Ustawa o przelewach kryptowalutami zatwierdzona!

29 367

Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru, zdominowane przez partię rządzącą, zatwierdziło w środę ustawę o aktywach cyfrowych, która ma na celu zapewnienie pewności prawnej transferom za pomocą kryptowalut. Ustawa ta to według prezydenta „duży krok naprzód”.

Ustawa o przelewach kryptowalutowych

47-artykułowa ustawa, która uzyskała 62 głosy w 84-osobowym Kongresie, została zatwierdzona po tym, jak Salwador stał się pierwszym krajem we wrześniu 2021 roku, który przyjął bitcoin jako prawny środek płatniczy na równi z dolarem, który jest wykorzystywany przez tamtejszy rynek od 2001 roku.

To nowa droga dla Salwadorczyków

„Zgromadzenie Ustawodawcze Salwadoru właśnie przytłaczającą większością głosów zatwierdziło nową ustawę o cyfrowych papierach wartościowych. Naprzód, zawsze naprzód” – napisał na Twitterze prezydent Nayib Bukele.

Ustawa stanowi, że „Salwador musi przyjąć innowacyjne środki, które pozwolą mu konkurować w wyścigu o przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych ze strony ważnych firm technologicznych na całym świecie”.

Ustawa tworzy AAB

Nowe ustawodawstwo tworzy Bitcoin Fund Administration Agency (AAB) jako instytucję prawa publicznego, która może zakładać biura w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

Ponadto AAB „zabezpieczy fundusze z ofert publicznych dokonanych przez Salwador lub którąkolwiek z jego autonomicznych instytucji”.

Nowe prawo mówi również, że „zasób cyfrowy to cyfrowa waluta, która może być przechowywana i przesyłana elektronicznie” za pośrednictwem zapisów „połączonych i zaszyfrowanych w celu ochrony bezpieczeństwa i prywatności”.

Ustawa otwiera drogę do nabycia 1 miliarda dolarów w kryptoobligacjach. W listopadzie 2021 roku Bukele ogłosił, że zbuduje „Bitcoin City” we wschodnim departamencie La Unión, które będzie zasilane energią geotermalną z pobliskiego wulkanu.

Nie tylko AAB, ale również inne instytucje

Ustawa powołuje również Krajową Komisję ds. Zasobów Cyfrowych, która będzie odpowiedzialna za kontrolę przepisów i rozwój rynku zasobów cyfrowych w kraju.

17 listopada Bukele ogłosił, że będzie kupował jednego bitcoina dziennie, nie określając na jak długo, w czasie, gdy cena kryptowaluty jest poniżej 20 000 USD, po osiągnięciu 68 000 USD w listopadzie 2021 r.

Komentarze