Trading+ vol. 2.0 | Wywiad z Tomaszem Limiszewskim

829

Jak już zapewne wiecie, Meetup Trading+ to nowa forma integracji środowiska polskich traderów oraz uczestników różnych rynków kapitałowych. Podczas wydarzenia możecie poznać podstawowe narzędzia umożliwiające rozpoczęcie przygody z tradingiem. Oprócz tego, prelegenci odkrywają tajniki analizy fundamentalnej i technicznej. Zapraszam do lektury wywiadu z Tomaszem Limiszewskim, twórcą wydarzenia Trading+ vol. 2.0, którego Bithub.pl ma przyjemność być patronem medialnym.

Maciej Kosior (MK): Jak powstał Trading+?

Tomasz Limiszewski: Pomysł na Trading+ narodził się sam. Jak dobrze wiesz, jestem współtwórcą giełdy kryptowalut. Jako osoba, która nie tylko uczestniczy w rynku jako inwestor i entuzjasta, ale także jako “twórca” rynku widzę jak często ludzie popełniają podstawowe błędy. Trading+ to odpowiedź na potrzeby tych ludzi, których nawet nie są świadomi.

MK: Jakie błędy inwestorów masz konkretnie na myśli?

TL: Użyję tutaj sprytnej przenośni. Gdy masz ochotę na jabłko i widzisz, że akurat jest wyprzedaż to je kupujesz prawda? Niestety. Rynek kryptowalut, ale nie tylko wygląda zupełnie inaczej. 95% inwestorów na widok koloru czerwonego zamiast wyciągać dodatkowe środki z kieszeni i korzystać z wyprzedaży sprzedaje. Efekt? Nie trudno sobie wyobrazić. Na przecenach kupują rekiny, które potem odsprzedają zdobyte tanio aktywa na “górce”, którą łatwo jest im wytworzyć posiadając sporą część aktywów zgromadzonych podczas panicznych wyprzedaży. To tylko jeden z wielu powszechnie popełnianych błędów, który sprawia, że rynek ma taką a nie inną sławę. Po więcej, zapraszam na Trading+ 😉

MK: Pierwsza edycja odbiła się szerokim echem w internecie. Jak sądzisz, dlaczego tak mało osób dotarło na samą konferencję?

TL: To zależy co rozumiemy przez mało. Na pierwszej edycji było ponad 25 osób. To dość sporo jak na nowe wydarzenie bez renomy. Co więcej, nie ukrywamy, że nasze meetupy są kierowane głównie do uczestników rynku kryptowalut. Gdy spojrzysz na datę pierwszej edycji dostrzeżesz, że było to tuż przed falą optymizmu na rynku. Mało kto potrafi przewidzieć rozkwit rynku. Grupa tych ponad 20 osób najwyraźniej miała nosa ;). Myślę, że biorąc pod uwagę ostatni entuzjazm na rynku kolejne edycje będą się cieszyć większym uznaniem, zwłaszcza, że po pierwszej edycji zebraliśmy bardzo pozytywne opinie.

MK: Jak wyglądają wydarzenia Trading+?

TL: Na pierwszej edycji sporo eksperymentowaliśmy. Odbyło się podczas niej aż 4 prelekcje. Teraz wiemy, że to trochę za dużo. Obecny model meetup’ów jaki zakładamy to postawienie na jedną, maksymalnie dwie merytoryczne prelekcje.​ Nasi prelegenci to praktycy – działają na rynku od lat – to zapewnia wysoką jakość prowadzonych wykładów. Na chwilę obecną skupiamy się na analizie fundamentalnej. Jest ona często pomijana, ponieważ wymaga czasu i rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, jednak jej zgłębienie daje dużo większy potencjał na generowanie udanych transakcji.

MK: Zauważyłem, że stawiacie mocno na aspekt społecznościowy wydarzenia. Dlaczego?

TL: Gdy spojrzysz na rynek, niezależnie od tego czy jest to miejski bazar z warzywami czy giełda kryptowalut, na podstawowym poziomie tworzą go ludzie. Jedni chcą sprzedać jak najdrożej, pozostali chcą kupić jak najtaniej. Nie ma lepszej opcji na zrozumienie drugiej strony jak rozmowa. Dlatego właśnie Trading+ to nie tylko merytoryka, ale i praktyka na najbardziej pierwotnym, czystym poziomie.

MK: Trading+ trwa dwie godziny. Czy zamierzacie wydłużyć czas swoich wydarzeń?

TL: Oficjalnie Trading+ faktycznie trwa dwie godziny. Nie zamierzamy zmieniać jego długości. Dwie godziny to wystarczająco czasu aby poznać ludzi, wysłuchać prelekcji oraz wymienić poglądy. Dla tych, których tematyka pochłonie mocniej zostaje organizowane przez nas After Party, na którym można kontynuować nieskończone rozmowy oraz “pociągnąć za język” prelegentów.

MK: Wspomniałeś wcześniej, że stawiacie na analizę fundamentalną. Co jest nie tak z analizą techniczną?

TL: Dobre pytanie! Analiza techniczna jest świetna, poza małym faktem, że z reguły nie działa. Ma ona swoje zastosowanie, ale trading na rynku kryptowalut jedynie na podstawie wykresów na dłuższą metę z reguły kończy się stratą. Rynek technologii blockchain jest zbyt młody, zbyt podatny na fake newsy oraz zbyt mały, aby analiza techniczna mogła na nim na prawdę działać. Zbyt łatwo można manipulować tym rynkiem, z wykorzystaniem relatywnie małego kapitału, aby założenia analizy technicznej mogły zdać egzamin.

MK: Czy planujecie organizować Trading+ poza Poznaniem?

TL: Poznań to wspaniałe miasto. Jesteśmy jednym z lepiej skomunikowanych z całą Polską metropolii. Co więcej, poznaniacy są znani z swojej przedsiębiorczości. Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy wydarzeń poza Poznaniem, ale kto wie – przyszłość pokaże. Nie zamykamy się na żadne okazje i możliwości.

MK: Jestem z Olsztyna. Chciałbym zorganizować meetup pod marką Trading+. Czy jest taka możliwość?

TL: Jeśli ktoś chce zorganizować meetup Trading+ w swoim mieście to nie mówimy nie. Jednak jako budująca się marka zależy nam na wysokim poziomie naszych wydarzeń. Dlatego, każdą chętną osobę dokładnie zweryfikujemy. Nie chcemy firmować naszą marką meetup’u, który odstawałby jakością od poznańskich edycji.

MK: Czy jesteście otwarci na współprace komercyjne?

TL: Nie zdziwię Cię, jeśli powiem Ci, że to zależy. Nie chcemy robić z naszego wydarzenia billboardu. Jeśli jakaś firma chce z nami podjąć współpracę – zapraszamy. Jednak taka współpraca musi mieć sens dla obydwu stron. Przede wszystkim musi coś dawać społeczności Trading+. Nie ma nic gorszego niż bezmyślne sprzedawanie powierzchni reklamowej firmom z poza branży. Nie chcemy tego robić. Jeśli jednak istnieje jakaś firma lub brand z branży blockchain, inwestycji czy edukacji to nie mówimy nie. na takie rozmowy miejsce jest jednak w kuluarach.

MK: Dziękuję za rozmowę. Życzę Ci Tomku, aby Trading+ dalej rozwijało się tak dobrze, jak dotychczas.

Komentarze