Europejski Bank Centralny nie idzie śladem Fed. Stopy procentowe najwyższe od 14 lat

Stopy procentowe: EBC nadal jastrzębi

Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł dzisiaj (2 lutego 2023 r.) stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co było zgodne z prognozami analityków. Jest to trzecia podwyżka w obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej rozpoczętego w lipcu 2022 roku, a główna stopa operacji refinansujących i depozytowa w strefie euro wynoszą teraz odpowiednio 3% i 2,5%. W komunikacie EBC jaki wystosowano po posiedzeniu wyjaśniono, że na posiedzeniu w marcu podejmowane będą dalsze decyzje w sprawie stóp procentowych zależnie od danych i sytuacji społeczno-ekonomicznej . Według ekonomistów banku PKO BP inflacja w strefie euro jest nadal na wysokim poziomie, co nie zadowala jastrzębiego skrzydła ekspertów EBC.

Źródło: Business Insider, ECB

Każdy sobie rzepkę skrobie

W czwartek (1 lutego 2023 r.) bank centralny USA, Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed – przyp. red.) podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych do przedziału 4,50-4,75%. Jest to de facto hamowanie tempa podwyżek stóp procentowych, jako że część rynku spodziewała się jednak podwyżki o 50 pb. jak dotychczas. EBC nie wzoruje się jednak na Fedzie i nie zamierza na razie spowalniać tempa podwyżek. Inflacja w UE jest dla decydentów banku centralnego UE nadal nieakceptowalnie wysoka i konieczne jest dalsze ograniczenie popytu, aby zapobiec ryzyku stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych.

Ostatnie decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej wywołały wiele dyskusji w środowisku ekonomistów. Wzrost stóp procentowych jest jednym ze sposobów na regulację rynku finansowego i ochronę przed niekontrolowanym wzrostem inflacji. Niemniej jednak wprowadzenie wyższych stóp procentowych wpłynie na wzrost kosztów kredytów i pożyczek, co może mieć zły wpływ na sektor przedsiębiorstw i konsumentów.

Zobacz też: USA: dane z przemysłu i rynku pracy. Co na to Fed?

Polska liderem (nieszczęść dla kredytobiorców)

Zdaniem ekonomistów banku PKO BP inflacja w strefie euro jest nadal na wysokim poziomie, dlatego też decyzja o podniesieniu stóp procentowych jest z punktu widzenia regulatora rynku całkowicie zrozumiała.

W przypadku USA i ostatnich działań Rezerwy Federalnej, spowolnienie tempa zacieśniania polityki pieniężnej może być interpretowane jako sygnał dla innych banków centralnych, że nie jest konieczne dalsze przyspieszanie tempa podwyżek.

Tymczasem w Polsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej dotyczące ewentualnej zmiany poziomu stóp procentowych odbędzie się w dniach 7-8 lutego br. Aktualnie stopa referencyjna NBP wynosi 6,75 proc. i według prognoz niewiele wskazuje, aby w najbliższym czasie doszło do poluzowania polityki monetarnej w Polsce.

Może Cię zainteresować:

EuropaEuropejski Bank CentralnyFedRezerwa FederalnaRPPstopy procentoweUnia Europejska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz