Przeglądana kategoria

Altcoin

Altcoin (altcoiny) to kryptowaluta lub token alternatywny w stosunku do bitcoina. Mianem altcoin określa się, ogólnie rzecz biorąc, wszystkie kryptowaluty i tokeny, które pojawiły się na rynku na fali popularności bitcoina. Innymi słowy 'altcoin’ to kryptowaluta inna niż bitcoin.

Dosyć często twórcy kryptowalut alternatywnych twierdzą, że ich projekty są lepsze, niż bitcoin. Historia pokazuje jednak, że to właśnie BTC wytycza trendy, którymi podążają inni. Według różnych szacunków, na początku 2020 r. istniało ponad 5000 altcoinów. Jeszcze w lutym 2020 roku, według danych CoinMarketCap, rynek altcoin stanowił ponad 34% całego rynku kryptowalut.

W miarę ewolucji altcoinów pojawiły się odrębne kategorie. Niektóre z głównych rodzajów altcoinów obejmują kryptowaluty oparte na wydobywaniu, monety stablecoin, security tokeny i tokeny utility. Istnieje również pewien ruch w kierunku oddzielenia większości tych koncepcji od altcoinów. Jeśli ten trend się utrzyma, altcoiny mogą w przyszłości odnosić się tylko do kryptowalut opartych na wydobywaniu, choć nadal innych niż Bitcoin.