Jakie Altcoiny kupić w lutym? – Stokarz Czyta Rynek #29

Altcoiny sygnalizują, że w przypadku wielu z nich dołek jest już za nami. Nowy rok już na dobre się rozpoczął, a rosnący od końca grudnia 2019 kurs Bitcoina sugeruje, że inwestorom zwiększa się apetyt na ryzyko. Od kilku miesięcy zaczynam obserwować coraz to silniejsze ruchy wzrostowe na poszczególnych altcoinach oraz – ogólnie – rosnące zainteresowanie kryptowalutami. Altcoiny, które miały upaść już dawno odeszły w niepamięć, a garstka dobrych technologicznie biznesów przetrwała.

Wiele altcoinów ustabilizowało swoje kursy w stosunku do BTC na poziomach sugerujących, że mamy do czynienia z dołkiem. Powoli zdaje się zmieniać długoterminowy trend spadkowy. Odbicia od samego dna będą eksplozywne, pozostawiając niedowiarków daleko w tyle. Czas zacząć kupować altcoiny. Oczywiście z głową i odpowiednim zarządzaniem ryzykiem.

Zanim zdecydujesz się na Altcoiny – spójrz na Bitcoina!

Na rynku kryptowalut istnieje wysoka korelacja między kursem Bitcoina, a altcoinami. Gwałtowne spadki na BTC zazwyczaj powodują, że inwestorzy wyprzedają swoje pozycje w alternatywnych kryptowalutach, zabezpieczając się przed ryzykiem.

Dla kursów altcoinach, najlepszym historycznie czasem jest stagnacja ceny Bitcoina. Sprawia to, że traderzy zaczynają poszukiwać alternatywnych aktyw mogących przynieść zyski krótkoterminowo.

Spójrzmy więc na wykres największej kryptowaluty:

Analiza Techniczna BTC – Skala miesięczna

Pierwszą rzeczą, na którą pragnę zwrócić uwagę, jest ten duży horyzontalny zakres, widoczny na wykresie miesięcznym. Zamknięcie świecy styczniowej sygnalizuje siłę kupujących. Co dalej? Czekam na zamknięcie kolejnej świecy. Jeśli przejdziemy ponad $9800 – mid range, pivot, czy jak tylko chcecie nazwać „środek”, spodziewam się dojścia do górnego ograniczenia kanału horyzontalnego, czyli $13000.

Warto jednak przypomnieć, że mamy do czynienia z interwałem miesięcznym – miejmy zatem na uwadze, że może to potrwać i pół roku.

Analiza BTC w skali miesięcznej daje nam coś jeszcze. Mając odpowiednie nastawienie co do kierunku kursu (directional bias – w tym wypadku jest on byczy, gdyż poprzednia świeca miesięczna zamknęła się sygnalizując siłę kupujących), możemy na jego podstawie zbudować fundament naszej strategii na ten miesiąc – zamierzamy kupować wszystkie mocniejsze korekty, wiedząc, że daje nam to statystyczną przewagę na rynku.

Wykres Tygodniowy BTC

Spoglądając nieco wstecz na to, co wydarzyło się na wykresie: uformowanie się konsolidacji na poziomie $6400-7800. Mocny opór horyzontalny na $7600. Cena raz po raz odbija od niego. Wreszcie świeca tygodniowa przebija go i zamyka się powyżej. Dobrze – jest to dla nas miejsce, w którym zaczynamy budować pozycję long i kupować wszelkie większe dipy, aż do kolejnego ważnego oporu horyzontalnego.

O dokładnym przebiegu tego procesu, czyli jak kupować BTC na pullbackach z głową, mogliście przeczytać w zeszłotygodniowej analizie rynku: Najlepszy Trader ostatnich 30 lat – Stokarz Czyta Rynek #28

W tym momencie znajdujemy się tuż pod oporem ($9400 – 9650). Jest to zatem miejsce, w którym roztropny trader zbiera zysk, ze swoich wcześniejszych longów, ze stołu i przyczaja się, niczym pantera, na kolejny ruch rynku. Przebijmy opór – spodziewam się dojścia do $10700 (kolejny opór). Adekwatnie: dewiacja ponad opór i zamknięcie następnej świecy tygodniowej poniżej, a prawdopodobne stanie się zobaczenie $7600.

Wykres dzienny

Spójrzmy jak kurs BTC zachowywał się na interwale dziennym.

Na niebiesko zaznaczyłem moment, w którym kurs uformował bazę. Silny wskaźnik do zakładania pozycji long, w przypadku retestu. Dlaczego? Gdyż kupowanie/sprzedawanie retestu bazy daje nam wysokie szanse powodzenia trejdu.

Tej techniki, jak i innych metod analizy technicznej, możecie nauczyć się z mojego Poradnika Analizy Technicznej Bitcoina i Alternatywnych Kryptowalut, dostępnego za darmo dla każdego, po zapisaniu się do Newslettera Bithub.

Mając pewien pomysł na trejd warto, oprócz czystego Price Action, użyć dodatkowych narzędzi mogących potwierdzić nasze przekonanie o rynku. Co również skłoniło mnie do kupna poziomu $8300?

Jak możecie zauważyć, tym co dało mi znak, że mój trejd ma większe szanse powodzenia, było oparcie się ceny na średniej kroczącej.

Podsumowujmy więc sytuację. BTC doszedł do ważnego horyzontalnego oporu. Wiedząc to, pomyślmy co musiałoby się wydarzyć, żeby otwarcie pozycji short dało na dużą szansę na zysk.

Scenariusz na short BTC

Oto mój scenariusz na short. Przebijamy opór knotem i świeca zamyka się poniżej. 2-3 dni konsolidacji, retest oporu i zejście niżej. Wchodzę w pozycję short ze stop lossem na wysokości swing high (mierzonego od czubku knota). Dodatkowo, shortować będę czerwcowe kontrakty Futures na MEXie, gdyż oferują 400p. contango.

Kontrakty czerwcowe BTC trejdują z 400p. premium

Zamknięcie się świecy dziennej ponad oporem i konsolidacja wyżej? Sygnał do zajęcia pozycji long z celem na poziomie $10700 – 10900.

Co ciekawe, wykres historycznej zmienności BTC jest na historycznym low. Zazwyczaj zwiastowało to nadchodzącą akcję na kursie Bitcoina. Spodziewam się więc, że nadchodzący tydzień będzie pełny zmienności na kursach kryptowalut.

Jakie Altcoiny kupić? – Analiza Ethereum, EOS, Monero, NEO, BNB i Stellar Lumen

BNB w parze do BTC

Świetnie wyglądający wykres. Utrzymanie przez kursu poziomu yearly open. Skala dzienna, więc podłapanie byczego momentu może nieco zająć. Inwalidacja jeśli poziom YO (otwarcie roczne) zostanie utracony.

BNB/BTC

BNB w parze do USD

21$ w zasięgu możliwości byków.

BNB/USD

EOS

EOS/BTC

Zamknięcie ponad oporem –> retest i odbicie. Warto zająć pozycję long na parze do BTC.

ETH w parze do USD

Weszliśmy w stary kanał horyzontalny (zaznaczony grubymi czarnymi liniami). Dipy są do kupowania, co też zamierzam zrobić.

Cel: $211.

ETH/USD

Para ETH do BTC również wygląda gotowa na rajd wyżej. Utrzymanie mid range’u. Spodziewam się ruchu do czerwonej górnej linii, będącej oporem.

ETH/BTC

Kupuję altcoiny: Monero, NEO, Stellar

Bardzo prosta sytuacja w skali longterm. Widać pierwsze oznaki sugerujące nadchodzący trend wzrostowy. Dlatego zakładam długoterminowe pozycje long na każdej z tych trzech kryptowalut.

O rezultatach tej inwestycji będę Was informował w kolejnych artykułach z serii Stokarz Czyta Rynek.

Monero (XMR)
NEO (NEO)
Stellar Lumen (XLM)

Jednocześnie zamykam short na altcoinie Cosmos (ATOM), z 10% zyskiem. Kurs co prawda nie osiągnął mojego finalnego celu, niemniej cena wskazuje na możliwość odbicia. Biorę zatem zysk i czekam na kolejną okazję.

Cosmos (ATOM)

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz