USA: dane z przemysłu i rynku pracy. Co na to Fed?

Dane z rynku pracy z USA lepsze od oczekiwań

Według danych Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych, liczba etatów poza sektorem rolniczym w gospodarce amerykańskiej wzrosła o 223 tysiące w grudniu, po listopadowym wzroście o 256 tys. Prognozy analityków zakładały wzrost o 200 tysięcy. Stopa bezrobocia w USA spadła do 3,5% w grudniu, po listopadowym poziomie 3,6%, choć oczekiwano jej wzrostu do 3,7%. Średnia płaca godzinowa wzrosła o 0,3% miesiąc do miesiąca, po listopadowym wzroście o 0,4%, a prognozy zakładały wzrost o 0,4%. W skali roku płaca godzinowa wzrosła o 4,6%, po zwyżce o 4,8% w poprzednim miesiącu.

Ochłodzenie w przemyśle dobrym sygnałem dla Fed

Piątkowy napływ danych obejmował także dane Departamentu Handlu o zamówieniach w przemyśle USA w listopadzie. Pokazały one spadek o 1,8% w porównaniu z październikiem, co jest spadkiem większym niż prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się spadku o 1%. W październiku zamówienia wzrosły o 0,4% w porównaniu z wrześniem. Zamówienia na dobra trwałe w USA spadły o 2,1% w listopadzie po wzroście o 0,7% miesiąc wcześniej. Ten wynik jest zgodny z prognozami.

Dane z przemysłu, wraz z sygnałami o wolniejszym wzroście płac sugerują, że strategia banku centralnego USA mająca na celu ujarzmianie wzrostu cen odnosi skutki. Fed podnosi bowiem stopy procentowe najszybciej od 1980 r. w celu schłodzenia popytu a co za tym idzie rosnącej presji na wzrost cen. Takiego zdania był też Wall Street, gdzie główne indeksy rosną w piątek po wcześniejszych obawach, że dobre dane z rynku pracy skłonią Fed do bardziej jastrzębiej polityki.

Bezrobocie w Polsce nadal na rekordowo niskim poziomie

Dla porównania, w grudniu 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,2% według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z listopadem. W ubiegłym miesiącu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w polskich urzędach pracy wyniosła 813,2 tysiące. Stopa bezrobocia w Polsce nadal utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, jednak według ekspertów w 2023 roku możemy spodziewać się spadków zatrudnienia w niektórych branżach.

Może też Cię zainteresować:

bezrobocieDane gospodarczeFedprzemysłUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz