Wyciek z BlockFi: firma miała gigantyczną ekspozycję na krypto imperium FTX

Szok po publikacji nowych doniesień w sprawie FTX

BlockFi, upadający pożyczkodawca kryptowalutowy, miał ponad 1,2 miliarda dolarów aktywów związanych z imperium kryptowalutowym Sama Bankmana-Frieda: giełdą kryptowalut FTX i funduszem inwestycyjnym Alameda Research. Tak wynika z ujawnionych we wtorek ściśle tajnych dokumentów finansowych, które zostały przypadkowo przesłane przez firmę do jednego ze swoich partnerów. Nieupublicznione nigdy wcześniej zestawienie pokazuje, że ekspozycja BlockFi na imperium FTX była większa niż sugerowano dotychczas. Pożyczkodawca złożył wniosek o restrukturyzację w trybie Rozdziału 11 Kodeksu upadłościowego Stanów Zjednoczonych w listopadzie, tuż po upadku FTX.

Jak informuje CNBC, we wspomnianym tajnym zestawieniu BlockFi znajduje się aż 415,9 milionów dolarów aktywów związanych z FTX oraz 831,3 milionów dolarów pożyczek dla Alameda Research. Obie firmy Bankmana-Frieda zostały objęte upadłością FTX w listopadzie, co wywołało falę paniki na rynkach kryptowalutowych.

Małe rybki, duże ryby

BlockFi było znaną instytucją z 662 427 użytkownikami, z których blisko 73% miało salda kont mniejsze niż 1000 dolarów. W ciągu sześciu miesięcy od maja do listopada ubiegłego roku klienci ci wypracowali łączny obrót w wysokości 67,7 milionów dolarów, podczas gdy całkowity obrót BlockFi wyniósł 1,17 miliarda dolarów. Firma miała 302,1 milionów dolarów gotówki oraz aktywa portfelowe o wartości 366,7 mln USD. Łącznie pożyczkodawca kryptowalutowy ma aktywa o nieskorygowanej wartości prawie 2,7 miliardów dolarów, z czego prawie połowa jest związana z FTX i funduszem Alameda Research.

Zobacz też: Likwidacja Alameda Research to fuszerka? Syndycy tracą miliony należące do poszkodowanych

Gra w domino na prawdziwe pieniądze

Impulsem do upadku BlockFi była ekspozycją na Three Arrows Capital, hedgingowy fundusz kryptowalutowy, który złożył wniosek o ochronę przed upadłością w lipcu po implozji ekosystemu Terra. FTX zaplanował ratunek dla BlockFi poprzez 400-milionową linie kredytową, ale umowa ta szybko zakończyła się porażką, gdyż FTX zmagał się równocześnie z własnym kryzysem płynności, który wkrótce zakończył się jego upadłością. Cała sytuacja przypominała więc gigantyczny efekt domina.

Prezentacja finansowa na temat aktywów BlockFi została przygotowana przez firmę M3 Partners, doradcę komitetu wierzycieli. Firma jest reprezentowana przez kancelarię prawną Brown Rudnick i składa się wyłącznie z klientów BlockFi wysuwających roszczenia w kierunku do pożyczkodawcy-bankruta. Adwokat komitetu wierzycieli potwierdził, że nieupublicznione zestawienie zostało przesłane przypadkowo, ale odmówił dalszego komentarza. Adwokaci BlockFi odmówili dziennikarzom komentarza.

Może Cię zainteresować:

Alameda ResearchAltcoinBitcoinblockfiEthereumFTXFTX USKryptowalutyUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz