USA wreszcie zaczyna doceniać potęgę blockchaina – pierwsza ustawa o stablecoinach

USA wreszcie zaczyna doceniać potęgę blockchaina – pierwsza ustawa o stablecoinach

Waluty cyfrowe typu stablecoin zapewniają dostęp do USD w krajach rozwijających się i gospodarkach znajdujących się w trudnej sytuacji. W przyszłości mogą stać się regularnym narzędziem do dokonywania płatności i transakcji w USA mówi Nevin Freeman, współzałożyciel platformy stablecoin Reserve.

Stablecoiny podstawą ekosystemu krypto

„Postrzegam stablecoiny jako naturalną ewolucję technologii kryptograficznej w zwykły handel i finanse” – powiedział Freeman.

Freeman powiedział reporterowi Kitco News, Ernestowi Hoffmanowi, stablecoiny są podstawą ekosystemu kryptograficznego. Są one aprobowane jako stabilna alternatywna waluta przez ludzi, którzy nie są zainteresowani kryptowalutami jako takimi.

„Ludzie w większości używają obecnie stablecoinów w ramach spekulacyjnych transakcji handlowych. Zaczynamy widzieć, że są one coraz częściej wykorzystywane do zwykłych transakcji i oszczędzania w gospodarkach, w których dostęp do dolarów amerykańskich jest niekoniecznie łatwy, ” powiedział.

Dodał, że kiedy rozmawia z ludźmi w Stanach Zjednoczonych o kryptowalutach i stablecoinach, nikt nie jest zainteresowany używaniem ich jako zwykłej formy płatności. Jednak w gospodarkach, które przeszły hiperinflację lub mają inne ograniczenia, takie jak kontrola kapitału, stablecoiny stanowią sposób uzyskać dostęp do dolarów amerykańskich.

„Tak naprawdę nie jest tak, że spotykamy wielu ludzi, którzy są szczególnie podekscytowani używaniem kryptowalut jako pieniędzy” – powiedział.

„Spotykamy wielu ludzi, którzy są szczególnie zainteresowaniem używaniem dolara amerykańskiego jako wybranej waluty. A stablecoiny często stanowią nowatorski sposób na zrobienie tego. Tak naprawdę to pragnienie posiadania dolarów napędza wykorzystanie stablecoinów w gospodarkach, które mają problemy z walutą”.

Przeczytaj także: Bank Światowy o perspektywach srebra, złota i platyny

Masowa adopcja stablecoinów jak najbardziej realna

Freeman powiedział, że widzi również możliwość, że gospodarki rozwinięte mogą „masowo przejść na używanie stablecoinów” w codziennym życiu.

„Myślę, że jest tam również całkiem sporo możliwości” – powiedział.

„Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat wykonałeś zwykły przelew bankowy, to wiesz, że czasami może to być duży ból głowy. Podczas gdy wysyłanie transakcji USDC prawie zawsze działa”.

„Szansa na stablecoiny w dolarach amerykańskich w rozwiniętych gospodarkach, takich jak Stany Zjednoczone, jest naprawdę bardzo duża. Ale zajmie to trochę czasu”.

Freeman powiedział, że potencjał tokenizacji tradycyjnych papierów wartościowych jest również ogromny. Branża finansowa i szersze społeczeństwo będą musiały wejść w tę przyszłość z „otwartymi oczami” i pomyśleć o zagrożeniach i wyzwaniach, jakie ze sobą niesie.

Ważne wprowadzanie przemyślanych regulacji

„Martwi mnie to, że wrogie państwa mogłyby nabywać duże udziały w kluczowych firmach w Stanach Zjednoczonych. A przecież niektóre z nich są ważne dla naszego bezpieczeństwa narodowego. I mogliby kontrolować te firmy, gdybyśmy wszystko tokenizowali i pozbyli się ograniczeń” – powiedział.

„Myślę, że przy tym konkretnym wyzwaniu naturalnym rozwiązaniem mogłoby być umożliwienie każdemu nabycia tokenu. Jednak należy wymagać od posiadacza tokenu obywatelstwa amerykańskiego, zanim będzie mógł uczestniczyć w głosowaniu w amerykańskiej korporacji”.

„Naprawdę trzeba dużo myśleć o implikacjach, zanim pospieszymy się, by wszystko tokenizować”.

Freeman podzielił się również swoimi przemyśleniami na temat ostatniego projektu ustawy o stablecoinach. Projekt ustawy na temat stablecoinów i CBDC zaskoczył branżę.

„Kiedy czytałem projekt ustawy, uznałem, że to najlepsze pomysły, jakie do tej pory udało nam się spisać na papierze. Powinniśmy się jednak spodziewać, że zmieni się całkiem sporo, zanim prawo zostanie faktycznie przemyślane i przegłosowane”.

Powiedział, że nie zazdrości decydentom, których zadaniem jest opracowywanie przepisów, które rozwiązują złożone problemy, jednocześnie zaspokajając różne interesy i podzielony rząd.

„Trudno jest przemyśleć wszystkie kwestie i wyzwania” — powiedział.

Konieczna ochrona przed nadużyciami

„Ma to sens, że odgórnie będzie decydowane, kto będzie odpowiedzialny za umożliwienie komuś zostania emitentem stablecoinów w Stanach Zjednoczonych. A także za zapewnienie, że aktywa wspierające ten stablecoin są legalne”.

Freeman powiedział, że jest bardzo zadowolony widząc, że rząd USA zmierza w kierunku legitymizacji stablecoinów wspieranych przez dolara. Zamiast ich delegalizacji lub wymagania, aby były emitowane wyłącznie przez państwo.

„Myślę, że jest to dość wyraźny sygnał dla rynku, że emitowane prywatnie monety typu stablecoin w dolarach amerykańskich zostaną w USA”.

Aby usłyszeć opinie Freemana na temat algorytmicznych monet stabilnych i innych przepisów projektu ustawy, obejrzyj powyższy film.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze