Zarobki w Ethereum 2.0 a DeFi | (De)centralizacja totalna?

W związku z premierą pierwszej fazy („fazy 0”) Ethereum 2.0 (ETH2), niektórzy komentatorzy wyrazili obawy co do centralizacji węzłów stakingowych. Czy zarobki w Ethereum 2.0 staną się ostatecznie lepszym kąskiem niż wzburzone DeFi?

Podstawowym aspektem aktualizacji jest wprowadzenie stakingu do łańcucha bloków Ethereum. Stakujący mogą zablokować 32 ETH na walidację bloków. Obliczono, że zarobki w Ethereum 2.0 mogą przedstawiać się w wymiarze 5-12 procent rocznie. Ze względu na obawy dotyczące zużycia energii elektrycznej w sieci Ethereum i możliwości osiągnięcia konsensusu, staking ostatecznie zastąpi proof-of-work.

Problemem, który wielu zidentyfikowało w tej aktualizacji, jest jednak potencjalna centralizacja walidatorów ETH2.

Obecnie wielu posiadaczom brakuje wiedzy technicznej, aby samodzielnie uruchomić własny węzeł. Co więcej, zyski oferowane z depozytów Ethereum za pośrednictwem zdecentralizowanych finansów są obecnie znacznie wyższe niż proponowane zyski z ETH2. Czy to może jeszcze bardziej scentralizować ETH2?

Według Su Zhu, CIO i CEO Three Arrows Capital, ostatnie trendy on-chain wraz z fundamentalnymi wskazują, że centralizacja nie jest zbytnim problemem…

Santiment | ETH jest masowo wycofywane z giełd

Firma analityczna blockchain Santiment poinformowała w tym tygodniu, że ogromna ilość ETH jest wycofywana z giełd, podczas gdy kurs kryptowaluty rośnie:

„Całkowita podaż monet $ ETH trzymana poza giełdami nadal rośnie. Wynosi + 3,63% od osiągnięcia dna 24 marca, krótko po Czarnym Czwartku. Tymczasem 100 najpopularniejszych, niegiełdowych adresów zwiększyło swoje zasoby o + 8,2% w ciągu zaledwie 35 dni. Obydwa te sygnały są pozytywne”.

Decentralizacja stakingu Ethereum jako byczy sygnał dla inwestorów

Według Su Zhu fakt, że tak dużo ETH jest wycofywanych z giełd wskazuje na to, że użytkownicy stają się bardziej zaawansowani technicznie. To zaś może oznaczać, że ​​po wprowadzeniu ETH2 powinno nastąpić żywe zainteresowanie bezpośrednią partycypacją w stakingu:

„Fakt, że ETH jest wycofywane z giełd i używane on-chainw DeFi, podnosi zdecydowanie średni poziom biegłości użytkowników. To zaś jest korzystne dla decentralizacji stakingu. Pomysł, że wszyscy będą stakować poprzez usługi giełdowe jest nieaktualny”.

W kontekście wysokich stóp zwrotu przyciągających kapitał do protokołów DeFi w przeciwieństwie do stakingu, który zabezpiecza sam blockchain Ethereum, Zhu nie wyraził krzty zaniepokojenia.

Przytoczył za to opinię podzieloną przez pewnego komentatora. Zauważył on że fakt, że jest tak duże zapotrzebowanie na ETH w ekosystemie DeFi „jest w rzeczywistości BARDZO bycze”:

„Fakt, że istnieje tak duże zapotrzebowanie na produktywne wykorzystanie ETH, jest w rzeczywistości BARDZO pozytywny dla PoS. Bardziej prawdopodobne jest, że ludzie utrzymają swoje ETH [jako stake], aby zarobić więcej – wszystko z profilem ryzyka radykalnie innym niż w aplikacjach DeFi”.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

DeFiETHEthereumpospow
Komentarze (0)
Dodaj komentarz