Staking NFT, czyli jak zarabiać pasywnie na tokenach niewymienialnych?

Z tego poradnika dowiesz się, czym jest staking NFT i w jaki sposób możesz zarabiać na tym pieniądze.

Tworzenie portfela pełnego unikalnych NFT może dać nie tylko dużo satysfakcji, ale wiązać się również z soczystym pasywnym dochodem. Na fali popularności tokenów niewymienialnych możesz przede wszystkim dostrzec i docenić ich wartość kolekcjonerską, jak również ekskluzywne korzyści, które płyną niejednokrotnie z samego faktu ich posiadania. Ostatnimi czasy sektor NFT zwiększył jeszcze bardziej wymiar swej użyteczności. Wszystko dzięki stakingowi.

Jesli jeszcze tego nie wiesz, NFT to zasadniczo token ERC721 w łańcuchu bloków, który wybić może dosłownie każdy z nas. To token, który można wykorzystać jako cyfrową reprezentację wartościowego przedmiotu cyfrowego lub fizycznego. Potencjał inwestycyjny dla NFT niezwykle szeroki. Wielu kolekcjonerów zarobiło na ich odsprzedaży miliony dolarów w zaledwie kilka miesięcy po zakupie.

Jednym z wielu sposobów na generowanie zysków z NFT jest staking. Forma ta zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza w przypadku NFT reprezentujących itemy używane w grach.

Co zatem powiedziałbyś na to, że możesz zarabiać pasywnie z tytułu samego posiadania NFT i trzymania ich w portfelu?

Co to jest staking NFT?

Staking NFT polega na zablokowaniu rzadkich aktywów w protokole blockchain / smart kontrakcie w celu wygenerowania i otrzymania określonego wymiaru zysku. Ogólnie rzecz biorąc, staking jest jednym z wielu sposobów na zdobycie pasywnego dochodu w przestrzeni aktywów cyfrowych. Uważany jest za formę bezpieczną, wysoce satysfakcjonującą i o niskim ryzyku inwestycyjnym (należy jednak uważać na oszustów).

Łańcuchy bloków, które wykorzystują mechanizm konsensusu proof-of-stake (PoS) wymagają, aby walidatorzy blokowali swoje zasoby w celu potwierdzenia bloków transakcji. Czas trwania blokady i wymiar zysku ze stakingu są zwykle wstępnie określone. Dzięki temu, zanim zdecydujesz się na staking możesz z określić, jaki zysk będziesz w stanie wygenerować w określonym czasie.

W mechanizmie PoS walidator wybierany jest zwykle w sposób deterministyczny w zależności od liczby zablokowanych tokenów. Większa liczba aktywów w stakingu gwarantuje większą szansę na walidację transakcji, a tym samym zdobycie większej liczby nagród.

Jak stakować NFT?

Prawdą jest, że NFT mają nieco odmienne właściwości niż popularne kryptowaluty (ETH, BTC). NFT nie są kryptowalutą i – w przeciwieństwie do niej – nie są wymienialne względem siebie w stosunku 1:1. Dlatego też, aby stworzyć narzędzia nowej użyteczności NFT, wiele platform blockchain opracowało metody określenia indywidualnej wydajności tego rodzaju tokenów.

Kiedy blokujesz NFT, platforma stakingowa określa wartość aktywów i ustala roczną stopę procentową (APR). Wartość NFT będzie zależeć od takich czynników, jak poziom rzadkości i zdolność do generowania ciągłego strumienia dochodów.

Innymi słowy, platforma stakingowa ma wbudowany system, który oceni Twoje NFT, określi jego wartość i przypisze wartość zysku w oparciu o różne czasy trwania blokady. Platformy te są zwykle zdecentralizowane i oferują najczęściej wysoki poziom bezpieczeństwa Twoich zasobów, dopóki nie będziesz gotowy do ich odblokowania.

Ważne: zanim zablokujesz jakiekolwiek tokeny upewnij się, że dedykowany temu smart kontrakt został zaudytowany!

Wiele popularnych NFT z sektora gamingowego (i nie tylko) może zapewnić Ci roczny procentowy zysk (APY) w wymiarze nawet 100%.

Gdzie stakować NFT?

Ponieważ NFT są niewymienialne, nie można ich blokować na wielu platformach DeFi obsługujących inne kryptowaluty. Dlatego też, jak już wspomnieliśmy, kilka projektów zdecydowało się na opracowanie protokołów dedykowanych stakingowi NFT. Innymi słowy, jeśli chcesz stakować, musisz przenieść swoje NFT do protokołu, który to umożliwia. Powinieneś także upewnić się, że dana platforma umożliwia staking konkretnie tych tokenów, które posiadasz w swoim portfelu.

Oto kilka takich platform:

Onessus

WhenStaking to platforma do stakingu NFT dla blockchainowych gier Onessus. Umożliwia użytkownikom blokowanie wszystkich rodzajów NFT z ekosystemu, w tym natywnego tokena użytkowego VOID. WhenStaking współpracuje z portfelem WAX Cloud Wallet, a platforma stakingowa obsługuje tylko transakcje NFT z łańcucha bloków Onessus, co pozwala na ich staking w celu uzyskania zysku i jednocześnie umożliwia wykorzystanie ich do określonego modelu zastosowań w grze. WhenStaking oferuje stakerom APY na poziomie sięgającym 80% (w zależności od czasu, na jaki tokeny zostaną zablokowane).

Only1

Wspierana przez Alameda Research Only1 to platforma NFT oparta na Solanie, która pozwala użytkownikom tej platformy stakować natywne tokeny $LIKE i zarabiać na podstawie APY puli. Kiedy do Only1 wprowadzany jest nowy twórca, wybijany jest Genesis-NFT i tworzona jest pula stakingowa.

Za pośrednictwem Only1 twórcy mogą nie tylko wybijać i sprzedawać NFT, ale także publikować posty i pozostawać w kontakcie z fanami, tak samo jak w przypadku każdej innej platformy mediów społecznościowych.

Fani mogą blokować tokeny $LIKE na swoich ulubionych twórców, a APY puli stakingowej różni się w zależności od zaangażowania twórcy/influencera na rynku Only1. Nagroda z tytułu stakingu dzielona jest między twórcę i stakera.

KIRA

Kira to platforma DeFi, która umożliwia współdziałanie zdecentralizowanych aplikacji web3. Użytkownicy NFT mogą wchodzić w interakcje z KIRA, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci, a także czerpać korzyści ze stakingu. KIRA umożliwia frakcjonowanie NFT poprzez tworzenie wymienialnych tokenów reprezentujących ułamki dowolnego konkretnego NFT, które będą następnie wykorzystywane chociażby do udzielania pożyczek. Na platformie stakingowej KIRA użytkownicy mogą umieszczać dowolne NFT, aby farmić jej natywne tokeny $KEX, Posiadacze $KEX mogą z kolei stakować tokeny $KEX (nagrody wypłacane są w formie NFT KIRA).

Może Cię zainteresować:

Splinterlands

Splinterlands to popularna, blockchainowa gra karciana działająca na blockchainie Hive, w której każda karta to NFT. Użytkownicy mogą umieszczać swoje karty w puli płynności, aby inni gracze mogli je pożyczać i korzystać z nich w grze. Dzięki temu mechanizmowi, pożyczkodawcy otrzymują nagrody w natywnym tokenie platformy – DEC.

Mamy zatem NFT, grę Play to Earn i możliwość uzyskania pasywnego dochodu związaną ze stakingiem/ pożyczaniem NFT. Bardzo inspirujące połączenie.

NFTX

NFTX to działający na blockchainie Aragon protokół oparty na społeczności, który oferuje posiadaczom NFT możliwość stakingu swoich tokenów. Właściciele NFT mogą stworzyć skarbiec, w którym wydają tokeny ERC-20 używane do realizacji transakcji na platformie NFTX. Ci, którzy stakują swoje NFT, zarabiają na opłatach transakcyjnych na platformie. NFTX obsługuje kolekcje, które pojawiły się przed standardem ERC-721.

NFTX wkracza do świata DeFi, umożliwiając posiadaczom NFT zdeponowanie swoich NFT w skarbcu NFTX i wybicie tokena wymienialnego w standardzie ERC20 (vToken), który reprezentuje roszczenie dotyczące losowego zasobu ze skarbca.

W przypadku kolekcjonerów NFT, którzy blokują swoje NFT w NFTX, zaletą jest to, że mogą zarabiać na opłatach funkcjonujących w protokole, opłatach transakcyjnych (jako dostawcy płynności) oraz w drodze farmingu.

JustLiquidity

JustLiquidity to platforma DeFi z unikalną pulą stakingową NFT. Możesz na niej blokować tokeny JulD i JULb na cztery tygodnie, aby zdobyć specjalne NFT, takie jak na przykład karty BNB NFT. Zdobyte NFT mogą zostać ponownie zablokowane, za co protokół przyznaje coraz bardziej wartościowe nagrody.

Niektóre projekty NFT również umożliwiają staking

W niektórych kolekcjach NFT właściciele tokenów mogą „postawić” swoje NFT i zostać nagrodzeni tokenami, za które mogą kupić narzędzia przyszłych usprawnień. Pozwala to kolekcjonerom NFT na uzyskanie całkiem lukratywnych pasywnych dochodów. Rzućmy okiem na 2 przykłady.

CyberKongz

Jeśli posiadasz NFT z serii CyberKongz możesz go stakować, aby zdobyć token $BANANA.
Każdy CyberKong zarabia 10 „bananów” dziennie. W chwili przygotowywania niniejszego artykułu, jeden $BANANA kosztował nieco ponad 21 dolarów.

CyberKongz nie są tanie, ale na ich przykładzie warto policzyć i sprawdzić, ile wyniósłby Twój zysk ze stakingu tokena z tej serii.

Mutant Cats

Podobna historia.

Mutant Cats to pierwsza DAO, który kupuje i dzieli na frakcje Cool Cats, CryptoPunks i inne, bardziej wartościowe blue chipy NFT i dystrybuuje je wśród swoich członków.

Token $FISH reprezentuje frakcje Cool Cats w skarbcu. Każdy Mutant Cat NFT zarabia z tytułu stakingu 10 FISH dziennie.

Ponadto, każdy Mutant Cat zapewnia dostęp do DAO i daje prawo głosu nad usprawnieniami w protokole i przyszłością całego projektu.

Krótko mówiąc, tokeny FISH stanowią ułamek DAO, który zawiera w sobie NFT o wartości około 2 milionów dolarów (zobacz tutaj).

Jak wyliczyć potencjał zysku ze stakingu NFT?

Czy warto zawracać sobie głowę i stakować NFT? Czy powinienem kupić NFT tylko dlatego, że można go stakować? Jak to wpływa na cenę NFT? W odpowiedzi na powyższe pytania mogą pomóc Ci poniższe formuły:

Roczna wydajność (% zyskowności) = (cena tokena * dzienna nagroda * 360) / cena NFT

Czas (próg) rentowności = cena NFT / (cena tokena * dzienna nagroda)

Spójrzmy na przykład Mutant Cats:

Roczna wydajność = (0,46 * 10 * 360) / 1800 = 25%

Słowem podsumowania, czyli korzyści ze stakingu NFT

  • Zwiększenie dochodów: w przypadku stakingu NFT inwestorzy pożyczają swoje tokeny i są za to nagradzani dodatkowymi tokenami, które można traktować jako odsetki. Głównym celem blokowania tokenów jest zdobywanie nagród, które mogą występować w postaci wymienialnych tokenów platformy lub nowo wybitych NFT. Za pożyczenie swojego NFT innemu użytkownikowi można zdobywać nagrody sięgające nawet 100% APY.
  • Więcej NFT: Wiele platform stakingowych nagradza użytkowników innymi unikalnymi NFT. Nowe tokeny mogą przynosić stakerom dodatkowy wymiar korzyści (w zależności od założeń projektu).
  • Zwiększona płynność: Jedną z wad tokenów niewymienialnych jest brak płynności. Dzięki stakingowi NFT płynność tych rzadkich aktywów wzrasta, co przyciąga większą liczbę inwestorów.

NFT są bardzo pożądane i miewają wysoką wartość z odsprzedaży. Chociaż staking NFT może nie być Twoim pierwszym pomysłem na ich zdobycie, z pewnością stanowi świetny dodatek umożliwiający dodatkowy zarobek.

***

Opracowano na podstawie Earn Passive Income with your NFTs – NFT DeFi Staking; link

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

NFTtokeny niewymienialne
Komentarze (0)
Dodaj komentarz