Halving Bitcoin Cash już dziś | Czy jego górnicy przesiądą się na BTC?

Halving Bitcoin Cash już dzisiaj. Do podziału nagrody za wydobycie bloku w sieci innego forka Bitcoina – BSV, dojdzie z kolei już jutro. Wydarzenia poprzedzają halving Bitcoina, do którego zostały już niecałe 34 dni. Czy górnicy forków Bitcoina przełączą się w tym czasie na BTC?

Bitcoin Cash (BCH) to efekt „zerwania” z bitcoinem (BTC) w toku gorącego sporu między społecznościami w 2017 roku. Innym forkiem Bitcoina, który nota bene wciąż budzi wiele kontrowersji jest BSV. To właśnie BSV jest drugie w kolejce do halvingu, który odbędzie się jeden dzień po BCH. Jak te „trzy bitcoiny” mają się do siebie? Zobaczcie:

Halving Bitcoin Cash już dzisiaj

Bitcoin Cash ma podzielić nagrodę blokową już dziś wieczorem, ok. godz. 19:00 naszego czasu. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, zegar odliczający czas do halvingu pokazuje niecałe 12 godzin:

źródło: tutaj

Halving Bitcoin Cash będzie miał miejsce na wysokości bloku 630 000. Ilość monet BCH tworzonych mniej więcej co 10 minut spadnie o połowę – z 12,5 do 6,25. To będzie pierwszy halving dla BCH, który w pewnym sensie stanowi niemałą sensację. Wydarzenie jest zapowiedzią tego samego procesu na większą skalę na blockchainie BTC w przyszłym miesiącu. Kapitalizacja rynkowa BCH jest warta około dwudziestej piątej wartości BTC. Oto, jak przedstawia się kurs BCH w dniu halvingu:

wykres BCH USD od TradingView

Halving to kamień milowy w historii kryptowalut

Halving to kluczowe wydarzenie, swoisty kamień milowy w historii każdej kryptowaluty, w kod której został on wpisany. Podkreśla stałą podaż danej monety cyfrowej – co znacząco odróżnia je chociażby od krajowych, fiducjarnych walut narodowych. Ponadto, jak podkreśla społeczność, jest to prawdopodobnie ważna zmienna, która w przeszłości mogła mieć wpływ na wzrosty wyceny BTC.

Gadu gadu, a teraz do rzeczy… ekhm ..do ataku!

Zauważyliśmy już, że halving w sieci Bitcoin Cash odbywa się wcześniej, niż w Bitcoin. Ma to częściowo swoją przyczynę w tymczasowo innym algorytmie określającym szybkość dostosowywania trudności wydobycia, co przez pewien czas przyspieszyło proces tworzenia bloku. Ta nieco wcześniejsza data może mieć jednak określone konsekwencje.

Brad Jasper, programista BSV, powiedział, że halvingi BCH i BSV mogą mieć w najbliższym czasie nieprzyjemnie konsekwencje dla obydwu sieci.

Jasper twierdzi, że górnicy tymczasowo zawieszą kilofy na kołku forkowych sieci. Jako że głównym źródłem dochodu dla górników są nagrody blokowe, które nagle zmniejszą się o połowę, powoduje to, że łańcuchy będą mniej dochodowe dla działalności wydobywczej. Tymczasem – nagrody blokowe w sieci Bitcoin (BTC) pozostają niezmniejszone o połowę jeszcze przez cały kolejny miesiąc.

W opublikowanym niedawno raporcie Arcane Research pogodzono się z faktem ewentualnej, częściowej utraty mocy obliczeniowej sieci. To jednak nie wszystko. Arcane twierdzi, że jeśli hash rate spadnie, BCH i BSV będą bardziej podatne na atak 51%, w wyniku których – co do zasady – atakujący przejmą kontrolę nad siecią.

Dystrybucja hash rate; źródło: Arcane Research

Jasper dodał, że spodziewa się szybkiej zmiany sytuacji w chwili, gdy bitcoin przejdzie przez swój halving w przyszłym miesiącu. Wówczas wydobycie w jego sieci nie będzie już bardziej opłacalne od kopania w jego forkach.

Czy jest zatem powód do ekscytacji?

Nie wszyscy są przekonani, że halvingowy kamień milowy to rzeczywiście tak ważny i kluczowy czas dla bitcoinowych sieci.

Co na to CEO Bitcoin.com, Roger Ver? Halving w Bitcoin Cash nie będzie, jego zdaniem, żadnym istotnym wydarzeniem, biorąc pod uwagę dotychczasową historię halvingów BTC:

„Dwa ostatnie halvingi nie miały znaczenia i spodziewam się, że z tym będzie tak samo, jak z dwoma poprzednimi”.

Zgadzacie się z tą opinią?

grafika tytułowa dzięki uprzejmości szimi ddt

BitcoinBitcoin CashHalving
Komentarze (0)
Dodaj komentarz