Giełdy spadną o 37%, gdy „rajd frajerów” dobiegnie końca

Giełdy spadną o 37%, gdy „rajd frajerów” dobiegnie końca, a złoto i srebro dopiero „wystartują” – Chris Vermeulen

Rajd frajerów

Indeks S&P 500, który wzrósł o 6,6 procent w ciągu ostatnich trzech miesięcy, prawdopodobnie spadnie o 37 procent w porównaniu z obecnymi poziomami. Tak twierdzi Chris Vermeulen, założyciel i CIO The Technical Traders.

Chris Vermeulen jest także autorem książki „Technical trading mastery” przeznaczonej dla inwestorów i traderów na rynkach finansowych. Uważa, że obecne zwyżki z jakimi mamy do czynienia począwszy od pierwszych dni stycznia nie są żadną zmianą trendu głównego jakim jest bessa. Zdaniem Vermeuelna obecnie mamy do czynienie z „rajdem frajerów”, który na pewno skończy się widowiskowo.

„Szczerze myślę, że S&P 500 może spaść o kolejne potencjalne 37 procent w porównaniu z obecnymi poziomami” – przewiduje.

„To wystarczy, aby spowodować wiele szkód, dużo stresu i wiele bankructw”.

Dodał jednak, że złoto i srebro czekają lepsze czasy niż akcje a ich notowania „wystartują” na tym skądinąd niedźwiedzim rynku.

„Wtedy metale szlachetne i górnicy mają swój czas” – stwierdził.

„Widzieliśmy, jak to się działo wiele razy w poprzednich korektach wzrostowych na rynku niedźwiedzia”.

Vermeulen, który ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie na rynkach finansowych i handlu, rozmawiał z Davidem Linem, kotwicą i producentem w Kitco News.

Cykle rynkowe

Vermeulen jest uczniem Stana Weinsteina, który spopularyzował tak zwaną „analizę etapową”, metodę analizy rynków finansowych.

Wyjaśniając teorię Weinsteina, Vermeulen powiedział, że rynki mają cztery fazy:

  • Etap 1, „faza bazowa”, ma miejsce, gdy papier wartościowy osiąga dno, przygotowując się do kolejnej hossy.
  • Etap 2, „faza postępu”, ma miejsce, gdy następuje hossa, prowadząca do zyskownego handlu.
  • Na etapie 3 następuje „topping”, gdy rynki osiągnęły swój szczyt i występuje duża zmienność.
  • Etap 4 to „faza spadków” rynku niedźwiedzia, kiedy rynki osiągają kolejne dno, wracając w ten sposób do Etapu 1.

Vermeulen powiedział, że „ludzie myślą, że rozpoczynamy nową fazę hossy [Etap 2], ale jeśli faktycznie spojrzymy na emocje uczestników rynku… tak naprawdę jesteśmy na tym etapie samozadowolenia [około Etapu 3], gdzie ludzie myślą, że wkrótce rozpocznie się kolejny rajd… Im większy ruch na metalach szlachetnych i górnikach na tym etapie, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy mieli Spadek i Etap 4, w którym wejdziemy w prawdziwą, pełnoprawną bessę.

Przeczytaj także : ChatGPT powoduje wzrost wartości kryptowalut związanych z AI o 300 %

Strategia inwestycyjna

W „fazie szczytowej” zmienności Vermeulen powiedział, że nie próbuje wykonywać transakcji wahadłowych, preferując bardziej konserwatywne podejście.

„Tak naprawdę nie znamy przyszłości” — zauważył.

„Musimy po prostu zarządzać naszym ryzykiem i naszymi pozycjami w miarę zmian na rynku… Nie jestem wielkim fanem prognozowania ani prób przewidywania, jak się sprawy potoczą. Nie próbuję sprzedawać szczytów i kupować dołków. Zdarza się że, ja wychodzę, i rynek zaczyna się przewracać… Nie chodzi o granie na maksymalnych skrajnościach. Chodzi o celowanie w bezpieczne środkowe sekcje tych trendów i wykorzystywanie ich ”.

„Chodzi mi o to, aby uzyskać jak najlepsze zwroty przy jak najmniejszej ilości transakcji, co jest przeciwieństwem tego, czego chcą traderzy”.

Może Cię zainteresuje :

AkcjeGiełdyRajd frajerów
Komentarze (0)
Dodaj komentarz