Prezes NBP: Recesji nie będzie, Polskę czeka cud gospodarczy

  • Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej przedstawił plany Rady Polityki Pieniężnej oraz kilka opinii na temat płacy realnej, inflacji, perspektyw gospodarczych Polski oraz potencjalnej recesji
  • Uważa on, że inflacja znacznie spowolni w 2023 r., a zakończymy rok z jednocyfrowym wzrostem cen
  • Zdaniem prezesa banku centralnego Polska uniknie recesji, a po okresie przejściowym czeka nas mocny wzrost gospodarczy
  • „Za 3 lata dościgniemy Hiszpanię, za 5 Włochy, a za 8 lat Francję” – mówi.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zdecydowała o niepodnoszeniu stóp procentowych. Na środowym zebraniu RPP podjęła decyzję utrzymania głównej stopy procentowej na poziomie 6,75%. Reszta stóp po wcześniejszych seriach podwyżek kształtuje się następująco: referencyjna 6,75 proc., stopa lombardowa 7,25%, stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,8%, stopa dyskontowa weksli  – 6,85 proc. Prezes Glapiński zastrzegł jednak, że cykl podwyżek stóp nie został jeszcze definitywnie zakończony.

Prezes NBP Adam Glapiński: inflacja w normie, nie podnosimy stóp

Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” oczekiwali, że inflacja w grudniu spadnie do 17,3 proc. rdr. Najwięksi optymiści liczyli się z wynikiem na poziomie 17%, ale ostatecznie wynik wyniósł tylko 16,6 proc., co jest wynikiem znacznie poniżej oczekiwań. Wpłynęło to na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która pozostawiła stopy procentowe na razie bez zmian.

Spodziewamy się, że w styczniu i w lutym ta inflacja znów wzrośnie, bo są nowe ceny, podatkowe regulacje są zmienione, ale się cieszymy z tego, co jest.

Spodziewamy się, że na koniec roku, co państwo mają w naszej projekcji listopadowej, że inflacja będzie jednocyfrowa. Tam w tej projekcji jest chyba 8 proc. To byłoby wielkim sukcesem, a może będzie mniej niż 8 proc.

Według prezesa Glapińskiego recesji w Polsce nie będzie

Prezes NBP stwierdził, że hamowanie gospodarki będzie odczuwalne w Polsce. Podkreślił, że choć dążenie do obniżenia inflacji jest konieczne, to jednocześnie oziębia ono gospodarkę i prowadzi do spadku tempa wzrostu gospodarczego oraz PKB, czyli spowolnienia wzrostu dobrobytu przeciętnego obywatela. Zaznaczył jednak, że ważne jest, aby spadek ten nie był nadmierny.

Optymistyczne prognozy gospodarcze dla Polski

Prezes Adam Glapiński podzielił się sugestią, że jeśli utrzyma się dotychczasowa tendencja z kilku ostatnich dekad, to Polska w ciągu kilku lat doścignie kolejno Hiszpanię, Włochy i Francję pod względem realnej siły nabywczej PKB na osobę. Zaznaczył, że doścignięcie Hiszpanii to kwestia trzech lat, Włoch – pięciu, a Francji – ośmiu lat. Glapiński dodał, że Polska coraz bardziej zbliża się do pierwszego stołu, jednak kraje najbogatsze w UE „niechętnie wpuszczają na salony” nowy kraj, który „ma wysokowydajną gospodarkę, kilkakrotnie szybciej się rozwijającą niż ich własne, najsilniejszą armię i tabuny wykształconych ludzi”.

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na 07-08.02.2023 r.

Może też Cię zainteresować:

EkonomiaGospodarkanbpstopy procentowe
Komentarze (0)
Dodaj komentarz