Ostatnie cztery miesiące na rynku bitcoina to nieustające pasmo emocji, których nie powstydziłyby się najbardziej oczekiwane piłkarskie derby. Kurs bitcoina względem dolara wykonał w ubiegłym miesiącu strzał na miarę rekordu świata, wyznaczając nowe ATH. Co ciekawego działo się w ubiegłym miesiącu? Zapraszamy serdecznie na Ranking Kryptowalut Marzec 2021.
Cena bitcoina w marcu 2021 r.
Marzec okazał się kolejnym miesiącem, kiedy cena bitcoina odnotowała największą wartość w historii. Ostatnie ATH król kryptowalut wyznaczył dokładnie 13 marca na poziomie 61 683,86 USD (CoinMarketCap).
Z początkiem miesiąca, po kilku dniach niepewności, cena BTC zaczęła z impetem piąć się do góry właśnie do 13 marca. Kolejne dni przyniosły spodziewaną korektę, po czym nastąpił kolejny – zakończony niepowodzeniem – atak na kluczowy poziom 60 000 USD. W ostatnich dniach marca ruchy BTC były nadzwyczaj dynamiczne. Kurs kryptowaluty potrafił wzrosnąć o 2000 USD po ogłoszeniu Tesli o rozpoczęciu akceptacji płatności w BTC, potrafił też spaść o podobną wartość na dzień po tym, jak PayPal ogłosił, że Amerykanie mogą od teraz posługiwać się BTC podczas zakupów u ponad 29 milionów dostawców z całego świata.
Byki parły dalej do przodu – aż do końca miesiąca – niczym w 100% pewne swoich racji i przewagi.
W chwili pisania tego tekstu (01.03.2021) kurs bitcoina wynosi 58 669 USD, co jest równoznaczne blisko 1,7% spadkowi w przeciągu ostatniej doby, a jednocześnie prawie 12% wzrostu w ciągu ostatniego tygodnia:
Najważniejsze komentarze z rynku bitcoina i innych kryptowalut z marca 2021 r.
Uznany trader i analityk kryptowalut – Willy Woo – nie pozostawia złudzeń:
„Byłbyś szalony, gdybyś teraz sprzedawał. Mamy więcej możliwości kupowania dołka niż kiedykolwiek wcześniej, nowy rekord ceny w 2021 roku i wiemy, że osobą, która kupuje w dołku jest Rick Astley, a on nie ma zamiaru nas zawieść”:
Zdaniem Willy’ego Woo, generalnie nikt nie powinien aktualnie podejmować decyzji o sprzedaży swoich cyfrowych monet przez wgląd na fakt, że cena bitcoina znajduje się obecnie na nowo odkrytym dnie:
WBD327 – How to Trade the End of a Bull Market with Willy Woo (@woonomic). We discuss:
— What Bitcoin Did (@WhatBitcoinDid) March 29, 2021
– Rick Astleys buying the dip
– Willy’s rising Price Target
– Spotting the top of the market
– Futures & derivatives marketshttps://t.co/fdvx63epYy pic.twitter.com/NA9Zbjrhq8
Arcyciekawy raport Glassnode
W raporcie Glassnode z 29 marca wykazano, że 25,43% krążących BTC było ostatnio przedmiotem transakcji w przedziale cenowym pomiędzy 10 800 a 58 800 USD. Przy obrocie BTC za 10 800 USD, z którym mieliśmy do czynienia zaledwie pół roku temu, jeden bitcoin na cztery zmienił właściciela w drugim kwartale 2020 lub pierwszym kwartale 2021.
Dwa słowa o kapitalizacji
Wraz z tegorocznym wzrostem ceny bitcoina, wzrosła również kapitalizacja rynkowa kryptowaluty, przekraczając wartość 1 biliona dolarów. Chociaż był to ogromny kamień milowy, wielu analityków i inwestorów wątpiło w przyszły wzrost wartości BTC, powołując się na ograniczony potencjał wzrostu. Cathie Wood argumentowała, że kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosząca ponad 1 bilion dolarów to dopiero początek. Podczas ostatniego panelu CBOE powiedziała:
„Jeśli dodamy cały potencjalny popyt do ograniczonej podaży, w perspektywie długoterminowej uzyskamy niewiarygodne liczby. Właśnie zaczęliśmy. Jeden bilion dolarów to nic w porównaniu z tym, na jakim poziomie kapitalizacja znajdzie się ostatecznie”.
Pakiet stymulacyjny w USA nie wpływa na branżę kryptowalut?
Pakiet stymulacyjny w USA w wysokości 1,9 biliona dolarów zdaje się – przynajmniej jak dotąd – nie wpływać znacząco na wzrost aktywności na największych, kryptowalutowych platformach transakcyjnych.
Powyższa sytuacja zastanawia o tyle, że podczas wypłaty poprzednich transz pakietu stymulacyjnego, giełdy kryptowalut odnotowywały znaczący wzrost w ramach wpływów i obrotu.
Cena bitcoina wzrosła 18 marca o ponad cztery procent po tym, jak prezes Fed Jerome Powell zdeklarował, że amerykański bank centralny będzie zapewniał wsparcie „tak długo, jak to konieczne”.
Podczas, gdy rynek kryptowalut trwał w oczekiwaniu na posiedzenie Fed, cena bitcoina (BTC) podskoczyła o ponad 7% do 58 000 USD. Rynek zdał się przyjąć z zadowoleniem słowa prezesa Fed Jerome’a Powella, który zapewnił, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do 2023 roku. W towarzystwie ogłoszenia Fed, straty minionego weekendu odrobiły czołowe kryptowaluty – bitcoin i ethereum oraz kilka innych altcoinów.
Najważniejsze informacje ze świata kryptowalut z marca 2021 w pigułce
Wśród najważniejszych wiadomości z obszaru kryptowalut, które obiegły branżę w marcu, najbardziej godnymi są zapewne trzy z nich:
PayPal umożliwił Amerykanom płacenie za pomocą bitcoina i innych kryptowalut u ponad 29 milionów sprzedawców.
Zgodnie z treścią komunikatu opublikowanego przez Reutersa, klienci posiadający w swoich cyfrowych portfelach PayPal kryptowaluty takie jak BTC, ETH, LTC, BCH, będą teraz mogli konwertować swoje zasoby cyfrowe na waluty FIAT na poziomie koszyka zakupowego.
Oznacza to, że klienci płacą w kryptowalutach, PayPal jednak natychmiast zamienia zasoby cyfrowe na walutę fiducjarną i płaci sprzedawcy. Dla sprzedawcy jest to odwzorowanie obecnego sposobu płatności, podczas gdy dla użytkownika PayPal – nowe doświadczenie związane z wydaniem kryptowaluty na zakup towarów lub usług.
VISA operuje na Ethereum
Operator płatności VISA ogłosił 29 marca, że przeprowadził transakcję przy użyciu USDC na blockchainie Ethereum.
Jak wynika z treści opublikowanego komunikatu, Visa poświęciła ostatnie 18 miesięcy na opracowanie ścieżki do rozliczania waluty cyfrowej w swojej infrastrukturze. Operator płatności poinformował, że będzie współpracować z Anchorage, bankiem aktywów cyfrowych, jako partnerem rozliczeniowym, a także z Crypto.com jako bramką płatniczą.
Tesla akceptuje BTC za zakupy swoich aut
Producent e-samochodów Tesla zaczął akceptować bitcoin. To nowy kamień milowy w procesie adopcji kryptowaluty, o którym 24 marca poinformował na Twitterze sam Elon Musk:
Co istotne, Tesla nie będzie wymieniała pozyskanych bitcoinów na waluty fiducjarne:
„Tesla korzysta tylko z wewnętrznego i otwartego oprogramowania i obsługuje bezpośrednio węzły Bitcoin” – dodał Musk w kolejnej odpowiedzi. „Bitcoin zapłacony Tesli zostanie zatrzymany jako bitcoin, a nie zamieniony na walutę fiducjarną”.
Ethereum
Marzec był dla kursu ethereum niejako powtórką lutego, tyle że bez ATH. W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, kurs drugiej największej kryptowaluty plasował się na poziomie 1923USD. Było to równoznaczne z 3,51% wzrostu w ciągu ostatnich 24 godzin.
Dyskusja wokół największego z altcoinów skupiała się właściwie wokół dwóch kwestii: wysokich opłat transakcyjnych oraz oczekiwań w zakresie ceny kryptowaluty w przyszłości. Już na początku miesiąca, Ryan Bercmans – były deweloper Augur zauważył, że:
„opłaty Ethereum są warte ETH na poziomie 2850 USD”. Powiedział, że powodem, dla którego cena kryptowaluty jest obecnie niższa od wartości gotówki, którą generuje jest to, że „opłaty Ethereum trafiają w całości do górników, którzy są na dobrej drodze, aby otrzymać 8% całego ETH w tym roku”.
Dodał, że EIP-1559 i Proof-of-Stake (PoS) będą w w stanie rozwiązać problem wysokich opłat transakcyjnych:
- „EIP-1559 przekierowuje ~ 35% dochodów górników do posiadaczy ETH, spalając część opłat. Zwróć uwagę, że to przekierowanie opłaty jest bezpieczne, ponieważ Ethereum tymczasowo przepłaciło za bezpieczeństwo. W zeszłym roku zapłaciliśmy górnikom ponad 300 milionów dolarów więcej, niż gdyby działał EIP-1559”.
- „Przejście na proof of stake przekierowuje ~ 100% dochodów górników do posiadaczy ETH. Dzieje się tak dlatego, że walidacja w PoS jest tak tania, że w rzeczywistości jest właściwie bezpłatna w porównaniu z proof of work górników. Tylko wczoraj PoS pozwoliłby posiadaczom ETH zaoszczędzić ~ 30 milionów dolarów”.
- „EIP-1559 wystartuje najprawdopodobniej w lipcu wraz z hard forkiem „Londyn”. W przyszłym roku Ethereum przechodzi na proof of stake. Na podstawie nowego modelu konsensusu, sieć może wygenerować ponad 20 miliardów dolarów w gotówce dla posiadaczy ETH w ciągu naszego pierwszego roku działania”.
Z innych, ciekawych doniesień odnośnie Ethereum, z którymi warto się zapoznać:
- https://bithub.pl/kryptowaluty/altcoin/coinmetrics-eip-1559-nie-rozwiaze-problemu-wysokich-oplat-w-ethereum/
- https://bithub.pl/kryptowaluty/altcoin/ethereum-opoznienia-w-uruchomieniu-rozwiazania-skalujacego-optimism/
- https://bithub.pl/kryptowaluty/altcoin/ethereum-eip-1559-ogloszone-na-lipiec-co-zmieni-sie-w-zakresie-oplat/
DeFi
Łączna wartość środków zablokowanych w ramach DeFi osiągnęła blisko 43 miliardy dolarów::
Jeżeli chodzi o ilość środków zablokowanych w ramach poszczególnych protokołów DeFi sytuacja na koniec marca przedstawiała się następująco (top 10):
Z ciekawostek:
Jeżeli jakimś sposobem nie wiesz jeszcze, czym są zdecentralizowane finanse (DefF), koniecznie zajrzyj tutaj.
NFT
Świat stokenizowanej sztuki cyfrowej przyspieszył znacząco właśnie w ubiegłym miesiącu. Marzec przyniósł nam informacje o sprzedaży pierwszego w historii tweeta (za 2,9 mln USD), aukcji Time’a, rekordowej sprzedaży dzieła Beeple’a czy też pracach Sophii – humanoidalnego robota, który tworzy niesamowite obrazy.
NFT (non-fungible token). W związku z „nieoczywistością” tego zagadnienia przygotowaliśmy dla Was w marcu dwa teksty, które powinny odpowiedzieć na podstawowe pytania i rozwiać wątpliwości. Zachęcamy do lektury:
Z ważniejszych, marcowych doniesień z branży NFT warto przeczytać również:
- https://bithub.pl/kryptowaluty/nft/buterin-nft-nie-musi-byc-kasynem-dla-celebrytow/
- https://bithub.pl/kryptowaluty/altcoin/nowe-projekty-umozliwiaja-kupno-nft-na-czesci/
- https://bithub.pl/inwestycje/sztuka/cryptopunk-kupiony-za-15-000-usd-sprzedany-za-8-000-000-usd/
Najchętniej czytane teksty na Bithub w marcu:
- https://bithub.pl/artykuly/rozdal-za-darmo-50-btc-kilka-godzin-pozniej-cena-spadla-o-50/
- https://bithub.pl/kryptowaluty/bitcoin/jimmy-song-dlaczego-rzady-nie-przejma-bitcoina/
- https://bithub.pl/artykuly/ross-ulbricht-decentralize-social-media-tlumaczenie-komentarz-i-teorie-spiskowe-nt-silk-road/
- https://bithub.pl/raporty/pakiet-stymulacyjny-w-usa-1-amerykanin-na-10-kupil-z-niego-kryptowaluty/
- https://bithub.pl/artykuly/leung-len-sassaman-i-satoshi-historia-cyberpunka/
- https://bithub.pl/bithub-plus/nft-brak-wiedzy-na-ten-temat-moze-cie-drogo-kosztowac/
- https://bithub.pl/inwestycje/1-dolar-w-btc-1-dolar-w-zloto-ile-zwrotu-po-11-latach/
- https://bithub.pl/inwestycje/wallstreetbets-wszystko-co-powinniscie-wiedziec-a-o-co-obawialiscie-sie-zapytac/
Jak będzie rozwijała się sytuacja na rynku kryptowalut w kwietniu 2021 roku? Na to, rzecz jasna, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Tymczasem zobaczcie, jak prezentuje się Ranking Kryptowalut Marzec 2021:
Ranking Kryptowalut BitHub Marzec 2021
Ranking kryptowalut marzec 2021 bazuje na miesięcznym wolumenie. Dzięki temu włączamy do zestawienia projekty o największej „popularności” w danym miesiącu, czego z kolei nie odzwierciedla wartość ich kapitalizacji. Pozwala to na uzyskanie przez ranking „płynności” oraz uwzględnianie w nim co miesiąc innej struktury cyfrowych monet. Dane do rankingu pochodzą z portalu coinmarketcap. Tradycyjnie przedstawiamy stopy zwrotów 30 wirtualnych walut wraz z tokenami DeFi z ostatniego miesiąca, z wyłączeniem stablecoinów.
Nieodłącznym elementem każdego Rankingu Kryptowalut Bithub są oczywiście komentarze. W aktualnym, marcowym rankingu sytuację rynkową komentują dla Was JPK Traders.
Zestawienie 30 kryptowalut i tokenów DeFi o największym miesięcznym wolumenie wraz z kapitalizacją na dzień 31 marca 2021 roku (wartości w miliardach USD):
Kryptowaluta | Wolumen (31 dni) | Kapitalizacja (total) |
BTC | 37 560 | 1 081 |
LTC | 13 570 | 12,67 |
ETH | 4 167 | 208,63 |
OCN | 3 644 | 0,01 |
XRP | 3 111 | 25,03 |
DASH | 2 115 | 2,1 |
BIFI | 2 017 | – |
DBC | 1 801 | 0,036 |
HIT | 1 365 | 0,01 |
BU | 820 | – |
VRA | 756 | 0,11 |
BSV | 607 | 3,8 |
TRX | 587 | 5,2 |
OMG | 587 | 0,95 |
GTC | 545 | 0,006 |
CKB | 391 | 0,89 |
DOGE | 374 | 6,85 |
ADA | 356 | 37,8 |
BTT | 261 | 5,2 |
NEO | 252 | 3,16 |
LYM | 230 | 0,042 |
LINK | 228 | 11,34 |
RUFF | 225 | 0,015 |
MXC | 208 | 0,077 |
BAO | 163 | 0,026 |
FIL | 139 | 9,67 |
XVG | 120 | 0,65 |
MDT | 108 | 0,052 |
EOS | 80 | 3,99 |
SNT | 65 | – |
Kapitalizacja rynku kryptowalut
Główna siła napędowa dla ogólnej kondycji sektora aktywów cyfrowych – kapitalizacja rynkowa kryptowalut – zbliżyła się na koniec marca do wartości 2 bilionów dolarów. Przypomnijmy, że luty kończył się wartością ponad 1,3 biliona dolarów.
Dominacja rynkowa BTC
Ostatnie kilka miesięcy to dla dominacji rynkowej BTC sukcesywne spadki. Po cofnięciu do 62,11% w listopadzie ubiegłego roku, końcówka grudnia wyniosła wskaźnik do 71,1%. Na zakończenie pierwszego miesiąca nowego, 2021 roku bitcoin dominował w rynku na poziomie 62,95%. Na koniec lutego dominacja BTC wyniosła 61,3%. Koniec marca przyniósł w zakresie tego wskaźnika spadek do 56%:
Zmienność % BTC/USD
Jeżeli chodzi o zmienność, w marcu wskaźnik konsekwentnie spadał. Pamiętacie, jak w lutym, w chwili gdy Tesla ogłaszała zamiar honorowania BTC za zakupy swoich samochodów, wskaźnik zmienności poszybował do 6,1%? Cóż, w marcu Tesla wywiązała się ze złożonej obietnicy. Cena BTC nie „zaskoczyła” jednak w kontekście zmienności, reagując wprost odwrotnie, bo spadkiem. Zmienność na rynku BTC USD na koniec marca pozostała na poziomie ok. 3,75%:
Dla porównania wykres zmienności z lutego:
Dzienna liczba transakcji
Dzienna ilość transakcji w sieci Bitcoin wahała się w marcu w przedziale między 243 000 a 344 000. Wartość wskaźnika potwierdzonych transakcji zakończyła ubiegły miesiąc na wysokości nieco ponad 321 000:
Wysokość opłat transakcyjnych Bitcoin
Google Trends – frazy:
- Bitcoin
Pomimo odnotowania rekordu ceny, zainteresowanie wyszukiwaniem frazy „bitcoin” w silniku Google’a powoli spadało. Miesiąc marzec zakończył się w tej kwestii na poziomie 62 punktów.
- blockchain
Liczba bitomatów | Już ponad 17 500 urządzeń!
Liczba bitomatów na koniec marca wyniosła 17 512. To o 1490 urządzeń więcej niż w lutym. Branża odczuła zatem wyraźne ożywienie w stosunku do końca maja 2020, gdy średnie miesięczne tempo wzrostu spadło z poziomu 300+ (zapewne na skutek obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa). W okresie między grudniem a marcem, na całym świecie przybyło blisko 5000 bitomatów. Popularność tych urządzeń rośnie w krajach rozwijających się, jak również dotkniętych trudną sytuacją gospodarczą.
Bitomaty to dla wielu osób najprostszy sposób, aby kupić lub sprzedać kryptowaluty. Dzięki temu wzrasta ich adopcja, a Bitcoin staje się bliższy opinii publicznej. Co więcej, bitomaty są dla niektórych możliwością uniknięcia wysokich podatków dotyczących inwestycji w wirtualne waluty.
Szukasz bitomatu w swojej okolicy? Zajrzyj tutaj.
Komentarz sytuacji na rynku kryptowalut marzec 2021
JPK Traders:
Marzec przyniósł nam nowe ATH Bitcoina który od kilku miesięcy nieustannie rośnie, ciesząc oko długoterminowych inwestorów. W jednej z naszych analiz zwracaliśmy uwagę na istotność poziomu 45 000 $. Pierwszy Marca był dniem kiedy byki narysowały mocną wzrostową świecę marubozu odrzucająca ten właśnie poziom. Wynikiem tego były wzrosty do niemalże 62 000 $.
Schodząc na interwał 4 godzinowy widzimy jak notowania poruszały się w kanale spadkowym po czym po jego wybiciu góra znowu zbliżamy się do oporu 60 000 $.
Tylko prawidłowe wybicie go skieruje nas ku dalszym wzrostom.
To wszystko, jeżeli chodzi o Ranking Kryptowalut Marzec 2021. Kolejna publikacja z tego cyklu już za miesiąc. Do zobaczenia!
Szukasz miejsca, gdzie mógłbyś podyskutować o swoich ulubionych kryptowalutach z aktywnymi i doświadczonymi praktykami rynku? Dołącz do społeczności Bithub Krypto Polska na Telegramie!
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.