Nowe dane o inflacji w strefie euro. Jest się czego bać?

Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, podał w piątkowym komunikacie, że ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 9,2 proc. w grudniu w ujęciu rdr, po wzroście o 10,1 proc. w listopadzie – ekonomiści szacowali wzrost o 9,5 proc. Niemniej jednak inflacja bazowa wciąż rośnie: po wykluczeniu cen żywności wzrosła ona z 5 do 5,2 proc., a po wykluczeniu cen energii z 7 do 7,2 proc.

Strefa euro: w zdecydowanej większości krajów strefy zaobserwowano spadek dynamiki inflacji

17 krajów strefy euro odnotowało spadek dynamiki inflacji. Inflacja pozostała na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej w Słowenii i nieznacznie wzrosła w Malcie (z 7,2 do 7,3 proc.). W ujęciu miesięcznym inflacja spadła w 12 krajach strefy euro, najwięcej w Luksemburgu (-1,4 proc.), Niemczech (-1,2 proc.) i na Cyprze (-0,8 proc.). Najwyższy roczny wskaźnik inflacji nadal odnotowuje się w krajach bałtyckich: na Łotwie (20,7 proc.), Litwie (20 proc.) i w Estonii (17,5 proc.).

Sprzedać detaliczna w strefie euro rośnie

Eurostat poinformował, że sprzedaż detaliczna w strefie euro w listopadzie wzrosła o 0,8 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, po spadku o 1,5 proc. miesiąc wcześniej (po korekcie z -1,8 proc.). Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna spadła o 2,8 proc. rok do roku, po spadku o 2,6 proc. miesiąc wcześniej. Oczekiwano spadku o 3,1 proc. rdr.

Nastroje w gospodarkach eurolandu coraz lepsze

Komisja Europejska poinformowała, że indeks nastrojów w gospodarce strefy euro w grudniu wyniósł 95,8 pkt., co oznacza wzrost w porównaniu do 94,0 pkt. miesiąc wcześniej (analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 94,7 pkt.) KE podała również, że indeks zaufania konsumentów wyniósł -22,2 pkt., co oznacza poprawę w porównaniu do -23,9 pkt. mdm (oczekiwano -22,2 pkt.) Wskaźnik nastrojów w przemyśle wyniósł -1,5 pkt., lepiej niż -1,9 pkt. miesiąc wcześniej. (oczekiwano -1,3 pkt.) Indeks koniunktury w usługach wyniósł 6,3 pkt., co oznacza poprawę w porównaniu do 3,1 pkt. mdm (spodziewano się 3,3 pkt.) Wskaźnik nastrojów w handlu wyniósł -3,6 pkt., lepiej niż -6,6 pkt. miesiąc wcześniej. W budownictwie indeks wyniósł 3,8 pkt., co oznacza wzrost w porównaniu do 2,8 pkt. mdm.

Inflacja w Polsce także spada

Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” oczekiwali, że inflacja w grudniu spadnie do 17,3 proc. rdr. Najwięksi optymiści liczyli się z wynikiem na poziomie 17%, ale ostatecznie wynik wyniósł tylko 16,6 proc., co jest wynikiem znacznie poniżej oczekiwań. Wpłynęło to na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która pozostawiła stopy procentowe na razie bez zmian.

Może też Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx