona akceptuje tylko BTC, ale w przyszłości chce dodać więcej opcji.
Hazard i zakłady bukmacherskie z wykorzystaniem kryptowalut
Z racji swej natury kryptowaluty znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie dobrze widziana i potrzebna jest anonimowość. Dlatego też kryptowaluta jest idealnym narzędziem dla branży hazardowej. Nic więc dziwnego, że stała się bardzo popularna wśród serwisów bukmacherskich i witryn hazardowych.
Las Vegas, serce branży hazardowej, zdecydowało, że również chce dołączyć do kryptowalutowej gry. Bankomaty, w których ludzie mogą wypłacić swoje bitcoiny znajdują się w całym Las Vegas. Niektóre kasyna przyjmują BTC jako płatność. Ale kluby ze striptizem w Las Vegas poszły jeszcze dalej. Striptizerki otrzymują tymczasowe tatuaże z kodami QR, aby zaakceptować bitcoiny:) Zastosowanie kryptowaluty pozwala tancerkom uniknąć wyjaśniania bankom, skąd otrzymują duże ilości gotówki. Według niektórych pracowników klubów ze striptizem banki mogą blokować konta powiązane z osobami pracującymi w branży rozrywki dla dorosłych.
Media i rozrywka
Jeśli jesteś blogerem, pisarzem lub tworzysz treści video, przyjmowanie płatności w kryptowalutach może mieć dla ciebie szczególne znaczenie. Platformy takie jak Steemit, Cent, Bitchute itp. są sieciami społecznościowymi, które nagradzają twórców przyczyniających się do ich rozwoju. Masz możliwość tworzenia cennych i interesujących treści i udostępniania ich odpłatnie. W zamian otrzymujesz wewnętrzny token, który można wymienić na dowolną inną kryptowalutę.
Jeśli twój projekt artystyczny kosztuje fortunę, rozwiązaniem może być Tokit. Tokit działa jako platforma crowdfundingowa dla producentów muzycznych, reżyserów, pisarzy itp., pomagając im tokenizować ich projekty. Dzięki temu mogą zarządzać prawami, przychodami i honorariami swoich projektów, przesyłając żetony do współpracowników lub każdego, kto był częścią ich zespołu. Tokit przyciągnął wiele uwagi w 2017 r., kiedy słoweński producent muzyczny zebrał na tej platformie 2 mln USD w przeciągu 24 godzin.
Idealne do tokenizacji są również gry video. Wiele internetowych gier wieloosobowych ma wiele przedmiotów w grze, które można wymieniać między użytkownikami. Nie mając wewnętrznego systemu handlu, gracze nie mają żadnej gwarancji, że nie padną ofiarami oszustwa. Teraz, wraz z boomem na blockchain i kryptowaluty, projekty gier, takie jak Worldopoly i Beyond the Void, zaprojektowały własne tokeny, aby stworzyć wewnętrzną gospodarkę kryptowalut. Gracze mogą sprzedawać i kupować miecze, statki kosmiczne, pojazdy itp. nie muszą się martwić o zostanie oszukanym, ponieważ wszystkie transakcje i prawa do przedmiotów są rejestrowane w łańcuchu bloków. Więcej na temat wykorzystania kryptowalut w systemach gier znajdziecie w tym artykule.
Praktyczne zastosowania kryptowalut
Takich zastosowań moglibyśmy wymieniać jeszcze naprawdę bardzo wiele. Spójrzmy teraz na problem adopcji kryptowalut z odwrotnego, aczkolwiek podstawowego punktu widzenia. Jak ta sprawa wygląda, jeżeli chodzi o najbardziej znane (ale nie tylko) kryptowaluty? Czy filozofia ich twórców znajduje odzwierciedlenie w ich realnym wykorzystaniu? Przeanalizujmy pokrótce kilka projektów.
BITCOIN – Płatności i magazyn wartości
Bitcoin został wymyślony przez Satoshi Nakamoto w 2009 roku i miał być alternatywą dla tradycyjnego systemu bankowego dla mas globalnych. Od tamtej pory skutecznie rozwiązuje jeden podstawowy, rzeczywisty problem.
Satoshi rozumiał, że banki centralne i rządy stały się podstępne i inflacyjne. Dlatego też, dzięki Bitcoinowi, chciał pokazać nam, że można stworzyć zdecentralizowane zaufanie. Okazało się, że nie musimy już być na łasce scentralizowanych ksiąg rachunkowych (banków, PayPal itp.), które arbitralnie pobierają nasze środki.
Nakamoto stworzył również Bitcoin, aby był niezawodnym magazynem wartości, tak jak wartość złota. A teraz, w 2019 roku, działające 9464 węzły Bitcoin są świadectwem faktu, że Bitcoin jest zdecentralizowaną elektrownią, do której został zaprojektowany. Od 2009 roku jest coraz silniejszy:)
Bitcoin do tej pory dumnie przeżył próbę czasu i stale doskonali ciążące na nim problemy dotyczące skalowania dzięki technologiom drugiej warstwy.
ETHEREUM – Smart kontrakty i zdecentralizowane aplikacje
Ethereum weszło na rynek na początku 2014 r. Platforma zamierzała być punktem kompleksowej obsługi do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych umów, które nie mają pojedynczego punktu awarii i są autonomiczne.
Po prawie 5 latach od premiery Ethereum wypada przyznać, że odniosła wielki sukces we wdrażaniu swojego przypadku inteligentnych umów i DApps.
DApp oznacza zdecentralizowaną aplikację. Kod tych aplikacji działa w zdecentralizowanej sieci, a nie na scentralizowanych serwerach. Inną rzeczą są inteligentne kontrakty – dzięki nim można wymieniać różne rzeczy, w tym akcje, pieniądze, mienie, cokolwiek wartościowego. Umowa jest tak zaprogramowana, aby realizowała się wyłącznie wtedy, gdy obie strony wypełniły warunki umowy.
Aktualnie w sieci Ethereum funkcjonuje 2667 zdecentralizowanych aplikacji (dApps) – z których niektóre są uruchomione, a niektóre są w trakcie opracowywania – razem z ok. 6 320 000 kontraktami, które działają już na blockchain Ethereum świadczą o tym, że osiągają swój cel.
Widać zatem wyraźnie, że Ethereum ma praktyczne zastosowanie. Platforma prężnie się rozwija, czego dowodem może być chociażby ostatni fork sieci o nazwie Konstantynopol. Etehereum funkcjonuje nader dobrze, rozwiązując i realizując cel, który postawił jej zespół założycielski. Dał on przecież jasno do zrozumienia, że zamierzonym celem Ethereum nie jest jedynie używanie go jako środka płatności (w przeciwieństwie do Bitcoina).
Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym są i jak działają inteligentne umowy (smart conrtacts) na Ethereum – koniecznie obejrzyj poniższe video:
MONERO – Anonimowy, prywatny i wymienny nośnik wartości
Czy wiesz, że Bitcoin nie jest anonimowy? Zgadza się. Nie jest. Wszystko istnieje w publicznym bloku blockchain. Ta cecha Bitcoin sprawia, że jest pseudoanonimowa i nieobowiązkowa. Zauważywszy to, Monero (XMR) wszedł na rynek w 2014 r. z praktycznym pomysłem stworzenia prawdziwie anonimowego, prywatnego i zmiennego cyfrowego pieniądza.
Monero jest jak Bitcoin – cyfrowym pieniądzem. Jednak Bitcoin miał problemy z utrzymaniem wszystkiego w duchu całkowitej anonimowości, co w rzeczywistości jest głównym celem Monero. W przeciwieństwie do największej kryptowaluty, Monero sprawia, że zarówno Twoje dane, jak i transakcje są całkowicie niedostępne dla publiczności. Twórcy tego altcoina zauważyli problemy, z którymi obecnie zmaga się wiele kryptowalut.
W 2017 roku Monero z powodzeniem przetestowało i wdrożyło adresy ukryte (stealth addresses), sygnatury pierścieniowe (ring signatures) i inne technologie. Na początku marca br. Monero pomyślnie przeszło aktualizację, która wprowadziła wiele nowych ulepszeń w działaniu sieci.
Jak działa Monero? Zobaczcie sami:
FACTOM – Zdecentralizowany notariat
Factom (FCT) wszedł na rynek kryptowalut pod koniec 2014 r. Jego misją jest być niezmiennym,uniwersalnym,światowym magazynem rekordów danych.
Założyciel firmy Factom, Peter Kirby, zdał sobie sprawę, że blokchain Bitcoin z założenia ma podstawowe ograniczenia, które nie pozostawiają wiele miejsca na innowacyjne rozwiązania. Ale z biegiem lat ten bardzo blokowy łańcuch okazał się najbardziej wiarygodnym i niezmiennym zapisem transakcji pieniężnych, jakie kiedykolwiek stworzono.
Factom zaprojetowano, aby wykorzystać to bezpieczeństwo i niezmienność. Po zarejestrowaniu rekordu na platformie Factom staje się on na zawsze niezmienny i zostaje zakotwiczony w blockchainie Bitcoina. Działa to jak wiarygodny zapis, na podstawie którego można zweryfikować każdy cyfrowy artefakt (dokumenty, filmy lub audio). Oryginalne zapisy pozostają przy tym bezpieczne.
Factom używa skrótu SHA-256, łańcucha bloków Bitcoin i własnego łańcucha bloków, aby osiągnąć trzy cele: Proof of Existence, Proof of Process oraz Proof of Audit.
To właśnie sprawia, że jest „najbardziej zaufanym notariuszem” na świecie. Do tej pory Factom zabezpieczył kilkaset milionów rekordów, co świadczy o jego praktyczności. Zobaczcie, co zrobili z Sony Entertainment:
https://www.youtube.com/watch?v=M8dey4Uo5eY
DASH – Cyfrowa gotówka
Dash został stworzony 18 stycznia 2014 r. przez dewelopera Evana Duffielda. Kryptowaluta początkowo nazywała się „XCoin” (XCO). W lutym 2014 r. Zmieniono nazwę na „Darkcoin”. W dniu 25 marca 2015 r. Darkcoin został przemianowany na „Dash”.
Evan chciał uczynić Dash łatwym w użyciu, a także anonimowym dla użytkowników zorientowanych na prywatność. Dash ma na celu zbadanie najlepszych praktyk finansowego świata i pracę wstecz, rozwijając swoje produkty, aby były przyjazne dla użytkownika. Więc nawet jeśli ludzie używają kryptowaluty DASH na backendzie, nie będą mieli problemów z interakcją z nim z powodu znanego tradycyjnego interfejsu bankowego.
DASH ma wiele przypadków użycia. Niektóre z funkcji wartych wspomnienia to InstantSend i PrivateSend. Ponadto ma solidne podstawy do dalszego rozwoju, a jego zespół zarządzający jest po prostu znakomity.
GOLEM (Zdecentralizowany superkomputer)
Jest to pierwszy na świecie open-source’owy i zdecentralizowany superkomputer, który jest zasilany przez token bazujący na sieci Ethereum – Golem (GNT – Golem Network Tokens). Podaż monet GNT jest stała, co oznacza, że gdy projekt staje się bardziej popularny, cena GNT powinna rosnąć.
„Superkomputer” Golema czerpie swoją moc zarówno z małych osobistych laptopów, jak i gigantycznych centrów danych rozsianych po całym świecie. Jako użytkownik platformy Golem możesz uruchamiać stronę internetową, wykonywać energochłonne obliczenia naukowe, uruchamiać długi kod lub renderować CGI. Za pomocą tego zasobu obliczeniowego możesz nawet uruchomić oprogramowanie górnicze i wydobywać kryptowaluty.
Superkomputer Golem działa, gdy użytkownik płaci tokeny GNT. Te żetony zostaną przekazane osobom, które udostępniły dodatkową moc obliczeniową w sieci Golem.
https://www.youtube.com/watch?v=93N_tDOilgI
SIA – zdecentralizowana chmura danych
Jeśli Golem jest Airbnb komputerów, to Sia jest Airbnb dysków twardych. Mają bardzo przydatny przypadek użycia i próbują rozwiązać jeszcze lepiej coś, co większość z nas robi codziennie – przechowywanie danych w chmurze.
Sia pozwala swoim użytkownikom wynająć niewykorzystane miejsce na dysku twardym, a tym samym zarabiać pieniądze. Podczas gdy Sia jest platformą do przechowywania danych w chmurze, taką jak Google Drive, Dropbox i Amazon Cloud wyróżnia się tym, że jest otwartą, opartą na blockchain i zdecentralizowaną platformą. Krótko mówiąc, Sia jest zdecentralizowaną chmurą, w której dane są przechowywane w blockchain.
Scentralizowane usługi przechowywania danych są podatne na pojedyncze punkty awarii, a także na niewłaściwe wykorzystanie niezaszyfrowanych danych w celu zwiększenia zysków biznesowych. Innym czynnikiem, który czyni tę technologię bardzo praktyczną, jest jej bardzo niska cena w porównaniu z Google Drive, Dropbox i Amazon Cloud.
Długofalowym celem Sia jest konkurowanie z głównymi platformami do przechowywania danych w chmurze. Ale w przestrzeni blockchain Sia ma także bezpośrednich konkurentów, takich jak Storj i MaidSafe… ale Sia twierdzi, że jest lepsza dzięki szyfrowaniu i decentralizacji.
Społeczność deweloperów Sia jest przekonana, że tworzy wysoce kompetentny produkt i nie wierzy w przydatność masowych kampanii marketingowych na rzecz promocji.
IOTA – Internet Rzeczy
IOTA to kolejna kryptowaluta, o której mówi się, że jest przedstawicielem kolejnej generacji cyfrowych nośników wartości. Ma być najczęściej używaną kryptowalutą w tym stale rozwijającym się świecie Internetu Rzeczy. Projekt ma potencjał, aby zmienić sposób dokonywania płatności, ponieważ oferuje całkowicie bezpłatne transakcje, które nie są możliwe w przypadku innych kryptowalut.
Jest to również pierwsza kryptowaluta bez łańcucha bloków; zamiast tego używa technologii zwanej Tangle.
https://www.youtube.com/watch?v=oM8iDZbNO2k
RIPPLE – „kryptowaluta” banków
Ripple jest rodzajem kryptowaluty stworzonej dla banków. To protokół płatności, który umożliwia bankom wysyłanie do siebie międzynarodowych płatności w czasie rzeczywistym bez potrzeby centralnego kontrahenta lub centrum rozliczeniowego.
Został zaprojektowany w taki sposób, aby był zgodny ze wszystkimi bankami i centralnymi instytucjami bankowymi. Ripple można wdrożyć w dodatku do szybkiej infrastruktury, którą mają obecnie wszystkie banki.
Ripple (XRP) rozwiązuje ważny problem międzynarodowych przekazów pieniężnych. Różnica między Ripple a innymi protokołami płatności polega na tym, że Ripple nie wymaga partnera centralnego. W rzeczywistości jego projektanci dostosowali go do każdego banku i instytucji bankowych. Banki korzystają z szybkiej infrastruktury, którą udostępnia Ripple.
Ripple wydaje się robić coś bardzo zwyczajnego. Jednak jego technologia jest dość rewolucyjna. Bankowość międzynarodowa jest jednym z palących problemów w dzisiejszych kryptowalutach. Jeśli Ripple stanie się powszechne, może potencjalnie poprawić tego typu transakcje do punktu, w którym ktoś w Australii będzie w stanie otrzymać środki od kogoś w USA w ciągu kilku sekund.
CIVIC – Uniwersalna Cyfrowa Tożsamość
Civic ma misję stworzenia tożsamości cyfrowej dla wszystkich w sposób zdecentralizowany. Tożsamości te są zgodne z różnymi zasadami i przepisami rządów na całym świecie (działają jak cyfrowy numer identyfikacyjny).
Civic używa łańcucha bloków do zabezpieczenia danych. Dane te są rygorystycznie weryfikowane przez partnerów Civic lub weryfikujących tożsamość. Następnie lądują w łańcuchu bloków w postaci zaszyfrowanych danych. Dane te są wymieniane tylko między użytkownikiem a żądającym tych danych przy użyciu tokenów CVC. Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj poniższe video:
W ten sposób nie musisz ponownie przekazywać danych do różnych podmiotów czy instytucji. Civic sprawia, że użytkownicy i osoby, które żądają potwierdzenia tożsamości mogą łatwo weryfikować dane i zapobiegać kradzieży tożsamości.
Podsumowanie
Nie traktuj niniejszego tekstu jako porady inwestycyjnej. Ważne jest jednak to, że warto interesować się tymi projektami kryptowalutowymi, które przejawiają realne zastosowania i przypadki użycia. Na tym bowiem buduje się ich wartość.
Z drugiej strony wszystkie altcoiny oferują pewnego rodzaju praktyczne zastosowanie, które różni się od Bitcoina w taki czy inny sposób. Nie możemy przewidzieć przyszłości i jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wskazać potencjalne altcoiny, które staną się popularne przez wzgląd na swoją użyteczność.
Identyfikacja przypadków użycia kryptowalut staje się coraz bardziej niejasna, ponieważ rynek zalewają fale nowych tokenów. Analiza zdecentralizowanych rozwiązań sieci płatniczych – jednej z oryginalnych aplikacji kryptowalut – ujawnia kilka intrygujących projektów i rzeczywistych przypadków użycia. Przyszły krajobraz kryptowalut będzie z pewnością ewoluował. Z pewnością z czasem będą pojawiały się projekty o coraz bardziej zrównoważonych i rzeczywistych zastosowaniach.