Michael Saylor jak zdarta płyta. A co jeśli ma rację?

Michael Saylor jak zdarta płyta. A co jeśli ma rację ?

Złoto „upadnie” i zostanie zastąpione przez Bitcoina, upadki banków to „decyzja polityczna” – Michael Saylor

Kiedy największa kryptowaluta słabnie a strach i marazm zaczyna dominować na rynku, pojawiają się tak bardzo potrzebne głosy otuchy 😊 Na bitcoinowego wieloryba Michaela Saylora zawsze można liczyć.

Michael Saylor wspiera hodlerów

Złoto „zawiedzie”, gdy ludzie zdadzą sobie sprawę, że Bitcoin oferuje lepsze właściwości niż żółty metal. Tak twierdzi miliarder Michael Saylor, prezes wykonawczy i współzałożyciel MicroStrategy, spółki notowanej na giełdzie, która posiada 140 000 Bitcoinów.

„Bitcoin jest cyfrowym, syntetycznym następcą złota” – powiedział Saylor Michelle Makori z Kitco News.

„Bitcoin będzie zyskiwał na wartości w szybszym tempie. Złoto zawiedzie. W końcu ludzie sprzedadzą całe swoje złoto i kupią Bitcoina”.

MicroStategy to wieloryb BTC

MicroStrategy zaczęło kupować Bitcoiny w sierpniu 2020 roku. Według Saylora bardzo się to opłaciło, biorąc pod uwagę wzrost ceny Bitcoina od tego czasu.

„Bitcoin wzrósł o 140 procent” – zauważył.

„Indeks S&P wzrósł może o 25 procent, NASDAQ wzrósł o kilkanaście lub mniej, złoto jest o jeden procent wyżej, srebro spadło, a obligacje straciły na wartości jeszcze bardziej”.

Saylor, wieloletni HODLER Bitcoina, twierdził, że Bitcoin odniósł sukces jako zabezpieczenie przed inflacją i jako przechowalnia wartości. Najpierw zaczął inwestować w Bitcoina ze względu na jego ograniczoną podaż i zdecentralizowaną sieć blockchain, co sprawia, że samoobsługa jest tańsza niż inne aktywa bez ryzyka kontrahenta.

Przeczytaj także: Polska kupiła w kwietniu 15 ton złota. Najwięcej od 3 lat

Bitcoin jest naj…

„Bitcoin jest szybszy, mądrzejszy i silniejszy niż złoto, ze wszystkimi zaletami złota. Jest instrumentem na okaziciela bez ryzyka kontrahenta, który jest niepaństwowym magazynem wartości” – powiedział Saylor.

„Złoto jest drogie w utrzymaniu, scentralizowane, ludzie mogą ci je ukraść, a górnicy złota wciąż go obniżają jego wartość, wydobywając więcej złota”.

Saylor rozmawiał z Makori na konferencji Bitcoin 2023 w Miami na Florydzie.

Aby dowiedzieć się, jakie są perspektywy inflacji Saylora i dlaczego uważa, że Bitcoin jest najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją, obejrzyj powyższy film.

Jestem realistą co do Bitcoina

Saylor utrzymuje, że jest „bitcoinowym realistą”, a nie purystą, jeśli chodzi o to, jak ludzie decydują się trzymać Bitcoiny.

„Jeśli Bitcoin ma być rozwiązaniem dla 8 miliardów ludzi na planecie, to nieuniknione będzie, że… duże instytucje, kościoły, korporacje i tym podobne będą potrzebować infrastruktury powierników i banków” – powiedział.

„Istnieje wiele grup ludzi, od których nie można rozsądnie oczekiwać, że same będą obsługiwały swoje Bitcoinowe portfele”.

Zauważył, że korporacja, która jest właścicielem Bitcoinów, nie może zezwolić dyrektorowi generalnemu lub radzie dyrektorów do samodzielnej opieki nad Bitcoinami ze względu na należytą staranność i regulacje prawne. To by było zbyt duże ryzyko utraty BTC.

„Jeśli Apple będzie miało Bitcoiny, a Apple jest korporacją, nie dadzą go [CEO Apple] Timowi Cookowi” – zauważył Saylor.

Upadki banków to decyzje polityczne

W marcu 2023 roku upadły banki Silvergate, Silicon Valley Bank i Signature. Pierwszego maja upadł First Republic Bank i został kupiony przez JP Morgan. W sumie banki te miały ponad 500 miliardów dolarów aktywów ogółem.

Saylor powiedział, że to, czy więcej amerykańskich banków upadnie, czy nie, jest „decyzją polityczną”.

„To politycy decydują o tym, czy banki upadną” – powiedział.

„Mogą zdecydować, że nie upadną, wspierając ich, lub mogą zdecydować się na objęcie banku zarządem komisarycznym, a wtedy wierzyciele i posiadacze kapitału zostaną wymazani, a deponenci nie”.

W przypadku Silvergate, Silicon Valley Bank i Signature rząd federalny i Rezerwa Federalna ratowały deponentów, jednocześnie pozwalając bankom upaść.

Saylor jest szczególnie zaniepokojony jurysdykcjami poza Stanami Zjednoczonymi.

„W żadnym wypadku nie trzymałbym pieniędzy w słabym banku lub w banku w słabym kraju ze słabą walutą” – stwierdził.

„To w zasadzie gra w rosyjską ruletkę. W USA prawdopodobnie miałbym zaufanie do moich depozytów. Ale gdybym był inwestorem lub wierzycielem mniejszego banku, nie miałbym zaufania do moich papierów wartościowych”.

Czy Saylor ma rację ?

Logika każe przyjrzeć się uwagom i spostrzeżeniom tego ekscentrycznego przedsiębiorcy. Bo to, co mówi o Bitcoinie ma niewątpliwie sens. W obliczu niespokojnego świata, konfliktów i zmian klimatycznych, kiedy trzeba będzie się przenieść, złota nie weźmiesz ze sobą. Hasło do portfela możesz zapamiętać, możesz mieć schowane w chmurze itd. Będziesz miał znacznie większe szanse zatrzymania majątku i skorzystania z niego w dowolnym innym miejscu na świecie. W przypadku BTC twoi spadkobiercy mają większe szanse na skorzystanie z tego co im zostawisz.

Jednak złoto ma jedną przewagę nad Bitcoinem. Przyzwyczajenie. Niezwykle ciężko z tym wygrać.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze