Tajemniczy 'ludzie z Wall Street’ wiedzieli o ataku na Izrael. Zbili fortunę $3,2 mld USD na 'shortach’. Jak?

Dwóch naukowców z New York University i Columbia Law School poinformowało, że odkryli gwałtowny wzrost krótkiej sprzedaży izraelskich akcji w tygodniach poprzedzających 7 października. Badanie przeprowadzone przez naukowców wskazuje, że niektórzy inwestorzy mogli uzyskać informacje o ataku na Izarel, zanim jeszcze do niego doszło. Przeprowadzali transakcje krótkiej sprzedaży (obstawiając spadek cen) na amerykańskiej i izraelskiej giełdzie w Tel Aviwie. Wśród aktywów, które spekulanci obrali sobie za cel znalazły się także fundusze ETF śledzące izraelskie spółki w dniach poprzedzających atak.

Oczekiwali, że ceny 'shortowanych’ walorów spadną po ataku. Autorami badania są Robert J. Jackson Jr. z New York University School of Law i prof. Joshua Mitts z Columbia Law School. Zgodnie z ustaleniami, krótka sprzedaż, o której mowa, była znacznie większa niż ta, która miała miejsce w dniach poprzedzających poprzednie wymianę ognia między Izraelem a grupami terrorystycznymi w Strefie Gazy. Co więcej, była nawet większa niż ta przed wybuchem pandemii Covid-19. Naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali bardzo znaczące wolumeny w dziesiątkach spółek notowanych na giełdzie w Tel Awiwie.

https://twitter.com/DeItaone/status/1731661021259923700

Wejście all-in

Badanie pokazuje, że między 14 września a 5 października zbudowano krótką pozycję w wysokości 4,43 mln akcji Banku Leumi. Po ataku Hamasu ci, którzy zbudowali tę pozycję, osiągnęli zyski w wysokości 3,2 mld NIS. Naukowcy przekazali, że nie zaobserwowali skumulowanego wzrostu krótkich pozycji na akcjach izraelskich spółek notowanych na giełdach w USA. Za to zidentyfikowali gwałtowny i nietypowy wzrost obrotu opcjami na wiele akcji spółek z datami wygaśnięcia chwilę po 7 października.

Para naukowców zidentyfikowala również podobne wzorce w handlu izraelskimi funduszami ETF, gdy w przeszłości mówiło się, że Hamas planuje atak podobny do tego, który przeprowadził dwa miesiące temu. Ich wniosek jest taki, że byli inwestorzy, którzy wiedzieli o zbliżającym się ataku… Po prostu skorzystali z tragicznego wydarzenia. W badaniu wskazano, że zanim 24 lipca 2023 r. uchwalono kontrowersyjne przepisy dotyczące przeglądu sądownictwa w Izraelu (co spowodowało gwałtowny spadek izraelskich akcji) nie odnotowano podobnego wzrostu krótkiej sprzedaży.

Naukowcy są pewni

Dwaj profesorowie prawa twierdzą, że ogólnie rzecz biorąc, dowody są zgodne z tak zwanym 'inside-tradingiem’ i próbują ocenić, w jakim stopniu obecne prawo dotyczące papierów wartościowych może mieć zastosowanie do tej tak zwanej krótkiej sprzedaży. Opowiadają się za ustawodawstwem, które wypełni lukę i uniemożliwi inwestorom czerpanie zysków na podstawie wcześniejszej wiedzy o atakach terrorystycznych. Naukowcy poinformowali, że nie otrzymali jeszcze żadnego komentarza od Giełdy Papierów Wartościowych w Tel Awiwie ani Izraelskiego Urzędu Papierów Wartościowych. Wniosek zatem jest taki, że gielda wyceniała wojnę na długo przed jej początkiem. Jest to zgodne z koncepcją tak zwanego 'rynku prognostycznego’. Według niej, rynki finansowe są optymalnym źródłem informacji dla światowej gospodarki czy geopolityki.

Może Cię zainteresuje:

AkcjegeopolitykahamasIzraelSpekulacjaWall Streetwojna
Komentarze (0)
Dodaj komentarz