Korelacja cenowa pomiędzy bitcoinem a altcoinami | Analiza i statystyki

13 lutego 2020 kurs bitcoina osiągnął nowy, najwyższy roczny poziom 10 497 $ po wzroście o 42% od początku roku. Ta aprecjacja ceny skłoniła analityków kryptowalutowych do sugestii, że mamy do czynienia z wczesnym rynkiem byka. Niektórzy szacują, że do lata cena osiągnie 27 000 $. Inni uważają, że cena BTC osiągnie 100 000 $ tuż przed początkiem 2021 r. Jeszcze inni sądzą, że jesteśmy „więźniami grudnia 2017”. Jak ma się do tego korelacja cenowa bitcoina i altów?

Z bitcoinem „za rękę” | Wzloty i upadki bitcoina i kryptowalut alternatywnych

Były wzrosty, nastały spadki. W chwili publikacji niniejszego tekstu sytuacja na rynku kryptowalut przedstawia się następująco:

Rynek kryptowalut – dzień 17.02.2020 | źródło: coin360

Oddalmy nieco obraz sytuacji i uwzględnijmy okres pomiędzy 2 stycznia a dniem dzisiejszym:

Sytuacja na rynku kryptowalut od 4 stcznia do 17 lutego 2020 | Dane coin360

Widać wyraźnie, że wraz ze wzrostem ceny BTC rosną również altcoiny. W ciągu ostatniego tygodnia NEM i Tezos (XTZ) odnotowały dwucyfrowe zyski. To przywodzi na myśl teorię, że altcoiny są skorelowane z kursem bitcoina w okresach wzrostów jego ceny. A jak ma się ta potencjalna zależność do okresów spadkowych?

Korelacja bitcoina i altcoinów w okresach wzrostowych BTC

Jak pamiętamy, bitcoin był w silnym, byczym trendzie od kwietnia 2019 r. do czerwca 2019 r. Ruchy ceny przyniosły wówczas ponad 200% zwrotu. Najwyższa cena to 13,800 $ w czerwcu. Na podstawie korelacji między Bitcoinem a 30 najpopularniejszymi kryptowalutami na rynku możemy stwierdzić, że 58% kryptowalut wykazuje korelację większą niż 60% w stosunku do bitcoina w podobnych, wzrostowych okresach.

Korelacja 0% oznacza, że ​​waluty nie są w żaden sposób skorelowane, a 100% oznacza, że ​​waluty są w pełni pozytywnie skorelowane. Ponadto korelacja wynosząca -100% oznacza, że ​​waluty są całkowicie odwrotnie skorelowane.

Najbardziej znaczącymi walutami skorelowanymi z Bitcoinem są Ether (ETH), Dash, Bitcoin Cash (BCH), Monero (XMR) i EOS z korelacją między 74% a 82%. Z drugiej strony, USDC ma najniższą korelację ze wszystkich walut, z współczynnikiem (-4,3%).

Waluty takie jak Chainlink (LINK), Cosmos (ATOM), Crypto.com Chain (CRO) i Huobi Token (HT) również wykazały w omawianym okresie wzrostów BTC niską korelację z Bitcoinem – od 20% do 30%.

Korelacja między Bitcoinem a altcoinami od kwietnia do czerwca 2019 r.

Korelacje w okresach zwyżkowych altcoinów

W okresach zwyżkowych altcoinów, takich jak ten obserwowany między grudniem 2018 r. a marcem 2019 r., korelacje między najlepszymi walutami a bitcoinami są silniejsze właściwie we wszystkich przypadkach.

77% najlepszych walut koreluje w ponad 60% z Bitcoinem, a najwyżej skorelowanym coinem okazuje się Monero – 92,3%. Ponadto Dash, EOS, Ethereum, XRP i ZCash (ZEC) były w tym czasie skorelowane z bitcoinem na poziomie powyżej 87%.

Bitcoin SV (BSV), Chainlink, Huobi Token i Tezos były skorelowane między 50% a 60% z bitcoinem. Co ciekawe, Tether (USDT) pokazał w badanym okresie drugą najniższą korelację z BTC (19,1%).

Korelacja między bitcoinem a altcoinami między grudniem 2018 r. a marcem 2019 r.

Co czeka nas w tym roku?

Od początku nowego roku na rynku bitcoina dzieje się dosyć dużo. Od początku 2020 r. kryptowaluta zyskała ponad 35%. W tym okresie obserwowano konsekwentnie wysokie korelacje, jak miało to miejsce w przypadku altcoinów o dużej kapitalizacji – Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin (LTC), NEO, TRON (TRX) i XRP.

Jednakże Chainlink, Crypto.com, HedgeTrade, Huobi Token i Dash pokazują aktualnie odwrotną korelację z BTC w porównaniu z ostatnim okresem zwyżkowym. Wydaje się, że to uniemożliwia konstatację, że istnieje jakakolwiek spójna korelacja między tymi walutami a bitcoinem.

Korelacja między Bitcoinem a altcoinami od 1 stycznia 2020 do lutego 2020

W scenariuszach zwyżkowych zarówno bitcoina jak i altcoinów, stablecoiny wykazują najniższą korelację z BTC. Jednocześnie kryptowaluty takie jak Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, NEO, Monero i XRP są zawsze silnie skorelowane z zachowaniem bitcoina. Niemniej jednak, jak podaje Cointelegraph, badane altcoiny zaczynają być znacznie bardziej skorelowane z bitcoinem, gdy pojawia się okres zwyżkowy altcoinów, w porównaniu z sytuacją, gdy mamy do czynienia z rajdem ceny na bitcoinie.

Jeżeli zainteresował Was ten temat, zajrzyjcie do poniższego artykułu:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

AltcoinBitcoinKorelacja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz