Wicepremier Ukrainy dostanie wynagrodzenie w CBDC

Wicepremier, minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fiodorow planuje otrzymywać pensję w kryptowalutach. Może zostać nie tylko pierwszym urzędnikiem w kraju, ale w ogóle jednym z pierwszych użytkowników cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) na Ukrainie – e-hrywny. Zaskakującym pomysłem Mychajło Fiodorow podzielił się podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Obecnie waluta elektroniczna jest na etapie testów.

„Dwa tygodnie temu widziałem pilota e-hrywny w Ukrainie. Planuję zostać pierwszym testerem e-hrywny i zacząć w niej zarabiać” – powiedział Fiodorow, zaznaczając, że jego ministerstwo współpracuje w sprawie CVT ze Stellar i jednym z prywatnych banków.

Przypomniał, że po inwazji rosyjskiej darowizny w kryptowalutach pozwoliły Ukrainie udzielić pomocy humanitarnej ofiarom, a także zakupić sprzęt i sprzęt dla Sił Zbrojnych.

Minister jest przekonany, że poprawa ustawodawstwa pozwoli Ukrainie stać się wiodącą jurysdykcją na świecie w zakresie obrotu aktywami kryptowalutowymi. W szczególności władze planują zająć się stroną podatkową, aby zapewnić zintegrowane podejście do legalizacji aktywów cyfrowych.

„Nie czekamy na koniec wojny. Już dziś wdrażamy transformację cyfrową” – podkreślił Michaił Fiodorow.

Istnieją zarówno różnice, jak i podobieństwa między CBDC a kryptowalutą w najszerszym tego słowa znaczeniu. Na przykład zarówno pierwszy, jak i drugi opierają się na technologii blockchain – wszystkie transakcje z takimi aktywami są zawsze rejestrowane w łańcuchu bloków i przechowywane na komputerach użytkowników sieci. CBDC są również podobne do stablecoinów (kryptowalut, których kurs z reguły jest powiązany z walutami światowymi), ponieważ są zabezpieczone walutą kraju emitującego.

Jeśli jednak tokeny kryptowalut mogą być zdecentralizowane (zarządzane przez społeczność w drodze konsensusu) lub scentralizowane (zarządzane przez firmę emitującą), wówczas funkcje wydawania i zarządzania CBDC spoczywają całkowicie na banku centralnym kraju. W ten sposób e-hrywna będzie miała wszystkie właściwości hrywny papierowej.

Wprowadzenie takiego narzędzia powinno przyczynić się do ewolucji infrastruktury płatniczej w kraju, cyfryzacji jego gospodarki, rozpowszechnienia i obniżenia kosztów płatności bezgotówkowych, zwiększenia przejrzystości płatności oraz wzrostu zaufania do waluty narodowej jako całość. Ponadto e-hrywna poprawi sytuację w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego, suwerenności monetarnej i pomoże Narodowemu Bankowi wspierać stabilność cenową i finansową w kraju.

Jeszcze w 2021 roku Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że w ramach projektu pilotażowego e-hrywna zostanie przetestowana na urzędnikach – pracownicy Ministerstwa Transformacji Cyfrowej będą mogli otrzymywać pensje w walucie cyfrowej .

Niedawno informowaliśmy również o próbach Rosji mających na celu ominięcie międzynarodowych sankcji finansowych za pomocą kryptowalut. Moskwa i Teheran już rozmawiają o stworzeniu stablecoina powiązanego z wartością złota – chcą wykorzystywać taką monetę w zagranicznych transakcjach gospodarczych.

Bank CentralnyBlockchainCBDCEuropaGospodarkaKryptowalutyukrainaUkrainyWicepremierwojna
Komentarze (0)
Dodaj komentarz