Na bogato: Salwador wybuduje kopalnię BTC za 1 mld dolarów!

W regionie Metapán w pobliżu granicy z Gwatemalą Salwador planuje wybudowanie parku wytwarzania energii odnawialnej, który docelowo ma stać się centrum globalnego przemysłu wydobywczego bitcoinów.

Położone w Ameryce Północnej państwo wykorzystuje swoje bogate zasoby naturalne w celu stworzenia unikalnego przedsięwzięcia o nazwie „Volcano Energy”. Ma być to park wytwarzania energii odnawialnej o łącznej mocy 241 MW.

Inwestycja, jakiej dotąd nie było

Wiadomo już, że park będzie miał moc 169 MW fotowoltaicznej energii słonecznej i 72 MW energii wiatrowej. Inwestycja miałaby powstać w wiosce El Shiste, w regionie Metapán Inicjatywa miałaby osiągnąć początkową moc obliczeniową przekraczającą 1,3 eksahaszy na sekundę, co byłoby znaczącym kamieniem milowym zarówno dla Salwadoru, jak i całej branży Bitcoin. Innymi słowy, jeśli wszystko się uda, skumulowany wskaźnik wydobywania Bitcoinów przez Volcano Energy znajdzie się wśród 20 najlepszych pul na świecie.

Całkowity koszt projektu „Volcano Energy” to 1 miliard dolarów. Z kolei koszty, które przeznaczono na realizację jego pierwszego etapu to 250 milionów dolarów.

Projekt powstaje w ramach partnerstwa publiczna-prywatnego. Kluczową rolę w jego realizacji odgrywa prezydent Nayib Bukele, który zapewni inicjatywie preferowany udział odpowiadający 23% przychodów. Inwestorzy będą posiadać 27%, a pozostałe 50% zostanie ponownie zainwestowane w zwiększenie zdolności produkcyjnych energii i rozwój wydobycia.

Zobacz też: Piękna Miss Universe reprezentowała Salwador w kostiumie z symbolem Bitcoina

Salwador walczy o pozycję lidera

Kolejną osobą, która pełni w projekcie ważną funkcję jest Max Keiser, zwolennik Bitcoina i podcaster. To właśnie on jest doradcą prezydenta Nayiba Bukele i prezesem Volcano Energy.

Jednym z inwestorów, którzy dołączyli już do inicjatywy, jest emitent stablecoinów USDT, Tether. Wniesie on do projektu swój kapitał i wiedzę specjalistyczną w dziedzinie energii, sprzętu i komunikacji. Jak podkreślił dyrektor ds. technologii Tether, Paolo Ardoino, inwestycja stanowi uzewnętrznienie zamiarów firmy, aby napędzać inwestycje w produkcję energii odnawialnej i infrastrukturę wydobywczą.

Nie jest żadną tajemnicą, że Salwador dąży do zdobycia pozycji głównego globalnego gracza w wydobyciu kryptowalut, jednocześnie promując konkurencyjność energetyczną, dywersyfikację i ekspansję geograficzną sieci Bitcoin.

Może Cię zainteresować:

BitcoinBTCkopalniaKryptowalutySalwador
Komentarze (0)
Dodaj komentarz