#NiedzielnyWywiad. Od Bitcoina do Ethereum – rozmowa z Dave’em Chapmanem z Octagon Strategy

Octagon Strategy, zarejestrowana w Hong Kongu spółka handlująca aktywami cyfrowymi, pierwsze kroki stawiała na rynku Bitcoina. Niedawno jednak wprowadziła do swojego portfela druga najpopularniejszą walutę kryptograficzną: Ethereum, które opisuje jako „wschodzącą gwiazdę w przestrzeni aktywów cyfrowych”. O powodach tej decyzji i prognozach dla rynku kryptowalut rozmawiamy z Dave’em Chapmanem, dyrektorem zarządzającym Octagon Strategy.

Rozpoczęliście działalność w 2016 r. Czy na początku Bitcoin był waszym jedynym obszarem zainteresowania?

Dave Chapman: Moja kariera zawodowa od początku związana była z bankowością i technologiami. Miałem okazję współpracować z największymi finansowymi markami. Dlatego kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tematem Bitcoina, uznałem że powinienem zaprezentować go szerszej publiczności, wykorzystując swoje doświadczenie związane z technologiami tradingowymi. W 2013 r. współzałożyłem spółkę o nazwie ANX International, zajmującą się rozwiązaniami opartymi na blockchainie. Obecnie jest ona jednym z największych dostawców technologii blockchainowych na świecie i obsługuje ponad 3 miliony klientów z 50 państw świata. Jest także właścicielem jednej z najdłużej działających kryptowalutowych platform giełdowych w Azji, ANXPRO, wspierającej zarówno Bitcoina, jak i altcoiny, takie jak Litecoin czy Ripple. W 2016 r.  zaczęliśmy obserwować szybki wzrost popytu na duże ilości Bitcoinów oraz innych cyfrowych aktywów – dlatego stworzyłem markę Octagon Strategy. Obecnie ta spółka jest największą platformą handlu OTC w regionie Azji i Pacyfiku.

Czym przyciągnęło was Ethereum? Czy chodziło o odpowiedź na potrzeby inwestorów dążących do dywersyfikacji portfela czy raczej wierzyliście w „samoistną” wartość tego projektu?

DCh: Oba te czynniki odegrały istotną rolę. Chodziło zarówno o dywersyfikację portfolio, jak i rosnące zainteresowanie Ethereum w aspekcie smart contractów. Według sondażu przeprowadzonego przez CoinDesk prawie 94 proc. respondentów korzystnie ocenia projekt Ethereum w jego ogólnej kondycji, co wróży tej technologii bardzo obiecującą przyszłość – tym bardziej że stanowi ona fundament wielu ciekawych przedsięwzięć.

Ten kontekst nasuwa kolejne pytanie. Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale również platforma programistyczna. Jak oceniasz potencjał tego projektu w tym ujęciu i możliwe zastosowania Ethereum?

DCh: Smart contracty stanowią punkt wyjścia dla wielu rozwiązań i mogą znaleźć zastosowanie w projektach z dziedziny łańcucha dostaw, finansowania handlu, cyfrowej tożsamości czy katastru. Jednym z „gorących tematów” w ostatnim czasie jest sprzedaż tokenów: wiele spółek emituje własne tokeny oparte na technologii Ethereum. Nawiasem mówiąc, jestem jednym z twórców i dyrektorów niedawno uruchomionego przedsięwzięcia o nazwie openANX, którego tokeny oparte są na standardzie Ethereum ERC20.

Inwestowanie w kryptowaluty to biznes wysokiego ryzyka. Jakimi kryteriami warto się posługiwać, wybierając konkretną walutę, dzięki której chcemy osiągnąć zysk?

DCh: Jako Octagon Strategy nie oferujemy porad inwestycyjnych. Po prostu dostarczamy naszym partnerom narzędzi handlowych, dzięki którym mogą nabyć lub sprzedać aktywa cyfrowe o dużej wartości. Minimalna wartość transakcji wynosi 50 tys. dolarów.

 

Kryptowaluty znajdują się obecnie we wczesnym stadium rozwoju. Sądzisz, że w ciągu, powiedzmy, dziesięciu lat, wytworzy się coś w rodzaju wolnego rynku realnie ze sobą współzawodniczących walut czy raczej będziemy zmierzali w kierunku bardziej uregulowanego i ujednoliconego ekosystemu opartego na niewielkiej liczbie kryptowalut?

DCh: W tym roku doszło do kilku istotnych posunięć ze strony regulatorów w różnych częściach świata. Chiny wzmocniły procedury KYC/AML (należytej staranności w identyfikowaniu klientów oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy) w odniesieniu do głównych giełd kryptowalut. Japonia uznała Bitcoina za legalny środek płatniczy. Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd odrzuciła wniosek o powołanie bitcoinowego funduszu inwestycyjnego, ale następnie przyjęła odwołanie od tej decyzji. Natomiast Barclays właśnie ogłosił, że prowadzi rozmowy z brytyjskim Urzędem ds. Postępowania Finansowego na temat tego, w jakim stopniu kryptowaluty przystają do obecnego systemu finansowego. Wszystkie wymienione przypadki świadczą o tym, że regulatorzy bacznie obserwują rynek kryptowalut i zamierzają stworzyć ramy prawne dla użytkowania tych środków płatniczych. To dobra wróżba dla całego kryptowalutowego ekosystemu.

Rozmawiał Przemysław Ćwik

Komentarze