Chiny proponują globalne regulacje dla CBDC

Chiny zaproponowały zestaw globalnych wytycznych dotyczących walut cyfrowych banków centralnych (CBDC). Omówione zostały w nich potencjalne zastosowania i implikacje krajowej waluty cyfrowej.

Wraz z pandemią koronawirusa, która ujawniła nieefektywność tradycyjnych systemów płatności, rośnie potrzeba digitalizacji dotychczasowej infrastruktury finansowej. W obliczu narastającego zagrożenia, że ​​kryptowaluty obalą FIAT, banki centralne na całym świecie zaczęły opracowywać własne CBDC.

Chiny proponują „globalne regulacje” w kontekście CBDC

Mu Changchun, dyrektor generalny instytutu walut cyfrowych Ludowego Banku Chin, przedstawił nowe propozycje na seminarium Banku Rozrachunków Międzynarodowych. „Należy umożliwić interoperacyjność między systemami CBDC różnych jurysdykcji i giełd. Przepływ informacji i przepływ funduszy powinny być zsynchronizowane, aby ułatwić regulatorom monitorowanie transakcji w duchu compliance”- powiedział.

Changchun zasugerował również, że suwerenne waluty cyfrowe muszą być ze sobą ściśle powiązane, jeśli CBDC mają odgrywać rolę w ułatwianiu globalnego handlu. Powołując się na powody regulacyjne, Mu podkreślił potrzebę płynnej sieci wymiany danych między narodami. Byłoby to prawdopodobnie konieczne, aby dokładnie śledzić cyfrowe ślady pozostawione przez napływy i odpływy środków.

Chiny prowadzą w wyścigu o CBDC

Chiny są bez wątpienia liderem w wyścigu CBDC. Państwo Środka rozpoczęło już testy z programami pilotażowymi w wielu swoich prowincjach. Od czasu wprowadzenia zakazu handlu kryptowalutami w 2017 r., kraj poczynił ogromne postępy w eksperymentowaniu z wspieraną przez państwo walutą cyfrową. Na początku tego roku mieszkańcy Pekinu otrzymali w ramach swojego wczesnego programu CBDC 1,5 miliona dolarów juanów. Od tego czasu kontynuują testy, umożliwiając teraz bankom komercyjnym dostarczanie cyfrowych portfeli mieszkańcom Szanghaju.

Jeśli Chiny odniosą sukces i jako pierwsze wyemitują CBDC, „cyfrowy” juan może stać się bardziej korzystny dla handlu międzynarodowego i płatności – co jeszcze bardziej osłabi status dolara jako faktycznej waluty w handlu światowym.

To, jak Stany Zjednoczone i inne duże kraje zareagują na takie wiadomości, jednak dopiero się okaże. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zaczęła się zastanawiać nad koncepcją CBDC. Fed zadeklarował, że przeprowadzi badanie opinii w tej sprawie jeszcze w tym roku. Bez przyspieszenia w tym wgledzie wydaje się prawdopodobne, że USA pozostaną daleko w tyle za Chinami pod względem przyszłych innowacji.

Może Cię zainteresować:

CBDCChiny
Komentarze (0)
Dodaj komentarz