Czy chińskie fundusze kryptowalutowe będą inicjatorem kolejnej bańki?

2 238

Wypowiedzi chińskich władz i wydarzenia minionego miesiąca w Państwie Środka ukazują, że za Wielkim Murem coraz poważniej myśli i mówi się o kryptowalutach. Coraz więcej milionerów i miliarderów decyduje się na alokację części swojego majątku w tej klasie aktywów. W ich przypadku najlepiej jest to zrobić poprzez fundusz hedgingowy. Czy więc chińskie fundusze kryptowalutowe będą inicjatorami kolejnych wzrostów i nowego ATH Bitcoina?

Pumped in China

Azjatyccy inwestorzy instytucjonalni, w większości osoby o wysokiej wartości netto i rodzinne klany kumulujące kapitał od dziesiątek lat, niezaznajomione z aktywami cyfrowymi, wykazują coraz większe zainteresowanie alokacją niewielkiej części swoich portfeli w funduszach kryptowalutowych. W przeciwieństwie do tego jak to się miało dotychczas, niektórzy rzeczywiście podjęli takie działania i dokonali takich alokacji, podczas gdy inni prawdopodobnie pójdą w ich ślady, jak twierdzą eksperci branżowi. Problemem jest to, że podobnie jak w innych częściach świata, sektor bankowy, który jest niechętny do kryptowalut oraz wymogi regulacyjne stanowią duże przeszkody w uruchomieniu takich funduszy, a tym samym szerszej adopcji instytucjonalnej w Azji.

Ten rok był kluczowym punktem zwrotnym dla BBShares, funduszu kryptograficznego z siedzibą w Hongkongu, który obsługuje inwestorów instytucjonalnych w Azji. Firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia zaangażowanego kapitału w wysokości 10 milionów dolarów przed końcem roku, głównie od osób o wysokich wartościach netto i bogatych klanów, podczas gdy tradycyjne instytucje finansowe pozostają na uboczu. Większość kapitału pojawiła się w ciągu ostatnich czterech miesięcy po tym, jak świat obiegła wiadomość o projekcie Facebooka – Libra oraz Bitcoin zanotował mocne wzrosty od początku tego roku. Jett Li, dyrektor ds. Inwestycji w BBShares powiedział:

Tempo alokacji inwestorów instytucjonalnych w kryptowaluty w tym roku było znacznie szybsze. Zapotrzebowanie na bezpieczną i wydajną alokację aktywów instytucjonalnych w tym aktywie jest dość duże.

Jednakże liczba kryptowalutowych funduszy hedgingowych zlokalizowanych w Azji jest wciąż niewielka. Około pięć procent globalnych funduszy kryptowalut znajduje się w Singapurze, w porównaniu do 64 procent w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z raportem z badań przeprowadzonym w 2019 r. przez firmę konsultingową PwC. Fundusze te są zbudowane podobnie jak tradycyjne fundusze hedgingowe, wykorzystując strategie takie jak handel ilościowy, arbitraż, długie i długo-krótkie pozycje oraz dążenie do generowania zwrotów ponad rynkowych dla inwestorów instytucjonalnych.

Darmowa reklama od Trumpa, Draghiego i Zuckerberga

Wielu uczestników rynku zauważyło znaczny wzrost zainteresowania inwestorów kryptowalutami po tym, jak Facebook oficjalnie ogłosił w czerwcu, że planuje uruchomić projekt Libra. Jianbo Wang, dyrektor ds. Inwestycji CYBEX, zdecentralizowanej giełdy krypto-aktywów powiedział:

To najlepsza reklama, jaką możesz mieć dla krypto. Po ogłoszeniu Libry ludzie mają wrażenie, że muszą zainwestować w przestrzeń kosmiczną.

Jeśli Libra jest idealną reklamą, coraz bardziej wiarygodne raporty o planowanej walucie cyfrowej Chińskiego Banku Ludowego (PBoC) stanowią oficjalne błogosławieństwo. Tylko w sierpniu chiński bank centralny opublikował kilka publicznych opini na temat planowanego juana cyfrowego, który może być pierwszym tego typu rozwiązaniem na świecie. Podkreślając powagę projektu, dedykowany zespół rozwija system w od początku tego roku.

Poza dwoma bezpośrednimi katalizatorami, kilka makroskładników może również zwiększać zainteresowanie inwestorów. Cena Bitcoina podskoczyła o 120 procent w stosunku rocznym w 2019 r. – jak dotąd jest to najlepsza inwestycja 2019 z ogromną przewagą nad konkurencją. Aby spojrzeć na to z lepszej perspektywy warto dodać, że niektóre z najlepiej rosnących aktywów w 2019 r. obejmują amerykański indeks nieruchomości (mierzony wskaźnikiem MSCI REIT) i amerykańskie akcje (mierzony wskaźnikiem Russell 3000) – oba wzrosły o około 20 procent. Ponadprzeciętne zwroty Bitcoina dają inwestorom przykład FOMO. Ujemne stopy procentowe w Europie i ponure perspektywy gospodarcze na całym świecie sprawiają, że alokacja w kryptowaluty – postrzegane jako niepowiązany składnik aktywów, na który nie wpływają wahania na tradycyjnych rynkach – jest znacznie bardziej atrakcyjna.

Ryan Rabaglia, szef handlu w OSL Brokerage, firmie maklerskiej zajmującej się cyfrowymi aktywami w Hongkongu powiedział:

Tendencja spadkowa w otoczeniu makro przyczyniła się do wzrostu zainteresowania inwestorów. Ludzie są bardziej otwarci na krypto. Ta klasa aktywów zdecydowanie budzi się, ponieważ inwestorzy są obarczeni różnego rodzaju „wojnami ” i problemami na całym świecie.

Na rynek przez Waszyngton

Z pewnością droga do szerszego instytucjonalnego przyjęcia handlu aktywami kryptowalutowymi może być trudna w Azji. Nawet po tym, jak inwestorzy zdecydują się przydzielić część kapitału do cyfrowych walut, istnieje mnóstwo wyzwań związanych z faktycznym rozmieszczeniem pomiędzy różnymi projektami. Opcje są ograniczone, szczególnie w Azji. Inwestorzy mogą albo kupować aktywa kryptograficzne bezpośrednio, albo robić to za pośrednictwem powiernika. Potrzebne są jednak bardziej wyrafinowane i wszechstronne produkty, aby zapewnić zwroty w przypadku ruchów rynku w obie strony czy inwestowania z lewarem.

Zapewnienie tej opcjonalności poprzez utworzenie kryptowalutowego funduszu hedgingowego, który może przyjmować pieniądze od akredytowanych i instytucjonalnych inwestorów, nie jest łatwym zadaniem. Najbardziej podstawowe usługi funduszy inwestycyjnych, takie jak otwarcie rachunku bankowego, administracja funduszem, obsługa powiernicza, ochrona ubezpieczeniowa i kontrola są trudne do uzyskania lub po prostu niedostępne dla zarządzających kryptowalutami w Azji. Otwarcie konta bankowego dla firmy zarządzającej kryptowalutami w Chinach jest prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę ograniczenia regulacyjne i walutowe. Tymczasem banki w Hongkongu i Singapurze są generalnie nieprzyjazne wobec tego rodzaju rachunków ze względu na postrzegane ryzyko związane z inwestycjami w krypto.

BBShares powiedział, że przygotowanie wszystkiego zajęło ponad rok. Zwrócił się do amerykańskiego powiernika o zapewnienie opieki i ochrony swoich funduszy i stworzył wewnętrzny system zarządzania aktywami, aby spełnić wymogi zgodności w Hongkongu i Singapurze. Point95 Global, kolejny krypto-fundusz hedgingowy z siedzibą w Hongkongu, również rozpoczął przygotowania wiosną 2018 r. i obecnie doskonali procesy wewnętrzne, planując pozyskanie kapitału zewnętrznego w 2020 r. Zarówno BBShares, jak i Point95 Global również zwróciły się do USA o otwarcie rachunków bankowych, co zwykle wymaga od zespołu zarządzającego posiadania obywatelstwa USA lub posiadania zielonej karty oraz specjalistów z wystarczającym doświadczeniem w zarządzaniu inwestycjami. W przypadku niektórych zespołów ten wymóg nie jest łatwo spełniony.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Niemniej jednak widać wyraźne oznaki, że w Azji ostatecznie nastąpią konkretne wydarzenia i ruchy. Dla wierzących w adopcję instytucjonalną przygotowanie się przed tym, jak instytucje wykorzystają kapitał do masowej adopcji kryptowalut, zapewnia przewagę wynikającą z pierwszeństwa. Przedstawiciele BBShare twierdzą, że:

Trudno jest przewidzieć, co stanie się z regulowanymi funduszami kryptograficznymi w ciągu najbliższych trzech lat, a nawet następnego roku. Ten rynek porusza się tak szybko. Jesteśmy jednak bardzo uparci, jeśli chodzi o długoterminowy potencjał krypto i propozycję wartości naszego funduszu.

Inni myślą o tworzeniu produktów pośrednich, takich jak zarządzane konta, ponieważ koszt założenia i prowadzenia licencjonowanego funduszu hedgingowego krypto jest bardzo wysoki.

Biorąc pod uwagę, że większość inwestorów, którzy dziś inwestują swój kapitał, to osoby o dużej wartości netto i bogate klany rodzinne, zarządzane konta mogą służyć jako przyzwoita opcja. Zarówno Jianbo Wang, jak i Point95 Global CYBEX rozważają wkrótce uruchomienie takich usług. Przedstawiciel innego funduszy kryptowalutowego komentuje:

Z pewnością było więcej rozmów, niż podjętych działań. Krypto-fundusz może spędzić dwa lata na przygotowaniu całej dokumentacji, licencji i spełnieniu wymagań zgodności. Ale w świecie kryptografii rynek może być wywrócony do góry nogami w tym czasie.

Należy jednak pamiętać, że w świecie kryptowalut bycie pierwszym może oznaczać krociowe zyski. A ten pierwszy krok może być wykonany właśnie przez chińskie fundusze.

Maciej Kmita

Komentarze