No to jak było naprawdę z FTX ? Nieujawniane dotąd kulisy upadku giełdy

No to jak było z FTX ? Nieujawniane dotąd kulisy upadku giełdy

Anthony Scaramucci, założyciel SkyBridge Capital, opowiedział o ostatnich dniach giełdy kryptowalut FTX. W tym o tym, co powiedzieli mu Sam Bankman-Fried (SBF) i jego ojciec Joseph Fried o roli dyrektora generalnego Binance, Changpeng Zhao (CZ).

CZ nie wyeliminował Sama. To Sam przekreślił siebie samego

Scaramucci przez dziesięć dni w 2017 r. był dyrektorem ds. komunikacji w Białym Domu za Trumpa. Swoją historię opowiedział podczas dyskusji panelowej na Consensus 2023 zatytułowanej „FTX: Co się stało?”. Jego celem było pokazanie kontekstu, który doprowadził do do implozji drugiej co do wielkości giełdy kryptowalut w listopadzie ubiegłego roku.

„Miałem trochę czasu, aby porozmawiać z CZ o całej sytuacji” – powiedział.

„Myślę, że ostatecznie niektórzy ludzie są przekonani, że CZ wyeliminował Sama z interesu. Tak nie jest, dlatego chcę to wyraźnie stwierdzić”.

Scaramucci powiedział, że nie wierzy, że CZ nawet próbował zatopić FTX, ale reagował na informacje, które były upubliczniane, oraz na oświadczenia, które Sam składał na spotkaniach z osobami z branży.

„Katalizatorem wszystkich wydarzeń była nasza podróż na Bliski Wschód” — powiedział, odnosząc się do wyprawy zbierania funduszy z SBF do Rijadu, Dubaju i Abu Zabi pod koniec października 2022 r.

Przeczytaj także: QE jeszcze się nie skończyło 

Sam obrażał CZ

„Sam mówił pewne rzeczy podczas spotkań […] w Dubaju, które były uwłaczające CZ”.

Scaramucci powiedział, że kiedy CZ usłyszał komentarze, nie był szczęśliwy. Był „bardzo szczery na Twitterze, że najwyraźniej wystąpił problem” i postanowił wystawić swoje tokeny FTT na sprzedaż.

„Ale gdyby Sam odpowiednio prowadził firmę i nie brał udziału w nikczemnych działaniach, w jakie był zaangażowany w tym biznesie, biznes by nie upadł”.

„Niektórzy powiedzieli„ cóż, CZ wyrzucił Sama z interesu ”. Nie, Sam wyrzucił Sama z biznesu, poprzez sposób, w jaki prowadził ten biznes”.

Ojciec Sama o problemach FTX

Scaramucci powiedział, że był w Sarasocie na Florydzie 7 listopada, kiedy usłyszał „pogłoski”, że coś jest nie tak w FTX. Giełda niedawno kupiła 30% udziałów w SkyBridge, więc Scaramucci skutecznie współpracował z Samem, a także ułatwiając mu bezpośredni dostęp do najwyższych szczebli firmy.

„Wróciłem do Nowego Jorku i rozmawiałem z tatą Sama o problemie” — powiedział.

„Poinformowano mnie, że jest to niedopasowanie aktywów do zobowiązań, że realizują wykupy i są dostępne aktywa, ale niekoniecznie były one płynne i potrzebowali czasu, aby uzyskać płynność, i szukali finansowania ratunkowego ”.

Problem z 1 mld rośnie do 4,5 mld USD

Powiedział, że zapytał Josepha Bankmana, ile potrzebują.

„Rozmawiali o miliardzie dolarów, co wydawało się dużą kwotą, ale z pewnością byłoby możliwe do zorganizowania w kontekście wielkości firmy”.

„Ale później wieczorem liczba ta wzrosła z 1 miliarda do 4,5 miliarda dolarów”.

Scaramucci powiedział, że w tamtym czasie zdał sobie sprawę, że był wyraźny problem „i to większy problem, niż chcą się przyznać”. Postanowił zarezerwować lot tego wieczoru na Bahamy, aby sam zobaczyć, co się dzieje.

„Narażałem swoje imię i reputację” – powiedział.

„Przedstawiłem Sama wielu ludziom. Niecały rok temu zorganizowałem kolację dla Tony’ego Blaira i Billa Clintona oraz całej rzeszy vipów”.

Desperacja i rozpacz

Scaramucci powiedział, że kiedy dotarł do kompleksu FTX w Albany, zobaczył desperację i rozpacz.

„Powiedziałbym, że zespół FTX był przygnębiony” – powiedział.

„Było jasne, że istnieje bardzo mała grupa ludzi, którzy zrobili pewne rzeczy, na które nie pozwolili innym i których nie powinni byli zrobić”.

„Sam tam był, wyglądał na zdezorientowanego, przepraszał mnie za to, co się stało, twierdził, że to wyjaśni” – powiedział.

„Należy pamiętać, że we wtorek [lis. 8], wczesnym rankiem odbyła się dyskusja na temat kupna firmy przez CZ. Ale myślę, że kiedy CZ przyjrzał się biznesowi, oraz niewiążącemu listowi, który podpisali, zdał sobie sprawę, że tak naprawdę nie można kupić tego biznesu. Zaledwie trzy dni później FTX i wszystkie jej spółki zależne złożyły wniosek o upadłość”.

Scaramucci powiedział również, że kiedy na światło dzienne wyjdzie pełna historia, wierzy, że skończy się na bardzo małej liczbie przestępców w FTX.

„Jeśli spojrzysz na sytuację Madoffa, trzy lub cztery osoby działały w zamkniętej pętli” – powiedział.

„Myślę, że w miarę rozwoju tej historii, jeśli w końcu dojdzie do procesu, przekonamy się, że zbrodnię popełniły trzy lub cztery osoby. Departament Sprawiedliwości ogłosił, że trzy z czterech osób już przyznały się do winy”.

„Będzie bardzo interesujące zobaczyć, jak Sam podejmuje decyzję o przyznaniu się. Mówi, że na razie jest niewinny… zobaczymy, czy dojdzie do procesu.

Następna konferencja dotycząca stanu sprawy Bankmana-Frieda zaplanowana jest na 15 czerwca o godzinie 15:30. EDT. Proces karny ma się rozpocząć 2 października.

Może Cię zainteresuje:

CZGiełda KryptowalutKryptowalutySBF
Komentarze (0)
Dodaj komentarz