Ile banki inwestują w Blockchain?

1 919

Greenwich Associates wiodący dostawca usług w zakresie wywiadu rynkowego i doradztwa dla branży usług finansowych, przeprowadziła badania ile inwestuje się  na rynku globalnym usług finansowych na wdrożenie technologii blockchain. 

Raport rynkowy Greenwich Associates dotyczący technologii Blockchain, przeprowadzono na grupie 213 respondentów na całym świecie. Osoby uczestniczące w badaniu pracują nad technologią blockchain dlatego ich wiedza posłużyła, aby ocenić obecny stan wykorzystania blockchain’a na rynkach kapitałowych. Respondenci to przedstawiciele wielu różnych organizacji, z których 93% z nich jest kluczowymi decydentami, lub aktywnie uczestniczy w inicjatywach blockchain.

Raport wskazuje, że rynek wydaje około 1,7 miliarda dolarów rocznie na technologię rejestru rozproszonego.
W raporcie możemy przeczytać, że budżety wydane na blockchain wzrosły w ubiegłym roku o 67 procent, a jeden na dziesięć banków oraz przedstawiciele innych branż zgłaszają możliwość wydania kwot przekraczających 10 milionów dolarów. Zatrudnienie w branżach związanych z technologią stojącą za kryptowalutami wzrosło dwukrotnie w ubiegłym roku. Wiodące banki światowe obecnie zatrudniają około 18 pełnoetatowych pracowników pracujących nad tą technologią.

Dlaczego Banki przyglądają się blockchainowi

Wczesne testy wykazały wysoki potencjał systemu rozproszonych rejestrów w zakresie kluczowych funkcji dla rynków kapitałowych. Do walorów technologii, które przyciągają banki zalicza się: skrócenie czasu rozliczeń, zmniejszenie ryzyka i kosztów kapitału oraz redukcja kosztów. Nacisk na redukcje  kosztów stanowi  największy motor inwestycji w blockchain dla firm świadczących usługi finansowe.

Z raportu możemy się również dowiedzieć, że  banki i inne firmy wykraczają poza etap sprawdzania koncepcji technologii i są gotowe do wdrożeń korporacyjnych.

Nowoczesna technologia nieprosta do okiełznania

Produkty oparte na technologii łańcuchów bloków od kilku lat są priorytetem wśród firm świadczących usługi finansowe,  jednak wiele z nich nie jest w stanie dotrzymać kroku wyrafinowanej technologii.

„Ponad połowa dyrektorów, z którymi został przeprowadzony wywiady powiedziało , że wdrożenie DLT było trudniejsze, niż się spodziewali” – powiedział Richard Johnson, wiceprezes Greenwich Associates Market Structure and Technology.

Pomimo trudności, które sprawia wdrożenie, oczekuje się, że ponad trzy czwarte projektów będących obecnie w fazie rozwoju zostanie uruchomionych w ciągu dwóch lat.

Polska bankowość przygląda się technologii blockchain

Wśród polskich banków najaktywniejszy jest Alior. Ostatnio pisaliśmy, że bank zakłada użycie technologii blockchain, a w ten weekend (15-17 czerwca) został sponsorem pierwszego Blockathonu w Polsce. Alior wspierał wydarzenie od strony finansowej i merytorycznej dokładając w ten sposób swoją cegiełkę do rosnących fundamentów polskiej branży blockchain. Więcej o blockatohonie  będziecie mogli przeczytać w relacji, która już wkrótce ukaże się na łamach Bithub.pl

Działalność światowych banków a kryptowaluty

Rosnące wydatki oraz zatrudnienie  związane ze wdrażaniem technologii blockchain uchwycone w raporcie świadczy o tym, jak poważnie świat biznesu traktuje potencjał tkwiący w pomyśle Satoshiego Nakamoto.
Aktualnie inwestorzy instytucjonalni (między innymi banki) ostrożnie podchodzą do tematyki kryptowalut, ze względu na bark regulacji w tym obszarze. Powszechnie wiadomo, że regulatorzy nie nadążają za rozwojem rynku, a ich prace zazwyczaj trwają długo. Upowszechnienie zastosowań technologii blockchain postrzegamy jako szanse, aby kryptowaluty stały się  mainstreamową formą płatności.

Komentarze