Pierwsza giełda kryptowalut z licencją Małej Instytucji Płatniczej | BitClude

Nadszedł ten dzień. Uruchomiono pierwszą w Polsce giełdę kryptowalut z licencją Małej Instytucji Płatniczej (MIP), we współpracy z Innovation Hub przy KNF. 

 

BitClude

Początek tygodnia przyniósł nam wieść o nowo powstałej giełdzie kryptowalut, o dziwo, w Polsce. BitClude to giełda, która przy współpracy z programem KNFu Innovation Hub znalazła się w rejestrze Małych Instytucji Płatniczych (MIP). Dzięki temu giełda może m.in. prowadzić rachunki płatnicze, dokonywać transferów pieniężnych (przelewów), wymiany walut czy też przyjmować płatności w różnoraki sposób.

BitClude działa pod szyldem poznańskiej Sp. z o.o. Tapik, która została wpisana do rejestru MIP 21.01.2019 r. z numerem MIP11/2018. Ciekawostka: w rejestrze znajdziemy także blockchainową spółkę Billon.

Pierwsza giełda kryptowalut z licencją KNF na prowadzenie rachunków płatniczych wystartowała dopiero kilka dni temu, ale już oferuje wachlarz możliwości wymiany krypto na fiat. Platforma udostępnia takie waluty jak m.in. Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Dolar (USD), Euro, Funt (GBP) czy Polska Złotówka.Ponadto
giełda umożliwia wypłaty w ponad 7 500 bankomatach w Polsce, wpłaty środków przy użyciu BLIK bądź kart płatniczych VISA i MasterCard.

Ograniczenia

Niestety, zgodnie z tym, że BitClude jest na razie tylko MIP, nałożone jest na nią szereg ograniczeń, które mogą uprzykrzyć działalność.

Takimi ograniczeniami są przede wszystkim limity w kwotach transakcji płatniczych, ale tyczy się to wszystkich działalności MIP. Czytamy na stronie KNF:

Średnia całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy wykonanych przez MIP, w tym przez agentów, za pośrednictwem których świadczy ona usługi płatnicze, nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 1 500 000 euro miesięcznie.Kolejnym limitem, z którym giełda musi sobie poradzić, jest depozyt o maksymalnej wartości 2 000 euro na jednego użytkownika.

Prezes giełdy BitClude, Jakub Wierzcholski, wypowiedział się na ten temat dla portalu PoznajRynek:

Na dzień dzisiejszy stawiamy na inwestorów indywidualnych, dlatego limit około 8 000 zł nie jest taki straszny, spółka ma możliwość działalności na terenie Polski. W niedalekiej przyszłości limity depozytów zostaną podwyższone, jak również grupa docelowa klientów znacznie się rozszerzy poprzez planowaną ekspansję międzynarodową.


Bezpieczeństwo

Warto poruszyć kwestie bezpieczeństwa giełdy, która jest zobowiązana, jako MIP, zapewnić niektóre mechanizmy zabezpieczające środki użytkowników. Jest to m.in. 98% środków przechowywanych offline (cold wallet) czy brak operacji na rezerwach cząstkowych.

Ponadto wiemy, że deweloperzy stojący za BitClude, mieli okazję uczestniczyć przy projekcie polskiej kryptowaluty PolCoin czy StorJ.

 

Małe Instytucje Płatnicze

Przepisy dotyczące Małych Instytucji Płatniczych są przynajmniej niejednoznaczne. Aby postarać się o wpis do rejestru, trzeba spełnić wiele wymagań. Przytoczę kilka ciekawych informacji na temat MIP, przedstawionych oficjalnie przez KNF.

Czym jest MIP, według KNF:

MIP to rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy planując prowadzenie działalności w większym rozmiarze (w charakterze licencjonowanej krajowej instytucji płatniczej), chcieliby uprzednio sprawdzić w praktyce funkcjonowanie planowanych rozwiązań na regulowanym i nadzorowanym rynku finansowym. Przetestowanie działalności w zakresie usług płatniczych w charakterze MIP pozwoli przedsiębiorcy odpowiednio przygotować ewentualny wniosek o zezwolenie dla krajowej instytucji płatniczej, a KNF – wniosek ten sprawnie ocenić i rozstrzygnąć. Rozwiązanie to ma więc charakter tzw. piaskownicy regulacyjnej i zalecane jest przede wszystkim wszelkiego rodzaju start-upom, zwłaszcza z branży Fin-Tech.Warto dodać, że każdy MIP może działać tylko i wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Rejestracja MIP

Kolejną ciekawostką jest fakt, iż nie wymaga się uzyskania zezwolenia KNF na prowadzenie działalności jako MIP, czytamy na stronie KNF:

Podjęcie działalności w charakterze MIP nie wymaga uzyskania zezwolenia KNF, lecz wyłącznie wpisu do prowadzonego przez KNF rejestru dostawców usług płatniczych i wydawców pieniądza elektronicznego.Ostatnia rzecz, którą chcielibyśmy podkreślić to “koszty nadzoru”, które są zobowiązane uiszczać MIP, właśnie na rzecz ich nadzoru przez KNF. Terminy, wysokość i sposób uiszczania opłat nie są jeszcze znane, ale określi je Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia.

Jak Wam się podoba nowa, pierwsza giełda BitClude z licencją MIP? Jak się zapatrujecie na Małe Instytucje Płatnicze, czy KNF pozwoli im się przerodzić w coś większego? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach, zapraszamy!


BitCludeKNFkomisja nadzoru finansowegoMałe Instytucje PłatniczeMIPpolska giełda kryptowalut
Komentarze (0)
Dodaj komentarz