Jak wybić NFT bezpośrednio z poziomu smart kontraktu?

Spóźniłeś się na minting dotdotdots? Nic straconego. Wystarczy zapoznać się ze sztuką bicia NFT bezpośrednio z poziomu smart kontraktu i poczekać, aż ETH pobije dotychczasowy rekord ceny. Bon appetit!

Minting z poziomu oryginalnej internetowej projektu NFT może być czasami uciążliwy zwłaszcza, jeśli strona jest wolna lub źle zaprojektowana. A potem widzisz, jak inni biją swoje NFT, i zadajesz sobie pytanie: „Jak wybić token, skoro inni biją, ale strona nie działa?”. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że niektórzy ludzie mintują NFT bezpośrednio z poziomu smart kontraktu. Jeżeli jeszcze tego nie potrafisz, a chciałbyś się nauczyć, ten poradnik jest w sam raz dla Ciebie.

Dotdotdots, czyli mint NFT ze smart kontraktu jako obligo

Zanim przejdę do części właściwej poradnika, chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jeden z ostatnich projektów NFT – bynajmniej nie bez powodu. Nie traktuj tego jako off-topowej dygresji. Za moment przekonasz się, dlaczego.

źródło: link

Na podstronie dotdotdots na OpenSea, w opisie projektu, czytamy:

„Dotdotdots to dziwne, kultowe stworzenia, które żyją w solidity. Ukrywają się jako części w kodzie i rzadko są widziane naturalnie przez ludzkie oczy. Często określa się je mianem robaków, ale ich gatunek jest nieznany.

Dotdotsdots można wybić bezpośrednio z kontraktu za pomocą funkcji mint w cenie 0,05 ETH, maksymalnie 5 na transakcję. Na początku będzie 4360 dot w przypadku mintu, ale podaż wzrośnie do 10 000 USD, gdy Ethereum osiągnie nowy rekord ceny.”

Dotdotdots był jednym z tych projektów NFT, które wyrosły niejako znikąd: bez strony internetowej, bez Twittera, Discorda i tych wszystkich mediów, które są zazwyczaj dla projektów tego rodzaju co najmniej charakterystyczne. Aktualnie sytuacja uległa już zmianie i społeczność może śledzić wątki pojawiające się wokół projektu chociażby tutaj.

Na samym początku jednak, jedyne, co mógł zrobić ktoś, kto chciał zdobyć NFT z nowej kolekcji, to wybić go sobie samodzielnie na Ethereum. Aktualnie opcja mint na na smart kontrakcie nie jest aktywna, ale – jak przeczytałeś w powyższym opisie – wraz z osiągnięciem przez ETH nowego ATH, możliwośc mintu ma powrócić do maksymalnego limitu podaży sięgającym 10 000 sztuk. Rzut oka na wolumen obrotu i ceny sprzedaży dotdotdots na openSea pokazuje, że warto się chyba do tego przygotować.

Warto zaznaczyć, że wśród części społeczności, która korzystała do tej pory z mintowania tokenów na natywnych ser za pośrednictwem natywnych serwisów określonych projektów, wizja bicia dot na blockchainie wydawała się być przysłowiową „czarną magią” i wielu zostało z ręką w nocniku, mogąc kupować już tylko na rynku wtórnym. Pojawiają się głosy, że „stara szkoła” wraca, i że w niedalekiej przyszłości, taki „naturalny” z punktu widzenia sieci sposób bicia NFT będzie stosowany przez użytkowników sympatyków NFT coraz częściej. Nauczmy się zatem, jak to robić!

Krok 1: Zlokalizuj adres smart kontraktu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to odnaleźć adres smart kontraktu. Większość projektów NFT udostępnia go na swojej stronie internetowej lub na serwerze Discord. Jeśli w ramach projektu wybito już NFT (na przykład w przedsprzedaży), możesz przejść do oficjalnej strony kolekcji na OpenSea i kliknąć dowolny NFT w kolekcji, a następnie przejść do „Details” i sprawdzić „Contract address”. Oto wizualizacja adresu kontraktu NFT dotdotdots pokazanego w sekcji „Szczegóły” na OpenSea:

Ważne! Na OpenSea (niestety) wiele projektów podszywa się pod nowe projekty NFT, które są aktualnie na fali. Aby nie paśc ofiarą oszustów i nie zaopatrzyć się w nic nie warty token, warto zwrócić uwagę, czy projekt został zweryfikowany. O weryfikacji oryginalności projektu świadczy na OpenSea niebieskie oznaczenia, które wyświetlane są w towarzystwie awatara bądź nazwy projektu/ kolekcji:


Krok 2: Połącz się z Web3 i wejdź w interakcję z kontraktem

Kiedy zlokalizujesz już adres kontraktu i przejdziesz na etherscan, Twoim oczom ukaże się następujący widok:

źródło: link

Pod banerem reklamowym widzisz pasek opcji, które odnoszą się do meta danych skupionych wokół naszego przykładowego kontraktu. Polem, które interesuje nas w tej chwili jest „Contract”. Jako przykład posłuży nam kontrakt dotdotdots.

UWAGA! Jeżeli zechcesz skorzystać w ten sposób ze smart kontraktów innych projektów pamiętaj, że jeśli projekt nie został jeszcze uruchomiony lub został wyprzedany, bicie nie działa, Twoja transakcja zostanie odrzucona, a opłata transakcyjna przepadnie. Raz jeszcze podkreślam, że w tej chwili bicie dots NIE DZIAŁA; uczymy się po prostu, jak to się robi.

Idźmy dalej. Kliknij „Contract”. Pojawią się trzy opcje: „Code”, „Read contract” i „Write contract”.

Code to, jak nietrudno sie domyslić, zapis kodu smart kontraktu. Jeśli jesteś co nieco zaznajomiony ze strukturą kodu w jakimkolwiek jezyku programowania, możesz pokusić się o analizę kodu i wyszukać w nim takie bądź inne „smaczki”. Nie musisz jednak umieć czytać kodu.

Najważniejsze informacje odnośnie danego NFT znajdziesz w zakładce „Read contract”:

Rozwiń trzy pierwsze, najbardziej interesujące nas w tej chwili pola:

  • MAX_NFT_PURCHASE = 5; ta liczba określa, że dokładnie tyle sztuk NFT możesz mintować „za jednym zamachem”, w ramach jednej transakcji – warto przemysleć ten krok, ponieważ podczas bicia większej liczby tokenów w czasie jednej transakcji, możesz znacząco zaoszczędzić na opłacie transakcyjnej
  • MAX_SUPPLY = 4360; maksymalny wymiar podaży tokena ustalony w smart kontrakcie
  • NFT_PRICE = 50000000000000000; spokojnie, aby zobaczyć ile to ETH, wystarczy, że klikniesz w link, który został umieszczony pod liczbą. Twoim oczom okaże się nastepująca tabela. Wartość w ETH to oczekiwana cena za NFT:


To właściwie wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim przystapisz do bicia NFT. Uzbrojeni w powyższe dane, przechodzimy do zakładki „Write contract”.

Krok 3: Mintuj NFT

Kliknij „Połącz z Web3”. Etherescan wywoła Twój MetaMask i poprosi o zalogowanie. Po zalogowaniu kolor „diody” na przycisku zmieni się z czerwonego na zielony. Następnie poszukaj na liscie pola o sygnaturze „mint” albo „buy”. W zależności od celów, jaki stawia sobie dany smart kontrakt, funkcja ta bywa niekiedy nazywana inaczej:


W polu „mint” wpisujemy cenę za token. Jeżeli cheby wybić dokładnie 1 NFT, wpiszemy 0.05, jak napisano w smart kontrakcie. W polu numberOfTokensMax5 wpisalibyśmy, ile tokenów chcemy spróbować wybić (1-5). Pamiętaj, że w przypadku bicia więcej niż 1 NFT, będziesz musiał zodpowiednio zwiększyć wartość transakcji w pierwszym polu (np. za 2 NFT trzeba by było wpisać 0.1).

Ostatnim krokiem po stronie Etherescan jest kliknięcie „Write”.

MetaMask poprosi Cię o podpisanie transakcji. W tym kroku należałoby upewnić się, że zweryfikowałeś aktualną cenę za gas.

To wszystko. Zakładając, że minting NFT dotdotdots był aktualnie aktywny (w chwili przygotowywania niniejszej publikacji NIE JEST), właśnie zainicjowałbyś bicie swojego tokena.

PS. Jeśli nie masz portfela na MetaMask, nie wiesz, jak go założyć i jak z niego korzystać, przeczytaj ten poradnik:

Doprawdy optymistyczny scenariusz…

Warto zwrócić uwagę na fakt, ze mintowanie NFT na Ethereum to aktualnie dość twardy orzech do zgryzienia. Wszystko przez, rzecz jasna, astronomiczne poziomy opłat transakcyjnych (gas), który nie tylko potrafią skutecznie odstręczyć od bicia tokenów w tej sieci, ale również, jeśli ustawisz zbyt niska opłatę za gas, mogą doprowadzić do „zawieszenia” Twojej transakcji na blockchainie. Niby nic – ktoś mógłby powiedzieć, aczkolwiek transakcja w statusie (pending) na MetaMask może być irytująca, a nawet, jak podają niektóre źródła – pozostawienie jej w takim stanie może skutecznie utrudnić przyszłe procesowanie transakcji z użyciem tego narzędzia. Już niebawem opublikujemy na Bithubie poradnik odnośnie tego, jak radzić sobie z takim problemem,

Warto dodać, że wraz z rozwojem sektora NFT, pojawia się coraz więcej nowych marketplaceów, które umozliwiają handel tokenami wybitym z wykorzystaniem topowych ostatnimi czasy Solana czy Tezos (to również temat na osobny poradnik – daj znać w komentarzach, czy chciałbyś taki przeczytać na łamach Bithub).

Może Cię zainteresować:

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób tworzyć własne kolekcje NFT za pomocą OpenSea, zajrzyj do poniższego poradnika:

źródło grafiki tytułowej: link

EthereummetamaskNFTopensea
Komentarze (0)
Dodaj komentarz