Według analityków i strategów ilościowych Morgana Stanley, fundusze hedgingowe dokonały w ubiegłym tygodniu korekty byczych pozycji w portfelach. Ograniczyły zwyżkowe zakłady na akcje wiodących spółek technologicznych (Microsoft, Google, Apple, Nvidia) i zwiększyły krótkie pozycje. Obserwowana w czwartek wyprzedaż akcji spółek technologicznych o dużej kapitalizacji była trzecim najwyższym poziomem od maja 2022 r. Dosłownie zespół Morgan Stanley przekazał, że ’W zeszłym tygodniu fundusze hedgingowe odnotowały dużą sprzedaż akcji Big Tech (…) Przepływy do szerszego sektora technologii komunikacyjnych również przechyliły się w stronę sprzedaży netto. Podobna sytuacja miała miejsce od sierpnia, choć wielkość tego ruchu, tym razem nie była tak zauważalna tygodniu.’
Szaleństwo trwa – poszło za daleko?
Rynki zakładają sześć obniżek stóp procentowych w ciągu dziewięciu miesięcy w 2024 r. Fed nigdy nie dokonał tak szybkich i drastycznych obniżek stóp procentowych. Z wyjątkiem sytuacji, w których dochodziło do bardzo głębokiej recesji. Nigdy nie miało to także miejsca w roku wyborczym. Ktoś musi się mylić. Albo rynek przesadził ze skalą szacowanych obniżek, a Rezerwa Federalna będzie 'męczyć rynek’ przedłużającym się okresem restrykcyjnej polityki. Albo dojdzie do naprawdę głębokiej recesji, która zakwestionuje scenariusz miękkiego lądowania, który dziś chcą wierzyć rynki. Istnieje też opcja połączenia obu tych czynników. To sytuacja w której Fed będzie utrzymywał wysokie stopy procentowe bazując na nieaktualnych już danych. Im dłużej restrykcyjna polityka będzie utrzymana, tym wyższe ryzyko wybuchu recesji.
Fundusze hedgingowe wyczuły krew
Ogólnie rzecz biorąc, przepływy w szerszym sektorze technologii w dalszym ciągu wykazywały tendencję do sprzedaży netto – trend obserwowany od sierpnia, choć w zeszłym tygodniu jego skala była mniej zauważalna. Co więcej, z raportu wynika, że fundusze hedgingowe posiadają obecnie pozycję krótką netto na światowym rynku akcji. Warto podkreślić, że akcje z sektora uznazniowego (consumer discretionaries) odnotowały największe tempo sprzedaży od początku stycznia 2023roku. Sektor finansowy był drugim pod względem liczby sprzedanych netto, a bycze pozycje netto na sektorze nieruchomości osiągnęły najwyższy poziom od lutego 2022 r. Fundusze hedgingowe przyczyniły się do trendu zakupowego poprzez pokrywając krótkie pozycje na akcjach z sektora. W przypadku funduszy ETF dokonano niewielkich zakupów w Ameryce Północnej.
Może Cię zainteresuje: