Likwidacja Alameda Research to fuszerka? Syndycy tracą miliony należące do poszkodowanych

2 255

Wierzyciele Alameda Research poszkodowani po raz kolejny

Syndycy masy upadłościowej skompromitowanej firmy inwestycjnej i funduszu hedgingowego Alameda Research powiązanej z FTX i Samem Bankmanem-Friedem stracili właśnie ponad 300 tysięcy złotych na platformie pożyczkowej DeFi Aave. Miało to miejsce po tym, jak podczas próby odzyskania środków dla wierzycieli z kont Alamedy ich pozycja uległa likwidacji. Syndycy próbowali zamknąć pozycję i w toku tych działań usunęli najpierw dodatkowe zabezpieczenie pozycji, które miało zapobiec ryzyku jej likwidacji.

Według raportu firmy zajmującej się analizą danych na rynku kryptowalut Arkham, w toku dziewięciu dni pozycja została zlikwidowana aż dwa razy na łączną kwotę 4.05 aWBTC, tokenu używanego na Aave którego aktywem bazowym jest Bitcoin. Te środki nie będą mogły już zostać odzyskane dla wierzycieli.

Lawina nieszczęść czy lawina niekompetencji?

Syndycy rozpoczęli konsolidację tokenów po utracie 1.7 miliona dolarów przez nieznanego sprawcę w grudniu zeszłego roku. Tokeny te zostały następnie przelane do tzw. kryptowalutowych mikserów, platform służących najczęściej praniu pieniędzy. Sytuacja ta skłoniła zarządzających masą upadłościową spółki do zabezpieczenia pozostałych środków w wirtualnym sejfie, tzw. multisig, specjalnego portfela w którym wszelkie operacje wymagają jednomyślnej zgody wielu upoważnionych do tej czynności stron.

Portfel posiada aktualnie etery warte ok. 19.6 milionów dolarów i różne inne tokeny o wartości 140 milionów.

Instytucje z TradFi siłują się z DeFi

Nie jest to jednak koniec ich pomysłów. Syndycy próbowali np. nieudolnie usunąć duże ilości tokenów LDO z jednego z portfeli, najwyraźniej nie zauważając, że wiele z tych tokenów nadal było vestowanych (ang. vesting – powolne uwalnianie tokenów przez algorytm uprawnionym stronom – przyp. red.), zauważył Arkham. Wykonali dziewięć nieudanych transakcji, po czym pomyślnie dokonali wypłat przy użyciu mniejszych kwot. Takich sytuacji jest więcej.

Wiadomość ta pojawia się w momencie, gdy Alameda Research posiada nadal 112 milionów USD w różnych kryptowalutach, mniej w porównaniu do 140 milionów posiadanych w połowie listopada zeszłego roku według raportu CoinDesk.

FTX złożyło wniosek o upadłość w listopadzie po ujawnieniu, że Alameda, fundusz hedgingowy, którym również władał Bankman-Fried, był mocno wspierany przez tokeny FTT, cyfrowe aktywa stworzone przez FTX z powietrza. Także na rynku polskim pojawia się coraz więcej kontrowersji.

Sytuacja jest rozwojowa.

Może też Cię zainteresować:

Komentarze