Uwaga ! QE jeszcze się nie skończyło. Banki centralne pokryją wydatki rządów

QE jeszcze się nie skończyło i w następnej dekadzie spowoduje wzrost ceny złota do 3000 USD, a Bitcoina do 100 000 USD – Crossborder Capital

Stale podwyższona inflacja zmusiła banki centralne na całym świecie do zaostrzenia polityki monetarnej poprzez agresywne podnoszenie stóp procentowych i ograniczanie ilości płynności rozlewającej się po rynku.

Luzowanie ilościowe powróci i spowoduje inflację 75 % w ciągu 10 lat

QELuzowanie ilościowe – w skrócie jest to skupowanie przez banki centralne długoterminowych aktywów na dużą skalę.

Analitycy zauważyli, że ilościowe zaostrzenie polityki banku centralnego drastycznie zmniejszyło światową podaż pieniądza. A niektórzy ekonomiści alarmują, że doprowadzi to do recesji i deflacji. Niektórzy ekonomiści zauważają, że globalna podaż pieniądza spadła o 6,6% w ciągu ostatnich 12 miesięcy od lutego. Według niektórych raportów jest to największy spadek od ponad 50 lat.

Pomimo obecnej sytuacji, jedna z firm badawczych stwierdziła, że inflacja pieniężna nie zniknęła. Jest to dobre dla złota, Bitcoina i innych twardych zabezpieczeń przed inflacją.

Crossborder Capital uważa, że ceny złota mogą przekroczyć 3000 USD za uncję, a Bitcoin może osiągnąć 100 000 USD w następnej dekadzie. Banki centralne będą zmuszone pokryć zwiększone wydatki rządowe.

„Uważamy, że trwa poważny wzrost w cyklu globalnej płynności” – napisali analitycy w raporcie.

„Będzie to oznaczało potencjalnie znaczną inflację monetarną. Będzie ona dodatkowo napędzana przez konieczność zatykania przez banki centralne szybko powiększających się dziur w finansach rządowych. Ogromny rozmiar zadłużenia Stanów Zjednoczonych (i innych krajów) wymusi szybki i trwały powrót do polityki typu QE. Wraz z szalejącą inflacją monetarną ceny aktywów wzrosną. Ale tradycyjne zabezpieczenia monetarne, takie jak złoto, i nowe, takie jak Bitcoin, mogą okazać się głównymi zwycięzcami.

Powołując się na najnowsze dane Biura Budżetowego Kongresu (CBO), analitycy stwierdzili, że rosnące koszty, starzenie się społeczeństwa i wolniejszy wzrost dochodów podatkowych będą nadal zwiększać rosnący deficyt. Analitycy zauważyli, że według szacunków CBO dług publiczny ma się prawie podwoić do 46,4 bln USD do 2033 r., w porównaniu z 24,3 USD w roku podatkowym 2022.

„Odpowiada to 118,2% przyszłego PKB i rocznej stopie wzrostu na poziomie 6,1% rocznie” – stwierdzili analitycy.

Dług USA sfinansuje polityka Fed

„Fed zostanie poproszony o sfinansowanie znacznej części tego długu. Między innymi dlatego, że Chiny, które łącznie posiadają jedną trzecią długu publicznego USA, będą w przyszłości kupować mniej”.

Patrząc na bilans Rezerwy Federalnej, Crossborder powiedział, że może on wrócić do poziomu z 2022 r. do 2029 roku. I może być wyższy o co najmniej 50% do 2033 r. Jednak w raporcie zauważono, że prawdopodobnie inflacja pieniężna wzrośnie o 75% w ciągu następnych dziesięciu lat.

Przeczytaj także: Visa poszukuje specjalistów od kryptowalut

„QE już jest z powrotem” — stwierdzili analitycy.

Chociaż brytyjska firma badawcza wykorzystała do swoich badań dane z USA, analitycy zauważyli, że rosnące zadłużenie jest problemem globalnym. Wskazali, że Stany Zjednoczone można uznać za „najczystszą brudną koszulę w koszu na pranie”.

„Presje demograficzne są większe poza Stanami Zjednoczonymi, zobowiązania dotyczące wydatków są większe” – twierdzą analitycy.

Patrząc na wpływ, jaki te zwiększone wydatki będą miały na złoto, Crossborder zauważył, że ich modele regresji pokazują, że 10% wzrost globalnej płynności prowadzi do 14% wzrostu zabezpieczeń monetarnych.

„Korzystając z tych prostych ekstrapolacji, 75-procentowy wzrost inflacji monetarnej podniósłby ceny złota do poziomu 3000 USD za uncję” – stwierdzili analitycy.

Patrząc na rynek kryptograficzny, analitycy zauważyli, że Bitcoin jest jeszcze bardziej wrażliwy na płynność rynkową niż złoto. 10% wzrost bilansu Rezerwy Federalnej może doprowadzić do 75% wzrostu waluty cyfrowej.

„Perspektywiczny wzrost płynności o 75% może oznaczać ponad 500% wzrost cen kryptowalut. To oznacza, że Bitcoin może z łatwością pokonać 100 000 USD” – stwierdzili analitycy.

„Z pewnością to się może wydarzyć!

Może Cię zainteresować:

Komentarze